Dyrektorowie szkół zadecydują o segregacji uczniów. Nowe wytyczne MEiN

  • 25.11.2021, 11:25 (aktualizacja 25.11.2021, 12:42)
  • News4Media
Dyrektorowie szkół zadecydują o segregacji uczniów. Nowe wytyczne MEiN gov.pl
Minister edukacji jeszcze niedawno twierdził, że nie można segregować uczniów ze względu na przyjęcie szczepionki. Najnowsze rekomendacje dla szkół wskazują jednak na to, że szef resortu zmienił zdanie. Przemysław Czarnek dał dyrektorom placówek narzędzie, dzięki któremu to oni zadecydują o trybie nauczania tych, którzy zwolnieni są z kwarantanny.

Wrześniowe plany zmieniły kierunek

Portal TVN24 przypomina, że tuż po wrześniowym rozpoczęciu roku szkolnego szef resortu edukacji stanowczo zaprzeczał, aby dzielenie uczniów ze względu na status wyszczepienia było właściwym rozwiązaniem.

„Nie pozwalamy na podział dzieci na zaszczepione i niezaszczepione, ze względów organizacyjnych w szczególności. Bardzo trudno jest zorganizować zajęcia w ten sposób, że część dzieci jest w klasie, a część jest w domu. Więc jeśli pojawia się sytuacja, że trzeba z uwagi na ognisko zakaźne kierować dzieci na naukę zdalną, to kierujemy całą klasę na kilka lub kilkanaście dni, bez dzielenia na zaszczepione i niezaszczepione” – wyjaśniał Przemysław Czarnek podczas jednej z konferencji prasowych.

Resort zmienił wytyczne

W związku z nieoficjalnymi doniesieniami o nowych wytycznych dla dyrektorów placówek edukacyjnych, dziennikarze TVN24 przesłali w tej sprawie zapytanie do ministerstwa edukacji. W odpowiedzi rzeczniczki MEiN Anny Ostrowskiej czytamy, że zmiany faktycznie miały miejsce i spowodowane były rekomendacją Rady Konsultacyjnej do spraw Bezpieczeństwa w Edukacji. Resort chce umożliwić uczniom nieskierowanym na kwarantannę uczestniczenie w zajęciach pozalekcyjnych oraz, w miarę możliwości organizacyjnych, uczęszczanie na obowiązkowe zajęcia w trybie stacjonarnym.

"Dzięki takiej rekomendacji każdy dyrektor szkoły może zastosować elastyczne narzędzie dostosowane do warunków i możliwości organizacyjnych swojej placówki, tak aby uczniowie, którzy nie zostali skierowani na kwarantannę lub izolację domową, mogli swobodnie uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych i uczyć się w sposób tradycyjny, na terenie szkoły" – przekonuje Ostrowska.

Restrykcje nie przyniosły oczekiwanych efektów

Gościem „Porannej Rozmowy” w RMF FM był w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu opowiadał m.in. o tym, że w opanowaniu pandemii kluczowe są narzędzia, których nie posiadaliśmy jeszcze w ubiegłym roku. Mowa tu o szczepieniach i właściwej organizacji. Minister wyjaśnił również, że ubiegłoroczne restrykcje nie dały oczekiwanej skuteczności.

„Wprowadzenie restrykcji w listopadzie ub. roku nie spowodowało, że było mniej zakażeń i teraz. Wiemy w tej chwili, że restrykcje są mało skutecznym środkiem zapobiegania pandemii” – powiedział.

Oznacza to, że na chwilę obecną rząd nie planuje wprowadzania nowych obostrzeń. Wnioskować można zatem, że decyzja resortu edukacji jest pewnego rodzaju zachętą dla rodziców, aby niezdecydowani skłonni byli zaszczepić swoje dzieci przeciwko COVID-19, co na chwilę obecną jest jedną z najskuteczniejszych broni przeciwko koronawirusowi.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tu jest Polska a nie polin!
Tu jest Polska a nie polin! 25.11.2021, 21:32
Jeśli dyrektor szkoły nr 11 takie coś wymyśli, a już wprowadza bezprawną kwarantannę to niech będzie pewna, że założę jej sprawę.
belfer
belfer 25.11.2021, 19:37
Przecież ten nieuk plecie co mu ślina na język przyniesie. Niech idzie kierować ruchem na stacji Pcim dolny, a nie edukacją
J.w
J.w 25.11.2021, 15:21
„Wprowadzenie restrykcji w listopadzie ub. roku nie spowodowało, że było mniej zakażeń i teraz. Wiemy w tej chwili, że restrykcje są mało skutecznym środkiem zapobiegania pandemii” – powiedział. Niedzielski ty się gubisz w swoich relacjach i wywiadach. Na innym portalu ***i..... co innego. Spierda... , bo mnie ku... szlak bierze ty ośle patentowany.
Tu jest Polska a nie polin!
Tu jest Polska a nie polin! 25.11.2021, 21:35
Przecież te sk.....syny na grypie ugotowali zrovida19. Wyszczepili bydło i zgony po tym nazywają " nagły zgon z nieznanych przyczyn ".
Nie przypominam sobie, aby kiedykolwiek podczas mojego życia i jakichkolwiek imprez sportowych byli reanimowani młodzi sportowcy. A tych umiera dziwnym trafem dużo.
bat
bat 25.11.2021, 22:53
Życzę Ci, byś nie zszedł na zrovida19. Życzę tego Tobie, Twoim Najbliższym. Nie wyobrażasz sobie, jaki to ból- fizyczny i psychiczny.
M.
M. 25.11.2021, 15:18
Czarnek posegreguj sobie mózg, o ile posiadasz tam w tym dzbanie cokolwiek, następny chce łamać prawo. Nikt tobie nie powiedział, że za takie coś się idzie siedzieć, ale kto ma powiedzieć jak tam same dzbany w tym resorcie.

Pozostałe