ZUS wypłacił pierwsze trzynastki. Ponad tysiąc złotych trafi na konto milionów Polaków

  • 01.04.2021, 10:39 (aktualizacja 01.04.2021, 12:23)
ZUS wypłacił pierwsze trzynastki. Ponad tysiąc złotych trafi na konto milionów Polaków
Trzynasta emerytura, zwana nieoficjalnie „Jarkowym”, trafi na konta niektórych Polaków jeszcze przed Wielkanocą. Dobrą wiadomość dla emerytów przekazała we wczorajszym programie Newsroom prezes ZUS Gertruda Uścińska. Sprawdź komu przysługuje świadczenie, kiedy będzie wypłacane i w jakiej wysokości.

Komu przysługuje i jaka kwota

Chociaż świadczenie nazywane jest trzynastą emeryturą, prawo do jego otrzymania przysługuje również osobom pobierającym renty socjalne lub strukturalne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, emerytury pomostowe i świadczenia przedemerytalne. „Jarkowe” (nazwa potoczna wzięła się od imienia prezesa Prawa i Sprawiedliwości) trafi również do inwalidów wojennych i wojskowych pobierających świadczenie rentowe. Wysokość "trzynastki" to równowartość najniższej emerytury za pełną wysługę lat, która w 2021 r. wynosi 1250,88 zł brutto. To oznacza, że po potrąceniach, na konta Polaków wpłynie 1066,24 zł netto. Prawo do jej otrzymania przyznawane jest z urzędu. Nie trzeba składać żadnych wniosków, wypłaty realizowane są automatycznie. Warunkiem jest, aby na dzień 31.03 posiadać prawo do powyższych świadczeń.

Część wypłat jeszcze przed Wielkanocą

Podstawowe terminy wypłat to 1., 5., 6., 10., 15., 20. oraz 25. dzień miesiąca, jednak część odbiorców może spodziewać się pieniędzy jeszcze przed świętami – pierwsze wypłaty są już wykonane. 5 kwietnia to dzień wolny od pracy, dlatego zaplanowane na ten dzień transakcje, realizowane będą wcześniej. To z pewnością pozwoli niektórym Polakom na obfite zastawienie świątecznego stołu.

„Jarkowe” wolne od zajęć komorniczych

Istotną wiadomością jest to, że trzynasta emerytura nie będzie wliczana do dochodu, co mogłoby mieć wpływ m.in. na przyznanie innych form pomocy. Wypłacona kwota będzie wolna również od zajęć komorniczych.

Jesienią "czternastka" dla najuboższych

"Trzynastka" wypłacana jest od 2019 r., jednak nie jest to świadczenie przyznane na stałe. Co roku jej wypłata ustalana jest przez parlament oddzielną ustawą. W listopadzie natomiast planowane jest uruchomienie kolejnej formy wsparcia emerytów. Czternasta emerytura trafi jednak tylko do seniorów, którzy będą posiadali prawo do emerytury na dzień 31 października, jeżeli jej wysokość nie przekroczy 2900 zł brutto. W przypadku wyższych świadczeń, „czternastka” zostanie pomniejszona  o kwotę przekraczającą wymagany próg dochodowy.

News4Media, fot.: iStock

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tv
Tv 01.04.2021, 21:07
Emerytom nie trzeba dawać 13 i 14 wystarczy ,że nie będą zabierać podatku.
Antysemita.
Antysemita. 01.04.2021, 16:42
A wystarczy nie "zabierać" (czyt. kraść) nam Polakom. Wystarczy policzyć te wszystkie podatki, vaty..... Jakie jeszcze te żydostwo wymyśli?
Tomek
Tomek 01.04.2021, 12:30
Jaki jest sens zabierać młodym i dawać emerytom 13 i zabierać starym i dawać młodym 500+ to kompletny bezsens
Ups
Ups 01.04.2021, 14:58
W socjalizmie nie ma sensu, nie doszukujemy się

Pozostałe