Tajemnicze kapsułki na ulicach i chodnikach Elbląga

  • 26.02.2021, 12:16 (aktualizacja 26.02.2021, 13:29)
  • www.expresselblag.pl
Tajemnicze kapsułki na ulicach i chodnikach Elbląga fot. Łukasz Nosarzewski
W tygodniu otrzymaliśmy kilka zgłoszeń od mieszkańców Elbląga dotyczących kapsułek, które leżą na chodnikach i ulicach Elbląga.

 

-" Byłem na spacerze z dzieckiem, szliśmy wzdłuż ulicy Królewieckiej, na wysokości ronda mój synek podniósł z chodnika kapsułkę, miała 2-3 cm średnicy i wyglądała jak tabletki do zmiękczania wody, idąc dalej zauważyliśmy więcej takich tabletek"

- zgłaszał nam Czytelnik.

W międzyczasie w prasie ogólnopolskiej pojawiły się publikacje o identycznie wyglądających tabletkach w Warszawie, media wskazywały, że mogą one być niebezpiecznie dla zdrowia. Pojechaliśmy na miejsce zgłoszenia Czytelnika, skonsultowaliśmy sprawę z ludźmi, którzy pracowali/pracują w służbach, po rozmowach z nimi powiadomiliśmy policję.

Funkcjonariusze policji po przyjechaniu na miejsce wezwali straż pożarną. Strażacy zabezpieczyli miejsce, uprzątnęli ulicę z kapsułek i przekazali policji.

Zastanawiało nas czemu kapsułki są tylko na ulicy Królewieckiej , po przejechaniu się ulicami Elbląga znaleźliśmy takich miejsc więcej.

O wyjaśnienie sprawy poprosiliśmy Urząd Miasta w Elblągu, który pozyskał dla nas odpowiedź z Elbląskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej:

- "W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi rozsypanych kapsułek ( tabletek  solnych  ),  Elbląskie Przedsiębiorstwo  Gospodarki Komunalnej sp. z o. o. z siedzibą w Elblągu wyjaśnia :

Widok rozsypanych białych tabletek to efekt prac związanych z zimowym utrzymaniem dróg w mieście.

Pod koniec miesiąca stycznia br. z uwagi na odebranie całej polskiej produkcji soli przez GDDKiA, drobniejszych klientów, którzy mieli podpisane umowy z gminami na odśnieżanie dróg dotknął problem pozyskania soli.

Do grupy tych klientów należy również EPGK. Aby zabezpieczyć się trafiliśmy do sprzedawców , którzy oferowali się ze swoich zasobów w cenach znacznie wyższych niż na początku sezonu zimowego ( 100%-200 %), jak się okazało również w postaci tabletek czystego chlorku sodu. Specyfikacja dostarczonego produktu nie budziła żadnych zastrzeżeń, zaś sprzedawca poinformował, że zaistniała sytuacja , była efektem dostawy z ostatniej rezerwy, z końca magazynu od dostawcy Ciech S.A., który stanowił jedyne źródło pozyskania soli.

Tabletki te nie są  niebezpieczne. Ponadto takich samych używa się do uzdatniania wody . Rozpuszczają się równomiernie pod wpływem  wilgoci,  dlatego  niedługo  nie będzie  po nich śladu .

Jednocześnie informujemy, że kapsułki te nie są antyzbrylaczem, bowiem stosuje się go w miligramach, co skutkuje tym, że jest niewidoczny.

Tutaj mamy do czynienia z czystym chlorkiem sodu, który jest dużo czystszy od soli drogowej. Natomiast kształt tabletek to nic innego, jak wynik procesu sprasowania czystego chlorku sodu . Jednocześnie  EPGK  podaje,  że została  wysłana na  drogi  miasta ekipa sprzątająca, która spróbuje  zebrać i zabezpieczyć materiał związany z efektem zimowego utrzymania drogi w mieście

- pisze Marek Cymerys, Dyrektor spółki.

Łukasz Nosarzewski

www.expresselblag.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pani pytanko
Pani pytanko 01.03.2021, 17:23
Czyli dobrze rozumiem że straż miejska zebrała kapsułki która rozrzuciła inna miejska spółka? 😂Żeby później znów je rozrzucić niczym pieniądze podatników?
Wąski 44
Wąski 44 27.02.2021, 21:15
A za nastoletnich , już życiowych nieudaczników , tzw "młodzież" która w godzinach co niektórzy już po godzinie 16tej się zjeżdza na parking przy 2 bazie logistycznej na ulicy Kwiatkowskiego i szaleją swymi " wypasionymi" autami , hałasują często nawet do 3ciej nad ranem , i tak codziennie to na nich jakoś nie ma siły , a gdzie restrykcje , ograniczenia itp.? Hałasują po nocach i zaśmiecają teran.Pytam się gdzie Policja ???
Podpis
Podpis 28.02.2021, 18:06
Kilo papiaków i sie skończy...
wtajemniczony
wtajemniczony 26.02.2021, 14:02
karta charakterystyki mówi coś innego, ale zapewne Pan Marek wie lepiej :(. Po narażeniu drogą oddechową: Pył solny może powodować lekkie podrażnienie dróg oddechowych, błon śluzowych nosa i gardła. KARTA CHARAKTERYSTYKI Na podstawie rozporządzenia nr 1907/2006/WE (REACH) z późn. zm. CHLOREK SODU Kontakt z oczami: Powoduje podrażnienie, zaczerwienienie, łzawienie. Kontakt ze skórą: Może powodować lekkie zaczerwienienie, podrażnienie. Po spożyciu: Po spożyciu większych ilości występują mdłości i/lub wymioty......
mm263
mm263 27.02.2021, 20:05
Czystą wodą też mażna sobie zaszkodzić.Jak tak będziemy rozumowali,to nie warto się rodzić.
logiczny
logiczny 26.02.2021, 23:38
Takie same są objawy jak się natrzesz solą, wsypiesz do oka czy wpieprzysz za dużo. H2O też słyszałem, że szkodzi.

Pozostałe