×

Nawet do 30 lat pozbawienia wolności. Nowe prawo i przestępstwa!

  • 27.01.2019, 20:49 (aktualizacja 27.01.2019, 20:59)
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Nawet do 30 lat pozbawienia wolności. Nowe prawo i przestępstwa! fot. pixabay/ilustracja do tekstu
Sprawiedliwość to nie pobłażliwość. Kary muszą być na tyle surowe, by skutecznie odstraszały przed popełnianiem przestępstw. Muszą być jednocześnie na tyle elastyczne, aby sądy miały możliwość orzekania wyroków adekwatnych do winy. Temu ma służyć przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości kompleksowa reforma Kodeksu karnego.

 

Projekt zakłada wprowadzenie bezwzględnego dożywocia, bez możliwości warunkowego zwolnienia, a także zaostrzenie kar do 30 lat pozbawienia wolności. Wprowadza również nowe typy przestępstw, jak np. przygotowanie do zabójstwa i przyjęcie zlecenia na nie, a także instrumenty do skuteczniejszej walki z „ustawianiem” przetargów publicznych.

Dziś sądy w Polsce zbyt często skazują brutalnych przestępców na rażąco niskie kary, niewspółmierne do popełnionych zbrodni, a często niższe od kar wymierzanych za te same czyny w innych krajach Unii Europejskiej. Tymczasem sprawców poważnych przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu i mieniu Polaków trzeba na długo izolować, by nie zagrażali społeczeństwu, a nie traktować ich ulgowo.

Aby przekonać się jak wielu przestępców może dziś drwić z prawa, wystarczy przytoczyć ostatnie dostępne statystyki. 65 proc. przestępców skazanych prawomocnie na karę więzienia dostaje wyrok z zawieszeniem, czyli pozostają na wolności.

Spośród tych, którzy trafiają za kraty, ogromna część ma łagodne wyroki. W 2016 roku blisko 45 proc. skazanych za zabójstwo (typ podstawowy przestępstwa – od 8 do 15 lat więzienia, 25 lat, dożywocie) zostało skazanych na karę do 10 lat pozbawienia wolności. Niemal wszyscy (96,1 proc.) skazani za obrót narkotykami w dużej ilości (3-15 lat) dostali kary do 3 lat więzienia. 72 proc. skazanych za gwałt (typ podstawowy przestępstwa – od 2 do 12 lat ) dostało wyroki do 3 lat więzienia. Takie przykłady można mnożyć.

Ale to jeszcze nie wszystko. 18 proc. więźniów wychodzi z więzienia na warunkowe przedterminowe zwolnienie. A blisko 40 proc. ze zwolnionych przed terminem skazanych wraca na wolności do popełniania przestępstw.

Elastyczny wymiar kar

Zmiany dadzą sądom możliwość orzekania zgodnie z poczuciem sprawiedliwości i współmiernie do ciężaru winy. Dziś sędziowie dysponują mocno ograniczonym zakresem kar za najpoważniejsze przestępstwa: do 15 lat pozbawienia wolności, osobną karą 25 lat więzienia i dożywociem. Nie mogą więc wymierzyć np. kary 18 czy 27 lat więzienia, nawet gdyby była ona odpowiednia.

W praktyce często decydują się na niższe wyroki – np. 15 zamiast 25 lat więzienia – ze względu na obawę, że wyższą karę podważy sąd odwoławczy. Przestępcy zaś wychodzą na wolność jeszcze wcześniej w ramach warunkowego zwolnienia. Odbyta w rzeczywistości kara nie spełnia więc swojej roli – ani wychowawczej, ani odstraszającej, ani nie pozwala na wystarczająco długo odizolować niebezpiecznego przestępcy od społeczeństwa.

Zmiany zakładają likwidację osobnej kary 25 lat więzienia i wprowadzenie elastycznego wymiaru kar. 

Bezwzględne dożywocie

Zwyrodniali zbrodniarze nie mogą ponownie zagrażać społeczeństwu. Dlatego projekt wprowadza bezwzględne dożywocie bez możliwości warunkowego zwolnienia. Ma być orzekane wobec sprawców, którzy są trwale niebezpieczni dla społeczeństwa.

Taką karę sądy będą musiały obligatoryjnie orzekać również wobec osób, które zostały w przeszłości skazane na dożywocie albo na 20 i więcej lat więzienia, a dopuściły się kolejnego przestępstwa, za które orzeczono wobec nich dożywocie. W tych przypadkach wyrok dożywocia ma mieć charakter bezwzględny – na zawsze pozbawiać możliwości ubiegania się o warunkowe zwolnienie.

Ponadto sądy mogłyby orzekać zakaz warunkowego zwolnienia przy skazaniu na dożywocie w wypadkach, gdy charakter i okoliczności czynu oraz właściwości osobiste sprawcy wskazują, iż jego pozostawanie na wolności spowoduje trwałe niebezpieczeństwo dla społeczeństwa.

Projekt wydłuża także do 35 lat okres, po którym skazani na „zwykłe”, a nie bezwzględne dożywocie mogą ubiegać się o warunkowe zwolnienie. Dziś wynosi on 25 lat.

Wydłuży się również okres próby przy warunkowym zwolnieniu, w czasie którego skazany na dożywocie nie może popełnić żadnego przestępstwa, ponieważ wróci do więzienia. Dziś ten okres wynosi 10 lat. Po zmianie Kodeksu karnego okres próby dla skazanych na dożywocie będzie dożywotni. Zwiększy się ponadto okres przedawnienia karalności zabójstwa – z 30 do 40 lat.

