×

Droga z Tolkmicka do Elbląga jak stok narciarski

  • 04.02.2019, 12:33 (aktualizacja 04.02.2019, 12:43)
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Droga z Tolkmicka do Elbląga jak stok narciarski fot. Nadesłane
Oto warunki na drodze do Elbląga, tam gdzie odpowiada gmina Tolkmicko droga wygląda właśnie tak o godzinie 12.30! Czy tak to powinno wyglądać? - pyta Czytelniczka.

 

Zima od A do Z, czyli kto za co odpowiada?

W sezonie zimowym 2018/2019 w Elblągu stałym i doraźnym utrzymaniem objęte są :

1. drogi publiczne i wewnętrzne, przystanki komunikacji miejskiej wraz ze Strefą Płatnego Parkowania – Departament Zarząd Dróg (DZD)
2. budynki komunalne wraz z terenami przyległymi - Zarząd Budynków Komunalnych (ZBK)
3. parki, skwery i zieleńce oraz tereny cmentarzy komunalnych - Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu (ZZM)
4. placówki oświatowe i edukacyjne podległe Gminie Miasto Elbląg tj. szkoły, przedszkola, ośrodków szkolno-wychowawczych itp. - Departament Edukacji i Sportu (DEiS)
5. obiekty użyteczności publicznej tj. kryta pływalnia ul. Robotnicza, CRW Dolinka ul. Moniuszki, kryte lodowisko ul. Karowa, przystań kajakowa ul. Radomska, obiekt noclegowy ul. Brzeska, hala CSB Al. Grunwaldzka, Atletikon oraz Stadion Miejski ul. Agrykola, stadion ul. Krakusa i ul. Skrzydlata - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSiR)
6. torowisko tramwajowe – Tramwaje Elbląskie spółka z o.o. – (TE)

II. Służby odpowiedzialne za utrzymanie poszczególnych obszarów

Zimowe utrzymanie powyższych obiektów i terenów wraz z niezbędną obsługa komunikacyjną należy odpowiednio:
dla dróg publicznych i dróg wewnętrznych gminnych (jezdni i chodników), przystanków komunikacji autobusowej i tramwajowej wraz ze Strefą Płatnego Parkowania DZD oraz budynków komunalnych wraz z terenami przyległymi do nich ZBK, na podstawie zawartych umów - Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., (EPGK) 82-300 Elbląg, ul. Szańcowa 1.
dla pozostałych wymienionych terenów miejskich tj. parków oraz cmentarzy, placówek oświatowych i edukacyjnych, obiektów użyteczności publicznej, torowiska tramwajowego bezpośrednio do zarządców terenów tj. ZZM, DEiS, MOSiR i TE, które realizują zadania we własnym zakresie.
III. Zgłoszenia dotyczące prowadzenia akcji zima
Zgłoszenia dotyczące prowadzenia akcji zimowej i zagrożeń występujących podczas jej trwania można kierować odpowiednio do:

• Drogi publiczne, przystanki komunikacji miejskiej, obszar SPP, tereny ZBK – całodobowo Dyspozytor Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, tel. 602-655-659,  tel. stacj. 232-42-57 w. 39,47


• od poniedziałku do piątku w godz. pracy Urzędu Miejskiego w Elblągu - Departament Zarząd Dróg w Elblągu (tel. 239-32-95 lub 239-32-43),
• całodobowo Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 239-30-40,41)
• Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu  -parki, skwery i zieleńce oraz tereny cmentarzy komunalnych  – dyspozytor tel. 234-18-36
• Departament Edukacji i Sportu UM - szkoły, przedszkola żłobki – A. Budzelewski tel. 605-523-695, J. Leśniewska tel. 698-533-502
• MOSiR, obiekty użyteczności publicznej – T. Agejczyk tel. 534-039-513
• Tramwaje Elbląskie – całodobowo dyspozytor tel. 239-69-08

IV. Zakres rzeczowy oraz terminy realizowanych prac

Drogi publiczne (około 220 km) objęte stałym utrzymaniem podzielone są na II kolejności utrzymania, w zależności od natężenia ruchu i znaczenia, jakie spełniają w sieci komunikacyjnej miasta. Najwyższy standard tj. I kolejność utrzymania zimowego obowiązuje na drogach, na których odbywa się komunikacja miejska, oraz drogi o dużym znaczeniu komunikacyjnym z lokalizacją ważnych obiektów użyteczności publicznej. Pozostałe drogi o lokalnym znaczeniu zostały zaliczone do II kolejności utrzymania zimowego. Reszta miejskich ulic o znaczeniu osiedlowym oraz drogi wewnętrzne, zaliczone są do III kolejności utrzymania zimowego będą odśnieżane doraźnie w miarę potrzeb i możliwości, na podstawie zgłoszenie mieszkańców i służb komunalnych, po zakończeniu działań na drogach objętych stałym utrzymaniem.

Do usuwania skutków zimy wykonawcy zobowiązani są przystąpić równocześnie na wszystkich kategoriach dróg objętych stałym utrzymaniem, w ciągu 30 minut od wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego. W przypadku długotrwałych opadów prace prowadzone są w sposób ciągły, aż do czasu zapewnienia odpowiedniego standardu zimowego.

W przypadku pozostałych terenów miejskich odpowiednie służby przystępują do usuwanie skutków w godzinach rannych tj. od godz. 5 do 6 i prowadzą prace do czasu zapewnienia odpowiedniego standardu zimowego ciągów komunikacyjnych.

