Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jak zabija grypa?

Sezon zachorowań na grypę trwa w Polsce od listopada do marca, zaś jego szczyt przypada na okres od stycznia do marca. Od 1 do 7 lutego zanotowano ponad 236 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz aż 15 zgonów z powodu tej choroby, co oznacza już 23 zgony w tym sezonie. To jednak wierzchołek góry lodowej, gdyż realna liczba przypadków grypy, jak uważają eksperci, jest niedoszacowana.
Jak zabija grypa?

Autor: for. WSZ w Elblągu/Ilustracja do tekstu

 

Grypa, w odróżnieniu od przeziębienia, mająca gwałtowany przebieg z bardzo wysoką gorączką, obciążona jest poważnymi powikłaniami, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu chorego, również w dłuższej perspektywie. Zapalenie mięśnia sercowego, jedno z najpoważniejszych powikłań pogrypowych, prowadzić może do uszkodzenia tego organu, a nawet do konieczności  przeszczepu.

„Oficjalne statystyki dotyczące powikłań grypy oraz jej śmiertelności są niedoszacowane, gdyż często w dokumentach szpitalnych jako powód hospitalizacji podaje się zaostrzenie choroby przewlekłej lub już powikłanie po przebytej grypie, czyli na przykład zapalenie płuc, a nie grypę, która jest pierwotną przyczyną stanu zdrowia pacjenta" 

- zauważa w rozmowie z portalem www.zaszczepsiewiedza.pl lekarz Agnieszka Motyl Kierownik ds. Jakości i  Standardów Medycznych Medicover Polska.

- W przypadku choroby wieńcowej zakażenie grypą może uaktywnić blaszki miażdżycowe i chory może umrzeć z powodu incydentu naczyniowego. Taka przyczyna zgonu właśnie zostaje wpisana w dokumentacji medycznej. Dlatego też osoby, które mają chorobę wieńcową lub przebyły zawał serca obowiązkowo powinny szczepić się przeciw grypie”. 

Poza danymi NIZP-PZH warto również przyjrzeć się statystykom EURO-MOMO Euro-MOMO (www.euromomo.eu), czyli sieci powołanej we współpracy z Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światową Organizacją Zdrowia (WHO) w celu monitorowania umieralności z dowolnej przyczyny w różnych grupach wiekowych w 15 krajach w Europie. Choć dane nie pochodzą z Polski, można uznać, że i w naszym kraju zaobserwowane i zanotowane prawidłowości są takie same lub bardzo podobne. Według tych danych w sezonie zimowym 2014/2015 w 15 krajach UE zanotowano zwiększoną śmiertelność seniorów wynoszącą 217 tysięcy przedwczesnych zgonów, które najprawdopodobniej można łączyć z zachorowalnością na grypę w okresie jesienno-zimowym.

"Na grypę choruje co roku około 20-30% populacji dzieci oraz 5-10% wszystkich dorosłych. Choroba ta okazuje się śmiertelną dla od 0,1%-0,5% ogółu chorych, ale w przypadku seniorów wskaźnik ten wynosi 1%. Jeśli dodamy, iż w zeszłym roku na grypę zachorowało około 5 milionów Polaków, to te, zdawało się niewielkie, dane procentowe, zmienią się w poważne liczby. W całej populacji powikłania zdarzają się u 1-5% chorujących na grypę, częściej u osób z grup ryzyka.  „Należy również pamiętać, iż około 30% osób doświadczających ciężkiego przebiegu grypy lub jej powikłań, wcześniej nie zmagało się z chorobami przewlekłymi i moglibyśmy uznać je za ogólnie zdrowe"

- mówi dr Motyl

- Obok powikłań mniej poważnych, ale dotkliwych, takich jak zapalenie ucha czy angina, należy wymienić zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych, serca oraz powikłania neurologiczne.”

  Jak zabija grypa?

„Grypa jest wirusem, który uszkadza nabłonek oddechowy i zarówno sam wirus może powodować ciężkie zachorowanie, jak i przyczynić się do zaostrzenia chorób przewlekłych lub torować drogę zakażeniom bateryjnym. Można więc zarówno umrzeć na grypę, kiedy spowoduje ona ciężką niewydolność oddechową, jak i na powikłania w wyniku przechorowania”

- wyjaśnia doktor Agnieszka Motyl z Medicover Polska.

