Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Oszustwo na "potwierdzenie wpłaty". Nie pobieraj załącznika, to wirus

Korespondencja do złudzenia przypominająca oficjalną, zainteresowanie przesyłanymi materiałami poprzez skrupulatny dobór tematów, uderzanie w poczucie odpowiedzialności i manipulowanie odbiorcami w taki sposób, aby czuli konieczność zastosowania się do wskazówek. Przestępcy wymyślają coraz bardziej rozmaite sposoby, aby wzbudzić zaufanie swoich ofiar. Tak jest i tym razem. Przed zagrożeniem ostrzega jeden z największych banków.
Oszustwo na "potwierdzenie wpłaty". Nie pobieraj załącznika, to wirus

Autor: iStock

Fałszywe maile

Bank PKO ostrzega, że na skrzynki mailowe Polaków od pewnego czasu wpływają wiadomości, które rzekomo mają być wysyłane przez pracowników spółki. W ten sposób cyberprzestępcy wykorzystują fakt, że współcześnie oficjalna korespondencja przekazywana jest m.in. cyfrowo. We wspomnianej wiadomości odbiorcy mogą przeczytać:

Dzień dobry. Potwierdzam przyjęcie dokumentów polis wraz z potwierdzeniem opłacenia składek i dziękuję za ich przesłanie. Na końcu podejrzanej wiadomości znajduje się podpis „Starszy administrator”. Treść maila może być inna, ale zbliżona do przykładowej.  

W założeniu oszustów, odbiorca zainteresowany rzekomym wykonaniem przez siebie wpłaty, powinien pobrać załączone, fałszywe potwierdzenie. Okazuje się jednak, że właśnie ten plik jest narzędziem, które infekuje urządzenie złośliwym oprogramowaniem. Dzięki niemu możliwy jest dostęp osób trzecich m.in. do danych logowania. W konsekwencji cyberprzestępcy mogą użyć ich, aby z rachunku bankowego ofiary ukraść pieniądze.

Oszustwa należy zgłaszać

Na stronie zespołu powołanego przez rząd do reagowania naruszające bezpieczeństwo w sieci udostępniony został specjalny formularz, za pomocą którego można zgłaszać wszelkie incydenty noszące znamię oszustwa czy wyłudzenia. Wystarczy opisać zaistniałą sytuację, przytoczyć treść wiadomości, opcjonalnie załączyć np. zrzuty ekranu i przesłać w ten sposób informację do CSIRT NASK. Możliwe jest również zgłoszenie poprzez numer telefonu 799-448-084.  Więcej informacji na temat walki z cyberprzestępczością można znaleźć w rządowym serwisie internetowym.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BmweTreść komentarza: Wielki przestępcaData dodania komentarza: 25.04.2024, 16:52Źródło komentarza: 48 punktów i 4200 zł. 19-latek zatrzymany na S22Autor komentarza: LukaszTreść komentarza: Śmieszy mnie ten artykuł... Kas z Elbląga ewidentnie dostała cynk o takim transporcie bo sama nie potrafi głupiej zwykłej kontroli przeprowadzić.... Kiedyś kolegę trzymali 6godz po czym stwierdzili że jest wszystko ok.... Ani przepraszamy ani pocałujcie nas w ....Data dodania komentarza: 25.04.2024, 12:24Źródło komentarza: Zatrzymanie na S7. W akcji pies, straż i KASAutor komentarza: MayaTreść komentarza: Urzedasy też oszukują obywateli. Złodzieje na potęgęData dodania komentarza: 25.04.2024, 09:09Źródło komentarza: Zatrzymanie na S7. W akcji pies, straż i KASAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Centrum biedronki skarbimierz ,pracuje w każdą niedzielę, chciałbym wiedzieć na jakiej podstawie ,i wożą towary na sklepy gdzie ten towar jest wykładany przez pracowników, w jakim my żyjemy kraju że nie ma dnia odpoczynku gdzie jest prawo pracyData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:38Źródło komentarza: Pracownicy Biedronki pracują w niedzielę? Znamy wyniki kontroliAutor komentarza: GogoTreść komentarza: Bardzo dobrze w takim razie. Lepszy bimber niż szczyny z Biedronki.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 17:11Źródło komentarza: Zatrzymanie na S7. W akcji pies, straż i KASAutor komentarza: GośćTreść komentarza: Produkcja sprzedaż bimbru w polsce też kwitnieData dodania komentarza: 24.04.2024, 14:51Źródło komentarza: Zatrzymanie na S7. W akcji pies, straż i KAS
Reklama