Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ograniczenia handlu w niedziele, a liczba sklepów

Spadek liczby sklepów rozpoczął się jeszcze przed wprowadzeniem ograniczenia handlu w niedziele, dlatego nie powinien być traktowany jako efekt zmian przepisów, a raczej jako długofalowa tendencja. Ministerstwo Rodziny wydało w tej sprawie stanowisko.
Ograniczenia handlu w niedziele, a liczba sklepów

Autor: fot.Acteeum Central Europe

 

Przepisy ograniczające handel w niedziele weszły w życie 1 marca 2018 roku. W ubiegłym roku zakupy można było zrobić (z wyjątkami przewidzianymi w ustawie) w dwie niedziele miesiąca – pierwszą i ostatnią. Od stycznia 2019 roku handel został ograniczony do jednej niedzieli w miesiącu. Zakupy będzie można zrobić również w niedziele poprzedzające Wielkanoc i Boże Narodzenie.

Z badania przeprowadzonego przez Havas Media Group wynika, że tegoroczne zmiany w ustawie nie były dla Polaków zaskoczeniem – ponad 60 proc. ankietowanych osób poprawnie wskazało, że od stycznia ograniczenie handlu nie obowiązuje tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Z badania wynika również, że przyzwyczailiśmy się do nowych przepisów i zakupy planujemy z wyprzedzeniem.

Jak ograniczenie handlu w niedziele wpłynęło na rynek? W ostatnich tygodniach światło dzienne ujrzało kilka publikacji, które wskazują, że ograniczenie niedzielnego handlu m.in. uderzyło w drobnych sklepikarzy doprowadzając do ich upadku. Zdaniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analiza dostępnych danych nie pozwala na wysuwanie tak jednoznacznych wniosków.

Mniej sklepów, ale to nie wina ograniczenia niedzielnego handlu

Z raportu wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska wynika, że w ubiegłym roku z polskiego rynku zniknęło prawie 11 tys. małych sklepów. Warto jednak zauważyć, że tendencja spadkowa obserwowana jest co najmniej od dekady – w 2009 roku sklepów było blisko 372 tys. wobec ok. 260 tys. obecnie. Ubiegłoroczny spadek jest też mniejszy niż ten notowany w 2017 roku, kiedy nie obowiązywały jeszcze przepisy ograniczające handel w niedziele. Wówczas ubyło ok. 12 tys. sklepów.

Również dane rejestrowe REGON wskazują, że spadek liczby podmiotów w handlu detalicznym w 2017 roku był większy niż w ubiegłym roku. W 2017 roku liczba podmiotów spadła o ok. 17,5 tys., w ubiegłym roku – o 12,4 tys.

Wniosek? Spadek liczby sklepów rozpoczął się jeszcze przed wprowadzeniem ograniczenia handlu w niedziele, dlatego nie powinien być traktowany jako efekt zmian przepisów, a raczej jako długofalowa tendencja wynikająca m.in. z koncentracji rynku w branży handlowej, przewagi cenowej większych podmiotów, zmiany wyborów konsumentów, a w konsekwencji spadku rentowności małych sklepów.

Badanie BAEL

Wpływ ograniczenia handlu w niedzielę na miejsca pracy w handlu można przeanalizować na podstawie danych jednostkowych Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności, prowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny. Z danych tych wynika, że w trzecim kwartale ubiegłego roku liczba prowadzących działalność na własny rachunek (w sekcji handel) spadła rok do roku o 9,9 tys.

Z kolei liczba pracujących w handlu detalicznym (między trzecim kwartałem 2017 roku i trzecim kwartałem ubiegłego roku) spadła o 13,7 tys., czyli o 0,9 proc. Warto jednak pamiętać, że spadkowi zatrudnienia w handlu towarzyszył wzrost liczby zatrudnionych w całej gospodarce narodowej – w omawianym okresie w sumie o 114,3 tys. osób, czyli o 0,7 proc.

Podsumowanie

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że liczba zatrudnionych oraz koniunktura w handlu są zależne od wielu czynników i nie jest możliwe stwierdzenie, który z nich ma przeważający wpływ. Ponadto, konsekwencje zaostrzenia ograniczenia handlu w niedziele na zatrudnienie w handlu będą możliwe do przeanalizowania po ukazaniu się danych BAEL za pierwszy kwartał bieżącego roku, co nastąpi w pierwszej połowie lipca.

Zależności między liczbą podmiotów działających w sekcji handel, liczbą osób w niej zatrudnionych oraz wielkością sprzedaży są trudne do ustalenia i muszą wynikać również z innych czynników niż tylko fakt obowiązywania regulacji w zakresie ograniczenia handlu w niedziele.

Źródło: Ministerstwo Rodziny


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: 8 gwiazdfekTreść komentarza: dopisz imigrantData dodania komentarza: 18.04.2024, 18:03Źródło komentarza: Stypendium sportowe i poparcie. Sławomir Nitras w ElbląguAutor komentarza: 21 kwietniqTreść komentarza: Pełna mobilizacja - Tylko Elbląg, tylko Michał MissanData dodania komentarza: 18.04.2024, 16:33Źródło komentarza: Stypendium sportowe i poparcie. Sławomir Nitras w ElbląguAutor komentarza: I tak wygraTreść komentarza: Pan A. ŚliwkaData dodania komentarza: 18.04.2024, 16:26Źródło komentarza: Stypendium sportowe i poparcie. Sławomir Nitras w ElbląguAutor komentarza: alina14!Treść komentarza: Nie rozumiem dlaczego zawsze miasto czy społeczeństwo płaci za remonty kościoła.Oni mają sprzątaczki kierowców kamienice wynajmują i biorą dzieraąwy podatki to niech sobie sami remontują maja z czego.Samochody nowe ,a nagle na remonty nie mają ?? W pokojach zabytkowe meble ,imprezy .Zobaczcie jakie na kurii są pokoje bogato wystrojone a Biskupi mercedesami jeżdżą z kierowcaData dodania komentarza: 18.04.2024, 14:33Źródło komentarza: Remont placu katedralnego i koniec z parkowaniemAutor komentarza: ElblązankaTreść komentarza: No tak bo wiek teraz najbardziej się liczy ... Zadałam pytanie gdzie był Pan Owoc jak PiS nie chciał dać pieniędzy na port? Teraz się znalazły..ojej niemożliwe...Data dodania komentarza: 18.04.2024, 14:19Źródło komentarza: Port rządowo-samorządowy? PiS wraca do propozycjiAutor komentarza: Agnie SzkaTreść komentarza: Przez Missana Elbląg upadnie, będą zwolnienia z pracy i wszystko zdrożeje, Elblążanie nie dajcie się nabrać na jego kłamliwe słowa ❗ wcześniej nic nie robił a teraz może tylko niszczyć na rozkaz Tuska PO 🇩🇪 🤬Data dodania komentarza: 18.04.2024, 12:16Źródło komentarza: Michał Missan z poparciem Wiceministra Obrony Narodowej
Reklama