Kierowca autobusu stracił prawo jazdy

  • 07.09.2021, 12:49
  • www.expresselblag.pl
Kierowca autobusu stracił prawo jazdy fot. Łukasz Nosarzewski
Kierujący powinni zwracać większą uwagę na zachowanie pojazdu poprzedzającego może się bowiem okazać, że jego kierujący będzie chciał ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście. Taka sytuacja miała miejsce wczoraj i doszło tam do wypadku drogowego.

 

Zdarzenie miało miejsce wczoraj po godzinie 12.00 przy ul. Robotniczej. Najpierw pewien 73-latek kierujący oplem corsą zatrzymał się by ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu przez przejście. W tym samym czasie 57-latek kierujący autobusem komunikacji miejskiej nie zachował należytej bezpiecznej odległości i uderzył w tył opla corsy.

W wyniku zdarzenia 5 pasażerów autobusu zostało przewiezionych do szpitala. Cztery osoby z lekkimi potłuczeniami zostały zwolnione po udzieleniu im pomocy piąty zaś pasażer doznał trafił do szpitala ze złamaniem nogi. Kierujący pojazdami byli trzeźwi. Policjanci zatrzymali prawo jazdy 57-latkowi. Szczegóły zdarzenia wyjaśni policyjne dochodzenie.

Przypominamy. Od 1 czerwca 2021 r. weszły w życie przepisy zwiększające bezpieczeństwo pieszych. Ujednolicają dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym, a także obligują kierujących pojazdami do zachowania minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych. Dla zwiększenia ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania kierujących pojazdami.

Kierowcy – obowiązki wobec pieszych

Przepisy regulują zachowania kierujących pojazdami względem osób pieszych. Kierowcy pojazdów są obwiązani do obserwowania nie tylko przejścia, ale także jego okolicy. Ich obowiązkiem jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz zmniejszenie prędkości tak, by nie narazić na niebezpieczeństwo  pieszego znajdującego się na przejściu  lub wchodzącego na przejście. Kierujący tramwajem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu.

nadkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

www.expresselblag.pl

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gosc
Gosc 10.09.2021, 08:15
Bardzo dobrze, ze zabrali mu prawko! Jeszcze zabije kogoś wchodzącego na pasy!
Sztutowski Folklor
Sztutowski Folklor 09.09.2021, 08:09
To nie jest corsa tylko astra
świadek
świadek 08.09.2021, 17:35
Sam widziałem nawet nie dawno jak audi zajechało drogę autobusowi, dobrze że kierowca autobusu zareagował w porę, szkoda że nie zajechał drogi tramwajowi to by miał nauczkę.
manka
manka 08.09.2021, 07:57
Kierowcy autobusow jezdzą skandalicznie jakby odbywali karę za cos ,pasazerowie traktowani jak worki ziemniakow ,jezdzą za szybko potem nagle hamują .Zero respektu na drodze i dla pasazerow.
Hej
Hej 07.09.2021, 20:19
Dlatego w moastach w 21wieku są tzw busspasy :)
Kierowca
Kierowca 07.09.2021, 19:19
Ty gościu ten facet ma prawo jazdy zawodowe 40 lat i od 20 lat jeździ autobusami, każdemu może się zdarzyc, aty jesteś może pseudo kierowca
Pasażer były kierowca autobusu
Pasażer były kierowca autobusu 08.09.2021, 10:34
Nie ważne ile lat ma prawo jazdy, nie ważne ile lat jeździ zawodowo. Ważne jest natomiast to że przez niego ucierpieli pasażerowie. A to że kierowcy w autobusach zachowują się jak by jeździli nimi za karę to prawda, czas żeby zrozumieli ze wożą ludzi nie worki z ziemniakami. Siedząc na siedzeniu buja tobą na prawo i lewo jak jeżdżą a gdy już stoisz musisz się dobrze trzymać i nogami zaprzeć aby się nie przewrócić przy ich chamowaniu. Ale co można tłumaczyć komuś takiemu jak ty skoro jesteś tego samego pokroju. A ludzie którzy przez niego ucierpieli powinni mieć wypłacone przez niego odszkodowania. Tak powinno być z każdym kierowca przez którego pasażer ucierpi. Nie pasuje mu ta praca może ja zmienić nikt żadnego kierowcy na siłę tam nie trzyma.
Spostrzegawczy
Spostrzegawczy 07.09.2021, 19:07
Jakby autor mógł poprawić model Opla bo nie wiem czy sam sobie to ustalał czy też policja tak poinformował ale to napewno nie jest Corsa tylko Astra znacznie większa od Corsy. Pozdrawoam
Qwez
Qwez 07.09.2021, 15:40
Szkoda ze przypomina się tylko kierowcom o obowiązkach wobec pieszych a odwrotnie już nie. Notorycznie piesi wchodzą "nagle z marszu" na przejście bez rozejrzenia się, spuszczają głowę zamiast nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcą i upewnić się czy na pewno go widzi (wszak kierowca to nie robot, a w interesie pieszego jest jego bezpieczeństwo). Tak samo "kółeczka różańcowe" urządzane przez osoby starsze przy przejściach, kończąc na przechodzniu na czerwonym świetle.
Tezmamprawko
Tezmamprawko 07.09.2021, 20:20
W innych krajach tak kest na porządku dziennym. Moze zaczac od kierujacych :) 50 to 50 a nie 70 :) spieszy sie ? To trzeba bylo wyjechac wczesniej z domu :)
awdfghq
awdfghq 08.09.2021, 19:18
Powiedz to pajacowi, który z nosem w telefonie, bez patrzenia, włazi pod koła. Pieszych też obowiązują przepisy, a żaden nie potrafi się rozejrzeć - co jest jego obowiązkiem przed wejściem na przejście. Możesz i 20 jechać ale jak ci ktoś wyjdzie np. z za drzewa to uja zrobisz. Możesz i godzinę wcześniej wyjechać a i tak pieprzniesz gamonia, który uważa się za władcę drogi i nie obowiązują go przepisy...
Pani
Pani 07.09.2021, 15:27
Ci pseudo autobusiarze myślą,że im wszystko wolno. Wpierdzielają się pod koła jak popadnie,wymuszają,nie zatrzymują się na przystankach,ogólnie porażka. Kare chyba tam odbywają. I dobrze jeden DOSTAŁ to MOŻE reszta się nauczy ;)
Pasażer były kierowca
Pasażer były kierowca 08.09.2021, 10:41
Że się wcinają to się nie dziwię autobus stojący na przystanku z włączonym migaczem aby z niego wyjechać ma pierwszeństwo który kierowca samochodu na to patrzy żaden, który my ustąpi tego pierwszeństwa co 20 oni mają swój rozkład w którym muszą się zmieścić w czasie. Jeśli nikt nie wysuada i nikogo nie ma na przystanku po co ma się zatrzymywać żeby tobie było przyjemniej? To że kierowcy autobusu zachowują się jak by wozili worki z ziemniakami nie ludzi z tym się zgodzę
Pani
Pani 08.09.2021, 13:27
JAK PO CO MA SIĘ ZATRZYMYWAĆ ? Na to pytanie odpowie CI już pierwszoklasista. BO MA WYKONYWAĆ SWOJĄ PRACĘ RZETELNIE, CZYLI ZATRZYMYWAĆ SIĘ NA KAŻDYM PRZYSTANKU I TYLE W TEMACIE. TO TAK JAKBYM MIAŁA ZROBIĆ PROJEKT KUCHNI ALE JEDNAK GO NIE ZROBIĘ DLA KLIENTA BO CO ? śmiechu warte ;)

Pozostałe