Uwaga kierowcy. Polowanie na "jelenia" coraz bardziej popularne!

  • 13.02.2019, 12:48 (aktualizacja 18.02.2019, 22:21)
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Uwaga kierowcy. Polowanie na "jelenia" coraz bardziej popularne! Ilustracja do tekstu
Oszustwo występuje w sytuacji, gdy poszkodowany wykorzystuje błąd, niewiedzę lub zaufanie osoby ubezpieczonej (posiadacza lub kierowcy samochodu ubezpieczonego w zakresie OC)i przypisuje mu winę, przekonując do przyjęcia odpowiedzialności za zdarzenie, które faktycznie wystąpiło w innych okolicznościach.

 

Uszkodzenie przedmiotu następuje w okolicznościach losowych. Jednakże posiadacz uszkodzonego mienia: 

- albo nie posiada ubezpieczenia chroniącego uszkodzone mienie,

- albo nie decyduje się na skorzystanie z własnej polisy chroniącej to mienie, a drogą oszustwa stara się skorzystać z cudzej umowy ubezpieczenia. 

W następstwie przyjęcia odpowiedzialności przez ubezpieczonego, z jego polisy oszust dokonuje wyłudzenia nienależnego odszkodowania. 

Wariant 1 – uszkodzenie szyby

W trakcie używania samochodu kamień, który wypadł spod kół niezidentyfikowanego auta, uszkodził szybę czołową. Posiadacz samochodu nie posiadał dobrowolnego ubezpieczenia (autocasco), które pozwoliłoby na zgłoszenie szkody i wymianę szyby w ramach własnej polisy. Dlatego też poszukiwał dawcy winy, który przyjąłby odpowiedzialność za zdarzenie, tym samym uzasadniając złożenie roszczenia do zakładu ubezpieczeń z jego polisy OC.

Według wersji przedstawionej przez oszusta, spod kół samochodu poprzedzającego miał wypaść kamień, który uderzył w szybę powodując jej zbicie.

Wymuszenie uznania winy

Oszust zatrzymuje na drodze wybraną przez siebie ofiarę i oskarża ją o spowodowanie szkody, wskazując zarazem, że do zdarzenia doszło przed chwilą, a on doskonale widział sytuację i w dodatku ma na potwierdzenie swoich słów świadków(pasażerów samochodu).

Kierowca wskazywany jako sprawca zdarzenia, będąc pod silną presją oszusta, podpisuje oświadczenie o winie, umożliwiając tym samym uzyskanie nienależnego odszkodowania. 

Wariant 2 – szkoda parkingowa

W trakcie jazdy kierowca uszkodził swój pojazd uderzając w przeszkodę. Następnie, analogicznie do opisanego wyżej wariantu, poszukiwał dawcy winy. 

W tym celu udaje się na parking przy centrum handlowym i wyszukuje pojazd z licznymi zarysowaniami i uszkodzeniami blacharskimi. Parkuje obok i czeka na powrót kierowcy, któremu zarzuca niewielkie uszkodzenie jego samochodu. Oszust liczy na to, że jego ofiara nie będzie pamiętać, obok jakiego pojazdu parkowała.

Usiłuje wymusić oświadczenie o winie, jako dowód przedstawionej wersji wskazuje widoczne rysy i uszkodzenia pojazdu rzekomego sprawcy.

Red.

 

 

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Katarzyna
Katarzyna 14.02.2019, 14:58
Niestety przez osoby wyłudzające odszkodowania wszyscy kierowcy muszą płacić wyższe składki ubezpieczeń. Ubezpieczyciele muszą przecież skądś wziąć pieniądze na wypłatę. Najłatwiej to zrobić, podnoszą składki ubezpieczeń, w tym samochodowego OC.
Katarzyna
ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea
Michał
Michał 13.02.2019, 15:58
wyłudzenia były i będą tym bardziej że ubezpieczenie AC nie jest tanie. Proponuję sprawdzić koszt w aplikacji Kupdirect z Google Play w 5 sek widać różnice w składkach za OC czy AC a nie szukać jelenia

Pozostałe