Interwencja w sprawie elbląskich stypendiów dla medyków

  • 13.09.2021, 13:43 (aktualizacja 13.09.2021, 14:02)
  • www.expresselblag.pl
Interwencja w sprawie elbląskich stypendiów dla medyków fot. WSZ w Elblągu
Wojewoda warmińsko-mazurski nie zgadza się, aby Miasto Elbląg fundowało stypendia dla studentów medycyny. Pieniądze mają trafiać do studentów, którzy zobowiążą się do podjęcia pracy w elbląskich szpitalach. Senator Jerzy Wcisła na ostatnim posiedzeniu Senatu zwrócił się do Michała Kamińskiego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z interwencją w tej sprawie.

 

Władze miasta Elbląga proponują, aby stypendia trafiały do studentów V i VI roku medycyny,  w zamian za podjęcie pracy w elbląskim szpitalu przez okres min. 4,5 roku. Podobne uchwały podjęły m.in. zarządy województw: mazowieckiego, opolskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego, miasto Częstochowa i powiaty: węgrowski, kluczborski, lipniecki, słupiecki, gorlicki oraz kłobudzki.

– Polska jest krajem prawnie jednolitym i nie może być sytuacji, w której wojewodowie różnie interpretują prawo – mówi senator Jerzy Wcisła. – Dlatego na ostatnim posiedzeniu Senatu zwróciłem się Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o dokonanie jednolitej wykładni prawnej w tej sprawie. 

Senator argumentuje, że propozycja stypendiów wspiera Państwo w rozwiązywaniu trudnych problemów społecznych i finansowych, których nie rozwiązanie może wielu Polaków kosztować utratę zdrowia a nawet życia.

– W czasie, gdy służba zdrowia boryka się z ogromnymi problemami kadrowymi, głównie  z powodu braku środków – są to bardzo pożądane działania, mogące zwiększyć wielkość środków adresowanych do służby zdrowia, w tym przypadku od samorządów – podkreśla senator Wcisła.

Senator Jerzy Wcisła sytuacją studentów medycyny zajmuje się również w Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży, którego jest przewodniczącym. 

– Studenci medycyny są zobowiązani do odbywania bezpłatnych praktyk, które w rzeczywistości są bezpłatną pracą na rzecz szpitali – mówi senator Jerzy Wcisła.

– Na październikowym posiedzeniu Zespołu będziemy szukać propozycji rozwiązań tej sytuacji. 

Red.

www.expresselblag.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe