29 kwietnia 1957 r. elblążanie tłumnie witali prymasa Wyszyńskiego

  • 29.04.2021, 08:00
  • www.expresselblag.pl
29 kwietnia 1957 r. elblążanie tłumnie witali prymasa Wyszyńskiego
Czy wiesz, że 29 kwietnia 1957 r. elblążanie tłumnie witali prymasa Wyszyńskiego?

Była to druga wizyta kard. Stefana Wyszyńskiego w Elblągu. Po raz pierwszy wizytował diecezję warmińską i nasze miasto w sierpniu 1950r, ale niewiele wiemy o tym wydarzeniu. Później prymas był internowany. Nieugięta postawa wobec komunistycznej władzy wzmocniła jego pozycję w Kościele i wzbudziła wielką miłość i szacunek wiernych. Stąd też powitanie kardynała Wyszyńskiego w Elblągu przybrało wymiar manifestacji. Samochód, którym jechał, ostrożnie przedzierał się przez niezliczony tłum wiernych, zgromadzonych wokół kościoła św. Mikołaja. Wszyscy chcieli go ujrzeć, usłyszeć jego głos. Prymasa witał proboszcz parafii św. Mikołaja, ks. dziekan Gedymin Pilecki. Stefan Wyszyński stanął na podwyższeniu, a może tak jak wierni, wspiął się na gruzy kamienic i pobłogosławił zebranych. Powiedział: „Bogu dzięki, już jestem z Wami”, na co tłum odpowiedział owacją. Wiele osób ze wzruszenia płakało.

Podczas mszy św. panowało skupienie i cisza. Gdy Prymas przemawiał i błogosławił, tłum wiwatował z radości. Kardynał Wyszyński powierzył Elbląg opiece Najświętszej Maryi Panny. Następnego dnia, po nabożeństwie porannym, na którym były również tłumy, dostojny gość w towarzystwie księży z elbląskiego dekanatu udał się do Tolkmicka, gdzie był podobnie gorąco witany. Flotylla motorówek, żaglówek i ozdobionych łodzi rybackich towarzyszyła prymasowi w wyprawie przez Zalew Wiślany do Krynicy Morskiej. Tam kard. Wyszyński przemawiał do wiernych. Po powrocie do Tolkmicka, prymas udał się do Fromborka.

 

 

www.expresselblag.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

danzng
danzng 15.06.2021, 08:26
When you apply the Emini S&P Trading Secret method you'll find the easiest way to earn money, Google Emini S&P Trading Secret and you'll see what I mean.
naspa
naspa 03.06.2021, 10:17
Emini S&P Trading Secret method is the best! And love I love it. Google Emini S&P Trading Secret to learn more if you want to earn money by trading.

Pozostałe