Termin całościowy realizacji akcji zima przypada na okres od 01.11.2018r.-30.04.2019r. W koniecznych przypadkach możliwe jest przesunięcie terminu gotowości zimowej firm wykonawczych poza ten okres.

V. Sprzęt


Wykonawcy dysponują odpowiednią ilością sprzętu i tak :

w przypadku dróg publicznych jest to 8 piaskarko-solarek, 7 pojazdów z pługiem odśnieżnym na jezdnie oraz 10 sztuk pojazdów z pługiem na chodnikach, 4 koparko-ładowarki wraz z niezbędną ilością materiałów potrzebną do zwalczania śliskości.
w przypadku parków, skwerów i cmentarzy jest to 7 ciągników, 1 ładowarka,  3 samochody osobowe oraz 5 samochodów skrzyniowych.
w przypadku pozostałych terenów ciągi piesze odśnieżane są głównie ręcznie z częściowy wykorzystaniem sprzętu mechanicznego
W przypadku gdy poszczególne jednostki miejskie dysponują dodatkowym wolnym sprzętem mechanicznym, jest on w pełni wykorzystywany w innych potrzebujących komórkach.   

VI. Pozostałe obszary miasta będące w utrzymaniu innych zarządców

Właściciele nieruchomości zobowiązani są również dbać o odśnieżanie dróg i chodników w granicach terenów, którymi zarządzają. Dotyczy to spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, administracji budynków (w zasobach  wojskowych, kolejowych itp.), firm i osób prywatnych. Ich obowiązkiem jest także oczyszczanie ze śniegu, lodu i błota oraz innych zanieczyszczeń chodników położonych przy granicy nieruchomości, niezależnie od tego czyją stanowią własność (z wyjątkiem chodników, na których dopuszczony jest płatny postój pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania). Właściciele nieruchomości muszą również dbać o stan techniczny m.in. urządzeń służących do odprowadzania wód opadowych i roztopowych z nieruchomości i zlokalizowanych na niej obiektów, tak aby nie zagrażały bezpieczeństwu pieszych.

Za egzekwowanie obowiązków zimowego utrzymania przez wszystkich właścicieli nieruchomości odpowiedzialna będzie Straż Miejska w Elblągu.

Red.

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ona
Ona 11.02.2019, 15:51
Piekna zima
Ja zzzz
Ja zzzz 06.02.2019, 15:04
Pani ktora jest odpoewiedzialna za temat odśnieżanie drog powinnA miec tel sluzbowy komorke a nie piatek 15 i do domku a my sami musimu sprawdzac ktora driga di kogo nalezy i dzwonic, kpina!!
Suchaczanka
Suchaczanka 05.02.2019, 11:49
A jak to jest z kierowcami plugow, ktorzy notorycznie zasypuja moj wjazd lub chodnik, ktory wczesniej odsniezylam? Dla 60letniej kobiety ciagle ganianie z lopata to nie fitnes.
Gość
Gość 04.02.2019, 16:38
Nic nowego.
Tolkmiczanin
Tolkmiczanin 04.02.2019, 16:00
Tak jest co roku zadna nowość ze czlowiek odpowiedzialny za stan drogi ma to gdzies i po prostu wzial pieniądze z przetargu i tyle. Czasem przejedzie z wlaczonymi kogutami zeby ludzie widzieli ze jechal ale co z tego jak plug podniesiony i niczym nie sypie... Brak slow.
Mieszkanka
Mieszkanka 04.02.2019, 15:42
To, że nie jest to droga gminna nie znaczy, że Gmina nie może interweniować w sprawie polepszenia jej warunków. W Gminie jest chyba zatrudniony pracownik odpowiedzialny za stan dróg. Ludzie mają sobie sami dzwonić do Zarządu Drog i każdy indywidualnie walczyć? To po co władza?
Mieszkaniec
Mieszkaniec 04.02.2019, 19:40
W Urzędzie gminy jest pracownik odpowiedzialny za kontrolę stanu dróg, ale niestety jest to osoba tak , brzydko mówiąc, "tępa", że ma problem z wysłowieniem się. Rozmowa z tą osobą o stanie dróg jest równoznaczna z rozmową np z kardiologiem na temat chorych kolan.
Magdalena Dalman
Magdalena Dalman 04.02.2019, 15:20
Gmina odpowiada za drogi gminne. Na zdjęciu widzimy, najprawdopodobniej, drogę wojewódzką (ewentualnie powiatową) -odpowiedzialny jest Zarząd Dróg Wojewódzkich (lub Zarząd Dróg Powiatowych).
tolkmiczanin
tolkmiczanin 05.02.2019, 00:45
a Pani Dalman zamiast komentować i siedzieć czytać gazete w internecie powinna sluzyc gminie i mieszkańcom. Wstyd mi ze Pani tu komentuje. żenada to malo powiedziane. żałuję że oddalem na Pania głos. czas wdsystko rozliczy.
ola
ola 04.02.2019, 14:49
Przepiękna droga. jedzie się wolno, podziwia widoki. Tu w Łęczu to mamy dopiero cudowną zimę. Nie wiem po co taki artykuł. Podziwiajcie przyrodę. rzadki to widok- taki śnieżek ostatnio.
km
km 04.02.2019, 13:21
pięknie

Pozostałe