Historia Elbląga od strony wody - rejsy i wystawa czasowa

  • 22.06.2021, 10:02 (aktualizacja 22.06.2021, 15:15)
  • www.expresselblag.pl
Historia Elbląga od strony wody - rejsy i wystawa czasowa fot. nadesłane
Z okazji tegorocznych Dni Elbląga Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu we współpracy ze Szkołą Żeglarską Zielony Rzepa organizuje na Bulwarze Zygmunta Augusta weekendowe spotkanie z tradycyjnym szkutnictwem i żeglarstwem.

W ramach wydarzenia 26 i 27 czerwca Elblążanie i turyści odwiedzający miasto będą mieli możliwość wyruszyć w krótki rejs po rzece Elbląg Pomeranką - drewnianą tradycyjną łodzią rybacką. Łodzie zacumują przy Bulwarze Zygmunta Augusta.

Zarówno w sobotę jak i w niedzielę łodzie będą odpływać z nabrzeża w okolicach przystani Grupy Wodnej, o godzinach: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00.
 

W nawiązaniu do trwającej budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej w sobotę 26 czerwca o godzinie 12.00 w muzeum nastąpi otwarcie wystawy czasowej „Podwodne skarby Terminalu LNG w Świnoujściu”. Bezpośrednio po wernisażu Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu wygłosi prelekcję nt. archeologii podwodnej.
 

Wystawa została zorganizowana przez firmę Polskie LNG, Urząd Morski w Szczecinie oraz Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza.
 

Na ekspozycji zaprezentowano znaleziska archeologów podwodnych, które mogą stanowić inspirację do prowadzenia badań rzeki Elbląg czy Zalewu Wiślanego.
 

W latach 2011-2013 Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza oraz firma Nurkowanie Aleksander Ostasz prowadziła prace archeologiczne dla Urzędu Morskiego w Szczecinie na terenie budowy Terminalu LNG tzw. Gazoportu w Świnoujściu. W skład ekipy archeologicznej wchodzili m.in. Aleksander Ostasz, Lech Trawicki, Michał Penkowski, Dariusz Pietruszka, Maciej Gallos, Filip Biegała, Wojciech Stecko. Podczas prowadzonych prac zostały wydobyte z wody między innymi: XVIII w armatka relingowa, karabin skałkowy z XVIII w, XIV w stewa rufowa oraz kilka innych zabytkowych obiektów. Bogata dokumentacja zdjęciowa i filmowa w połączeniu z dokumentacją archeologiczną pozwoliły stworzyć wystawę pokazującą ogrom prowadzonej inwestycji, pracę podwodnych archeologów oraz mało znaną część historii województwa Zachodniopomorskiego.
 

Na wystawę zapraszają Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza.

 

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

 

 

www.expresselblag.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

korso
korso 23.06.2021, 04:55
When you apply the Emini S&P Trading Secret method you'll find the easiest way to earn money, Google Emini S&P Trading Secret and you'll see what I mean.

Pozostałe