×

Elbląg: zaufała "żołnierzowi" i straciła pieniądze

  • 12.02.2019, 10:46
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Elbląg: zaufała "żołnierzowi" i straciła pieniądze fot. KMP Elbląg
Kolejna kobieta została oszukana przez osobę podającą się za amerykańskiego żołnierza. Pani, która prowadziła rozmowę z nieznanym mężczyzną o obcojęzycznie brzmiącym imieniu i nazwisku miała wpłacić 2000 euro na poczet paczki, która to została do niej wysłana. Oczywiście okazało się to oszustwem.

 

Kobieta nawiązała rozmowę z mężczyzną poznanym na portalu społecznościowym. Przedstawił się jako amerykański żołnierz przebywający w Afganistanie. Kobieta rozmawiała z nim a ten miał się jej zwierzyć, że chce zamieszkać w Polsce.

Mężczyzna zadeklarował, że prześle jej cały swój dobytek który posiada. Kobieta odebrała wiadomość że paczka już do niej została nadana. Później skontaktował się z nią „międzynarodowy agent” o równie obcobrzmiącym nazwisku.  Ten z kolei tłumaczył, że wysłana paczka utknęła i trzeba zapłacić 2000 Euro. Kobieta próbowała dwukrotnie przelać pieniądze w placówkach bankowych na podane konto, ale tam spotkała się z informacją, że może to być oszustwo. Docelowo więc pieniędzy nie przesłała.

Wtedy też miała dostać wiadomości z pogróżkami. Kobiecie podano nowy numer konta i zażądano by wpłaciła pieniądze grożąc jej. Kobieta zamiast od razu zgłosić się na Policję wpłaciła wspomnianą kwotę w polskiej walucie na podane przez oszustów konto. Nadana przez żołnierza i „międzynarodowego agenta” paczka do tej pory nie nadeszła…

Policjanci ostrzegają szczególnie kobiety przed zawieraniem tego typu znajomości. Już w początkowej fazie czyli nawiązania mają one za cel  wyłudzenie pieniędzy. Relacja między oszustem a ofiarą jest oparta na emocjach, ale tylko z punktu widzenia ofiary. Oszust po drugiej stronie komputera ma swój cel. Relacja ta może trwać od kilku tygodni do nawet kilka miesięcy. Po tym czasie następuje próba wyłudzenia pieniędzy. I często jest to skuteczna próba. Prezentujemy ten mechanizm, aby ostrzegać przed tym typem oszustwa.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

L.
L. 14.02.2019, 15:53
Mogła jeszcze merca dorzucić, żeby z lotniska miał czym dojechać.
kazik
kazik 13.02.2019, 08:22
tępa dzidka i tyle
xza
xza 13.02.2019, 08:16
niezłą musiała mieć bidulka chcice, ale mogła chociaż zrobić sobie dobrze marchewką
mgr
mgr 12.02.2019, 16:45
Zauważyłem taką zależność: Wydajność pracy mózgu spada proporcjonalnie do swędzenia szpary. Biorąc ten biologiczny aspekt pod uwagę - takie sytuacje będą się zdarzały :-)
Ania
Ania 12.02.2019, 14:00
Jak można dać się tak nabrać. Przecież to od razu widać, że oszustwo. Współczuję Paniom, ale przecież trzeba mieć zdrowy rozsądek w kontakcie z innymi ludźmi.

Pozostałe