Kierowcy w Elblągu zgłosili policji problem. Chodzi o pieszych

  • 16.09.2021, 12:24
  • www.expresselblag.pl
Kierowcy w Elblągu zgłosili policji problem. Chodzi o pieszych
Policjanci z Elbląga przypominają, że w trakcie wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, także w obrębie usytuowanych tam przejść dla pieszych, obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych, takich jak tablet. Dotyczy to sytuacji, w których pieszy ma ograniczoną możliwość obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu. Za taką nieuwagę grozi mandat od 20 zł do 500 zł. W skrajnych przypadkach, gdy pieszy stworzy zagrożenie, nawet wniosek do sądu i wysoka grzywna.

 

Policjanci z Elbląga otrzymują zgłoszenia od kierowców. Są to prośby o zwrócenie uwagi na pieszych w obrębie przejść. Chodzi lekceważenie przez nich bezpieczeństwa i korzystanie z telefonów komórkowych w trakcie pokonywania zebry. Zmiany w ruchu drogowym, które obowiązują po 1 czerwca br. dotyczą nie tylko kierowców, którzy mają obowiązek przepuścić wchodzącego na pasy pieszego ale i ich samych. Podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na pasach, pieszy nie może korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które może rozpraszać jego uwagę. Lekceważenie tego przepisu może skutkować dla pieszego mandatem do 500 zł. W skrajnych przypadkach, gdy pieszy stworzy zagrożenie, nawet wniosek do sądu i wysoka grzywna.

Policjanci przypominają niektóre zmiany:

Podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na pasach, pieszy nie może korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które może rozpraszać jego uwagę.

Pieszy już znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a z kolei pieszy dopiero na nie wchodzący ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem za wyjątkiem tramwaju.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

i inne...

Zakaz jazdy zbyt blisko następnego samochodu na autostradach i drogach ekspresowych, popularnie nazywanej jazdą na zderzaku. Odstęp między pojazdami ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. Oznacza to, że kierowca jadący z prędkością 100 km/h powinien jechać w odległości 50 metrów za pojazdem przed nim. Wyjątkiem ma być manewr wyprzedzania.

Dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym obniżona został do 50 km/h bez względu na porę doby. Do tej pory w godzinach nocnych (godz. 23-5) dopuszczalną prędkością maksymalną było 60 km/h.

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też wszelkiego rodzaju, tzw. „rozpraszacze" (telefony, smartfony, tablety, nawigacje, reklamy itd.) mają również wpływ na poziom koncentracji. Niższy poziom koncentracji powoduje wzrost czasu reakcji i podjęcie niewłaściwej decyzji. Opóźniony refleks i nieodpowiednie zachowania  uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

www.expresselblag.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

strach
strach 20.09.2021, 12:59
Zaorać miasto nie będzie niczego jak mówił konopowicz no i nie będzie wypadków .
Podpis
Podpis 18.09.2021, 16:47
Zakaz dotyczy raczej przejść bez sygnalizacji swietlnej i z wyłączoną sygnalizacją...
PIRR
PIRR 17.09.2021, 21:07
Rowerzyści jeszcze gorsi,traktują przejście dla pieszych jak drogę rowerową!
Gdzie policja?
Ruszyć d.... y na skrzyżowania jak za PRL a nie odpoczywać przy mc donalds itp
Piotr
Piotr 17.09.2021, 08:12
Uzupełniająco, niestety kilka razy widziałem samochód policyjny przejeżdżający obok tak zaparkowanych aut i nawet nie przyhamowali jakby było to norma, że można tutaj postawić auto praktycznie na rogu chodnika
Piotr
Piotr 17.09.2021, 08:07
A ja mam dla Policji wskazanie konkretnych przypadków łamania przepisów gdzie mogą zarobić na mandatach.
Skrzyżowanie ulicy Lubraniecka z ulica Poprzeczna i auta stawiane w taki sposób że jest brak widoczności - kierowcy stawiska auta pod przedszkolem na samym rogu i na domyślnym przejsciu dla pieszych (bez zebry).
Elblążanka
Elblążanka 16.09.2021, 23:50
Od wejścia tego przepisu miałam juz kilka sytuacji gdzie stojąc przy przejściu rozglądając się czy moge wejść jedno auto się zatrzymuje a niestety z przeciwnej strony ani myśli o tym jakby nie widział że jest kobieta z WÓZKIEM którego nie da się nie zauważyć i tym bardziej stojącego auta naprzeciwko. Gdybym ufała dawno bym straciła dziecko. Zero w ludziach rozsądku i rozglądania się! Zarówno w pieszych i jak i kierowcach. Co z tego że gówniarzy machnął mi ręka że nie widział?! Gdybym weszła bo byłam pewna że się zatrzyma skoro mnie widzi i pojazd już stojący chcący przpuscic to by potrącił wózek z dzieckiem. Wtedy też by mi machał przepraszając?! No ludzie!!
Hhhghggggsssssssss
Hhhghggggsssssssss 16.09.2021, 20:06
Na palacych na przystankach nie tez policja uwage zwraca.
QUB@
[email protected] 16.09.2021, 17:56
NAJWYŻSZA PORA ŻEBY ZABRAĆ SIĘ ZA PIESZYCH. JEST PRZESADĄ ŻEBY PIESZEMU BYŁO WSZYSTKO WOLNO.
tomek
tomek 16.09.2021, 13:12
chcecie żebym jako kierowca ustępował pieszym zanim wejdą na przejście to zlikwidujcie przejścia które są bliżej niż 50 m od siebie ledwo jedno przejadę już musze filować czy na drugie ktoś nie włazi jak na przykład rondo przy kauflandzie ,zlikwidujcie wszelkie ograniczenia widoczności przy przejściach takie jak grube drzewa , miejsca parkingowe na ulicy przy przejściu, słupy ogłoszeniowe
Elblążanin
Elblążanin 16.09.2021, 12:53
Uwagę zwrócić nie tylko na pieszych ale i kierowców z telefonami w rękach , Bo i jezdni i drudzy stwarzają zagrożenie
:)
:) 16.09.2021, 16:46
Dokładnie kierowca wcale nie lepszy jak prowadzi samochód nos w telefonie ma

Pozostałe