30 kwietnia 1979 roku w sali Teatru Dramatycznego odbył się pierwszy koncert nowo powstałego zespołu „Ziemia Elbląska”

  • 30.04.2021, 08:00
  • www.expresselblag.pl
30 kwietnia 1979 roku w sali Teatru Dramatycznego odbył się pierwszy koncert…
Czy wiesz, że 30 kwietnia 1979 roku w sali Teatru Dramatycznego odbył się pierwszy koncert nowo powstałego zespołu „Ziemia Elbląska”?

Zespół powstał w 1978 roku, ale decyzja o jego powołaniu zapadła rok wcześniej na plenum Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Elblągu. Partyjne władze szukały pomysłów dla nowego województwa i zespół folklorystyczny był jednym z takich pomysłów. Do jego zorganizowania zaangażowano Czesława Kujawskiego. Młody choreograf rzucił się w wir pracy i w krótkim czasie zebrał uzdolniona młodzież i muzyków do kapeli oraz stworzył repertuar, z którym można było pokazać się tuż przed 1 maja 1979 roku. Odtąd Ziemia Elbląska przez długie lata była artystyczną wizytówką Elbląga w kraju i za granicą. Czesław Kujawski kierował zespołem aż do swojej śmierci w 2002 roku. Organizował też w Elblągu międzynarodowe festiwale zespołów polonijnych i warsztaty dla młodzieży polonijnej. Ziemia Elbląska zjeździła pół Europy, występując m.in. we Francji, Niemczech, Anglii, Danii, Szwecji, Rosji, na Ukrainie, Białorusi, Litwie.

 

 

 

 

www.expresselblag.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

danzng
danzng 15.06.2021, 08:17
Easy way to make money is through Emini S&P Trading Secret and it goes beyond expectation.
naspa
naspa 03.06.2021, 09:48
Emini S&P Trading Secret has the best strategy and the most accurate methods to become a successful trader. Just Google Emini S&P to learn more.

Pozostałe