Niezwykłe odkrycie w zabytkowym budynku pocztowym w Elblągu

  • 08.05.2021, 14:31
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Niezwykłe odkrycie w zabytkowym budynku pocztowym w Elblągu fot. Łukasz Nosarzewski/Ilustracja do tekstu
Pochodzący z 1887 roku, zabytkowy kompleks architektoniczny Poczty Polskiej w Elblągu odkrywa tajemnice. Podczas prac remontowych w budynku, u szczytu elewacji odnaleziono 8 oryginalnych, niemieckich tzw. „kobyłek", czyli otworów przeznaczonych do wywieszania flag. To niezwykłe znalezisko o znaczeniu historycznym.

 

Historia zabytkowego kompleksu elbląskich budynków pocztowych sięga XIX wieku. Urząd Pocztowy Elbląg 1 został zbudowany w 1887 roku przez firmę Otto Depmeyera – wykonawcę najokazalszych budowli miasta i okolicy na przełomie XIX i XX stulecia. Od chwili powstania aż do dzisiaj kompleks stanowi siedzibę poczty. Niegdyś na tym terenie stała okazała kamienica, będąca własnością dyrektora miejscowego banku. Co ciekawe - w maju 1807 roku w kamienicy tej nocował sam Napoleon Bonaparte. 

W czasie II wojny światowej budynek cudem ocalał, choć uległ bardzo poważnym zniszczeniom. 30 maja 1945 w wyniku zezwolenia władz radzieckich na wejście do kompleksu pocztowego, teren wokół kompleksu pocztowego został całkowicie zrujnowany. Informacje o olbrzymiej skali dewastacji budynku w wyniku działań wojennych można znaleźć w licznych, historycznych relacjach świadków odbudowy, w tym przede wszystkim we wspomnieniach Pocztowców.    

Elbląski budynek Poczty Polskiej jest dwupiętrowy, o dużej kubaturze, przykryty dachem dwuspadowym, z metalową wieżyczką nad elewacją boczną. Ceglane elewacje, dzielone zdobionymi lizenami charakteryzują się z bogatym zdobnictwem. Od frontu budynku umieszczono dwuarkadowe wejście w ryzalicie zwieńczonym dekoracyjnym szczytem. W połaciach dachu znajdują się niewielkie, prostokątne lukarny z ostrymi daszkami. 

Zabytkowi stopniowo przywracana jest dawna świetność, dzięki prowadzonym pod kuratelą konserwatora zabytków i trwającym nadal pracom remontowym. Przy okazji oględzin i renowacji dachu budynku, uwagę zwrócono na 8 niezidentyfikowanych otworów, znajdujących się w górnym gzymsie. Otwory kazały się zachowanymi oryginalnie niemieckimi kobyłkami, przeznaczonymi do wywieszania flag. Zagadką pozostaje ustalenie, kiedy owe otwory powstały.

W związku z obchodami Dnia Flagi, Poczta Polska postanowiła wykorzystać to niezwykłe odkrycie architektoniczne. Na stronie czołowej budynku, przy wykorzystaniu zabytkowych kobyłek, wywieszono i umocowano 8 siedmiometrowych flag, o długości sięgającej górnej części okien parterowych.  

Źródło: Poczta Polska

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

tomtom
tomtom 11.05.2021, 08:23
a po tytule myślałam, że znaleźli dinozaury w środku... widać poczta nie pracowała w tym czasie 🤣
Franklin
Franklin 10.05.2021, 09:48
Flaga w święto powinna być bez łaski to barwy POLSKI a to rzecz jasna poczta Polska to mi wyczyn no w sumie w socjalistycznym Mieście. Rzecz mało widoczna
Alexa
Alexa 08.05.2021, 20:37
Znalazłam błąd w tekście. Napoleon Bonaparte nocował w tej kamienicy w 1807 roku, a z tekstu wynika, że budynek wybudowano w 1887 roku- wiele lat po śmierci Napoleona.
kurka
kurka 09.05.2021, 04:10
"Niegdyś na tym terenie stała okazała kamienica, będąca własnością dyrektora miejscowego banku." - jak wynika z tekstu. Napoleon nie nocował w obecnym budynku.

Pozostałe