117 interwencji strażaków, w ubiegłym roku zaledwie 21

  • 22.09.2021, 10:20 (aktualizacja 22.09.2021, 10:25)
  • www.expresselblag.pl
117 interwencji strażaków, w ubiegłym roku zaledwie 21
W sezonie letnim bieżącego roku znaczenie wzrosła liczba interwencji związanych z usuwaniem rojów i gniazd pszczół, os oraz szerszeni. W powiecie elbląskim strażacy do tego typu zdarzeń wyjeżdżali już 117 razy (stan na dzień 21.09.2021). Dla porównania w ubiegłym całym roku, odnotowano 21 tego typu interwencji. Niestety tak duży wzrost zgłoszeń nie zawsze podyktowany jest ich zasadnością.

 

Państwowa Straż Pożarna przypomina:

Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej każdorazowo po przyjeździe na miejsce zdarzenia ocenią stopień zagrożenia. Interwencję w zakresie usunięcia gniazda owadów błonkoskrzydłych strażacy podejmują w określonych przypadkach: w miejscu przebywania zorganizowanych grup dzieci oraz osób z ograniczoną zdolnością poruszania się. Strażacy w uzasadnionych przypadkach mogą ograniczyć się do ewakuacji osób z obiektu, wydzieleniu i oznakowaniu strefy zagrożenia.

Każde wezwanie związane z owadami błonkoskrzydłymi wiąże się z wyjazdem samochodu ratowniczo-gaśniczego, który w tym czasie może być potrzebny do innej interwencji o wyższym priorytecie ratowniczym, gdzie zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie. Takie sytuacje powodują wydłużenie czasu dojazdu zastępów pożarniczych np. do wypadków drogowych, czy pożarów. Dlatego, zanim zdecydujemy się zgłosić potrzebę interwencji związanej z usuwaniem rojów i gniazd pszczół, os i szerszeni, zastanówmy się, czy zgodnie z prawem to zgłoszenie jest zasadne.

Na rynku istnieje wiele firm, które profesjonalnie zajmują się usuwaniem rojów i gniazd pszczół, os oraz szerszeni. Wezwanie specjalistycznej firmy jest najprostszą metodą likwidacji gniazd owadów błonkoskrzydłych.

Przypominamy: zgodnie z Ustawą z dnia 7 lipca 1994 roku, Prawo Budowlane,

Rozdział 6: Utrzymanie obiektów budowlanych,

Art. 61 Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:

2)  Zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury (…) mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi.

Opracowanie: mł. asp. Dawid Rogożyński; 

 

www.expresselblag.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe