Sprawcy grozi do 5 lat. "Tyle warte jest ludzkie życie"

  • 19.02.2021, 09:35 (aktualizacja 19.02.2021, 09:53)
  • www.expresselblag.pl
Sprawcy grozi do 5 lat.  "Tyle warte jest ludzkie życie"
Prokuratura Rejonowa w Elblągu zakończyła śledztwo w sprawie pobicia 76-letniego mężczyzny na terenie Osiedla Nad Jarem aktem oskarżenia do sądu. 76-latek zmarł po 4 dniach pobytu w szpitalu nie odzyskując przytomności, 34-letniemu sprawcy grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Z dokonanych przez śledczych ustaleń wynika, że sprawca zaistniałego zdarzenia w dniu 14 listopada 2020 roku w godzinach popołudniowych zaatakował pokrzywdzonego w czasie jak ten przebywał na spacerze z psem. W trakcie zdarzenia do jakiego doszło w tym dniu sprawca miał zadać pokrzywdzonemu uderzenie pięścią w twarz w efekcie czego ten upadając na chodnik miał z dużą siłą uderzyć głową o jego betonowe podłoże. W wyniku tego pokrzywdzony doznał rozległego urazu czaszkowo – mózgowego w następstwie, którego po czterech dniach pobytu w szpitalu zmarł nie odzyskując przytomności. Z dokonanych w sprawie ustaleń wynika, że sprawca zdarzenia dzień wcześniej opuścił Zakład Kamy, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności.

-"Sprawca przedmiotowego zdarzenia zatrzymany został przez funkcjonariuszy Policji z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. W związku z zaistniałym zdarzeniem zatrzymanemu przedstawiony został zarzut dopuszczenia się popełnienia przez niego zbrodni spowodowania u pokrzywdzonego ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Z uwagi na skutek jaki nastąpił w efekcie działania sprawcy nie jest wykluczone przyjęcie znacznie surowszej kwalifikacji prawnej jego działania, za co może być mu wymierzona surowa kara pozbawienia wolności w wymiarze od 5 lat pozbawienia wolności do nawet dożywotniego pozbawienia wolności. "

-  informowała w grudniu Prokuratura Okręgowa w Elblągu.

Jak ustaliliśmy surowsza kwalifikacja prawna nie została przyjęta:

- "W dniu 28 stycznia 2021 roku postępowanie przygotowawcze zakończone zostało skierowaniem przeciwko sprawcy aktu oskarżenia do sądu. Nadto wskazuje, że Prokurator Rejonowy w Elblągu zarzucił ostatecznie oskarżonemu dopuszczenia się przez niego czynu kwalifikowanego z art. 155 kk - nieumyślne spowodowanie śmierci zagrożonego karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat."

- poinformował nas Sławomir Karmowski, Prokurator Prokuratury Okręgowej.

Na naszą skrzynkę redakcyjną po zakończonym śledztwie wpłynęła taka wiadomość:

-" Liczyliśmy na zarzut pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Jest natomiast zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci za co grozi sprawcy od 3m-cy do 5 lat. Jak można było nieumyślnie wymierzyć silny cios w twarz? Tyle warte jest ludzkie życie w tym kraju. Jesteśmy załamani. Wkrótce sprawca będzie przechadzał się po osiedlu, a wdowa po jego ofierze będzie musiała go spotykać. Ten człowiek zabrał męża, ojca i dziadka. Zniszczył życie naszej rodziny. Nie odczuwa skruchy i nie ma poczucia winy. Powinien odpokutować za to co zrobił. Ale w tym kraju dba się o bandytów a nie ofiary..."

 

Łukasz Nosarzewski

 

 

 

www.expresselblag.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Podpis
Podpis 21.02.2021, 08:57
Sędziowie powinni od czasu do czasu być egzaminowani z prawa, bo niektóre wyroki wskazują albo na niedouczenie, albo korupcję..
Mieszkaniec
Mieszkaniec 21.02.2021, 15:02
Ale to dopiero ma trafić do sądu...
Strażniklogiki
Strażniklogiki 20.02.2021, 21:50
Nieumyślne spowodowanie śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu może miec miejsce wtedy gdy sprawca jechałby rowerem i potrącił przechodnia który upadł i zginął. Kiedy sprawca podnosi na kogoś pięść i zaczyna bić robi to z zamiarem uderzenie uszkodzenia - jest to działanie z rozmysłem. Sprawca pozbawił ofiarę konstytucyjnych praw obywatela do nietykalności i bezpieczeństwa !!! Kolejny raz kwalifikacja czynu uznaje atakowanie kogokolwiek bicie agresję za normę społęczną, coś co jest dopuszczalne zwyczajowe. Dla mnie to nieposzanowanie praw obywateli do poczucia bezpieczeństwa , człowiek zostaje bestialsko napadnięty a sąd kolejny raz udowadnia ze napaść jest Ok, a facet ofiara miała pecha. Sąd oznajmia światu że przestępca nie jest zobowiązany do przestrzegania prawa i przestrzegania norm społecznych, ba nie musi myśleć w przewidywaniu konsekwencji swoich czynów. ciekawe co by powiedział prokurator gdyby zaatakowano w ten sposób jego ojca. Kwalifikacja nieumyślności może miec miejsce tylko wtedy kiedy panowie postanowili się bić i ofiara sama jest sama sobie winna . polska to dziwny kraj a kwalifikacje karne to farsa jak z powieści Franza Kafki
Mieszkaniec
Mieszkaniec 19.02.2021, 11:46
Rozumiem rozgoryczenie. Ale czy aby na pewno można by przyjąć, że ktoś zadając JEDEN cios chce czyjejś śmierci? Facet niestety źle upadł i uderzył mocno głową. Ciężko tu przyjąć, że sprawca uderzył tylko raz i chciał by przy aby ten facet uderzył głową i zmarł. A czy chciał ciężkiego uszczerbku? Od jednego ciosu ręką też ciężko tego oczekiwać, raczej kopnięcia/kopnięcia w głowę- wtedy prędzej. Czy jeżeli was syn pod wpływem będąc pod klubem uderzy kogoś RAZ ręką, oznacza, że chciał zabić? W tym przypadku pewnie myślicie "nie no, zabić nie chciał, uderzyć po prostu, taka sprzeczka".
To nie jest wina tego kto te prawo stosuje, a tego kto je napisał. To ci w sejmie piszą takie rzeczy, a inni muszą tego co oni napisali przestrzegać. Kodeks karny przyjęli posłowie i to oni są za taki stan rzeczy odpowiedzialni. Dodatkowo, art. 155 kk nie mówi o nieumyślności samego działania, a jego skutku w postaci śmierci. Jak ktoś wsiada w auto, powodując wypadek i ktoś zginie, to przecież on umyślnie jechał, ale nieumyślnie doszło do zgonu, to są dwie różne rzeczy. I to też przyjęli posłowie, nie policjanci, nie prokuratura i nie sąd. To do biur poselskich powinny być kierowane żale.
Współczucie dla rodziny zmarłego.
Elblążanin
Elblążanin 20.02.2021, 02:22
Co za bzdury piszesz, aż nie chce się tego czytać. Po pierwsze po jednym uderzeniu osoba upada i uderza głową, a może było tyle ciosów i kopnięć że to one spowodowały taki stan człowieka, a sprawca chcąc uniknąć wysokiej kary po prostu kłamie. Piszesz, że osoba uderzając kogoś pięścią nie chce zabić , ale musi się z tym liczyć że w wyniku tego uderzenia taka sytuacja może się zdarzyć, może zabrać komuś życie. Człowiek po to ma mózg żeby go używać i przewidywać konsekwencje swojego zachowania. Czy pijany wsiadając za kółko samochodu chce zabić pewnie nie, ale jest bardzo duże prawdopodobieństwo że do tego dojdzie. "Mieszkaniec" nie pisz bzdur weź duży rozbieg i pier...nij baranka w ścianę może się nie zabijesz.
kjz
kjz 19.02.2021, 21:06
Człowieku , czy ty widzisz co Ty wypisujesz? Stajesz w obronie zwyrodnialca i pasożyta . Inaczej byś uważał gdyby to dotyczyło Ciebie albo kogoś z twoich bliskich! Poruszył byś niebo i ziemię aby Ten "człowiek " poniósł srogą karę
Mieszkaniec
Mieszkaniec 19.02.2021, 11:20
I znowu wyjdzie z pudła i kolejny raz kogoś zaatakuje...
El.
El. 19.02.2021, 11:01
Kiedy Ministerstwo Sprawiedliwości zajmie się nad przychyleniem kary śmierci.Jak widać kary nie odstraszaja.
aha
aha 19.02.2021, 11:47
Ale kara śmierci to też kara, wiec co to da xD
Jaruś
Jaruś 19.02.2021, 11:50
To że nie mam ochoty na to, żeby moje podatki szły na jego utrzymanie.

Pozostałe