Najskuteczniejszą profilaktyką są powtarzane co roku szczepienia ochronne. Przede wszystkim powinny szczepić się osoby z grup ryzyka, czyli dzieci do 5 roku życia (szczepienia wykonuje się od 6 miesiąca życia), seniorzy  oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe (niezależnie od wieku). O szczepieniu nie powinny zapomnieć kobiety w ciąży i planujące ciążę oraz matki dzieci poniżej 6 mż.  „Warto się szczepić póki sezon trwa, więc jeszcze jest na to czas. Jeśli w naszym najbliższym otoczeniu jest ktoś, kto nie może być zaszczepiony, na przykład dziecko do 6 miesiąca życia lub osoba mająca przeciwskazania do szczepienia, a są to przypadki naprawdę rzadkie, to szczepić powinni się wszyscy, którzy często się z taką osobą stykają, aby, nie tylko ochronić siebie ale, dzięki tzw. strategii kokonu, chronić przed zachorowaniem również osobę niezaszczepioną"

– powiedziała portalowi www.zaszczepsiewiedza.pl doktor Motyl

- Ufajmy lekarzom, a nie anegdotom i powieściom, że ktoś zachorował na grypę po szczepieniu. Szczepionka zawiera jedynie fragmenty nieżywych wirusów, więc nie może wywołać grypy. Szczepionka nie chroni przed przeziębieniem, gdyż ono wywoływane jest przez inne wirusy, chroni natomiast przede wszystkim przed grypą i jej bardzo groźnymi powikłaniami, dlatego warto się w ten sposób zabezpieczyć”

- dodaje lekarz Agnieszka Motyl.

Red.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: 21 kwietniqTreść komentarza: Pełna mobilizacja - Tylko Elbląg, tylko Michał MissanData dodania komentarza: 18.04.2024, 16:33Źródło komentarza: Stypendium sportowe i poparcie. Sławomir Nitras w ElbląguAutor komentarza: I tak wygraTreść komentarza: Pan A. ŚliwkaData dodania komentarza: 18.04.2024, 16:26Źródło komentarza: Stypendium sportowe i poparcie. Sławomir Nitras w ElbląguAutor komentarza: alina14!Treść komentarza: Nie rozumiem dlaczego zawsze miasto czy społeczeństwo płaci za remonty kościoła.Oni mają sprzątaczki kierowców kamienice wynajmują i biorą dzieraąwy podatki to niech sobie sami remontują maja z czego.Samochody nowe ,a nagle na remonty nie mają ?? W pokojach zabytkowe meble ,imprezy .Zobaczcie jakie na kurii są pokoje bogato wystrojone a Biskupi mercedesami jeżdżą z kierowcaData dodania komentarza: 18.04.2024, 14:33Źródło komentarza: Remont placu katedralnego i koniec z parkowaniemAutor komentarza: ElblązankaTreść komentarza: No tak bo wiek teraz najbardziej się liczy ... Zadałam pytanie gdzie był Pan Owoc jak PiS nie chciał dać pieniędzy na port? Teraz się znalazły..ojej niemożliwe...Data dodania komentarza: 18.04.2024, 14:19Źródło komentarza: Port rządowo-samorządowy? PiS wraca do propozycjiAutor komentarza: Agnie SzkaTreść komentarza: Przez Missana Elbląg upadnie, będą zwolnienia z pracy i wszystko zdrożeje, Elblążanie nie dajcie się nabrać na jego kłamliwe słowa ❗ wcześniej nic nie robił a teraz może tylko niszczyć na rozkaz Tuska PO 🇩🇪 🤬Data dodania komentarza: 18.04.2024, 12:16Źródło komentarza: Michał Missan z poparciem Wiceministra Obrony NarodowejAutor komentarza: Alicja166Treść komentarza: Jaki cyrk Bodbar apolityczni minister już był., jeszcze Tuska , Giertycha i Ursule z Brukseli przywieźcie on też pewnie zna nissana. ŻENADA !!!! I tym sposobem Śliwka ma szansę na wygranie.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 12:03Źródło komentarza: Michał Missan z poparciem Wiceministra Obrony Narodowej
Reklama