Surowsze kary za najgroźniejsze przestępstwa

Poczucie sprawiedliwości i konieczność odstraszania przed dokonywaniem przestępstw wymaga, by zwłaszcza te najgroźniejsze spotykały się z możliwie surową karą. Dlatego zmiany zakładają ich zaostrzenie. Dotyczy to zbrodni, które stanowią niewielką część przestępstw – około 2600 przypadków na prawie 290 tysięcy wszystkich prawomocnie skazanych w 2016 roku, ale wyrządzają największą krzywdę i mają najbardziej tragiczne, często nieodwracalne skutki. Te czyny muszą być karane bezwzględnie i surowo.

Nowe typy przestępstw

Projekt wprowadza też do Kodeksu karnego nowe typy przestępstw za czyny, z których część w ogóle nie była dotąd karalna, mimo że była szkodliwa społecznie. To m.in.:

przygotowanie do zabójstwa, za które ma grozić od 2 do 15 lat pozbawienia wolności;
przyjęcie zlecenia zabójstwa – od 2 do 15 lat więzienia;
uchylanie się od naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem – od 3 miesięcy do 5 lat więzienia (dziś grozi jedynie egzekucja komornicza);
kradzież zuchwała, np. kieszonkowa lub gdy złodziej wyrywa torebkę na ulicy – od 6 miesięcy do 8 lat więzienia bez względu na wartość skradzionej rzeczy.

Do 10 lat za kradzieże kart płatniczych

Projekt rozwiązuje też prawne problemy związane z karaniem osób, które dokonują transakcji cudzą kartą płatniczą albo dokonują internetowych przelewów z konta innej osoby bez zgody jego właściciela.

Tego typu czyny były dotąd karane jako kradzież, ale sądy miały trudności z określeniem, czy jest to zwykła kradzież, za którą grozi od 3 do 5 lat więzienia, czy też kradzież z włamaniem, karana od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

W myśl projektu za tego rodzaju przestępstwo ma grozić kara, jak za kradzież z włamaniem, czyli od roku do 10 lat więzienia.

Walka z nękaniem przez firmy windykacyjne

Telefony po nocach, wyłudzanie informacji o dłużnikach, a nawet wysyłanie oszukańczych pocztówek od osób rzekomo poznanych na wakacjach, mających skłaniać adresatów do nawiązania kontaktu z windykatorami – to częsta praktyka nieuczciwych firm windykacyjnych. Żeby z nią walczyć i chronić Polaków przed agresywnymi windykatorami, znowelizowany Kodeks karny ma wprowadzić nową karę – do 5 lat więzienia za uporczywe nękanie w celu zwrotu wierzytelności.

Kary za kradzież tablic rejestracyjnych

Kradzież tablic rejestracyjnych to dla ich właściciela nie tylko finansowa strata. Często jest źródłem dodatkowych kłopotów związanych z tym, że sami padają ofiarą podejrzeń, iż dokonali przestępstwa. Muszą tłumaczyć się z tego policji. To dlatego że skradzione tablice złodzieje montują w samochodach, które służą im do innych przestępstw – najczęściej okradania stacji benzynowych.

Zmiany w Kodeksie karnym mają odstraszać przed kradzieżami tablic dzięki surowym karom. Tego rodzaju kradzieże nie będą już traktowane jako wykroczenia, za które grozi kara aresztu od 5 do 30 dni, ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo grzywny od 20 do 5000 złotych. Będą przestępstwem zagrożonym karą od miesiąca do 5 lat więzienia.

Walka z aferzystami gospodarczymi

Kończymy z pobłażliwością dla przestępców gospodarczych na wielką skalę. Zaostrzone dzięki Ministerstwu Sprawiedliwości kary dla oszustów VAT-owskich przyniosły nie tylko większe o dziesiątki miliardów przychody Skarbowi Państwa, ale też udowodniły, że surowe kary dają pożądany efekt. Konsekwencją są propozycje kolejnych zmian w Kodeksie karnym.

Nie ma powodów, by ulgowo traktować łapówkarzy na wielką skalę. Dziś za przyjęcie łapówki powyżej 200 tysięcy złotych grozi od 2 do 12 lat więzienia. Nowe prawo ma działać odstraszająco na tych, którzy wikłają się w wielkie afery. Przyjęcie korzyści majątkowej powyżej miliona złotych będzie zagrożone karą od 3 do 20 lat pozbawienia wolności.

W przypadku fałszerstw faktur vatowskich na wielką skalę, a więc powyżej 10 milionów złotych, prawo ma być surowe. Pozwoli orzekać kary w przedziale od 5 do 25 lat więzienia. Dziś jest mało elastyczne. Zakłada kary od 5 do 15 oraz 25 lat pozbawienia wolności.

Zreformowany Kodeks karny ma też skuteczniej chronić publiczny majątek i fundusze. Precyzyjne przepisy ułatwią walkę z „ustawianiem” przetargów, gdy są w nie choćby częściowo zaangażowane publiczne pieniądze – rządowe, samorządowe albo z Unii Europejskiej. W budzących wątpliwości sprawach prokuratura będzie mogła podejmować działania z urzędu, a nie czekać na złożenie zawiadomienia. Będzie to możliwe na każdym etapie przetargów – zarówno gdy są przygotowywane, jak i wtedy, gdy już trwają albo zostają przeprowadzone.

 


Źródło: MS

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

porażka
porażka 28.01.2019, 09:28
Zaostszenie kar a ten typ co zabil dziewczyne w parku kajki dostal 4 lata i to ma byc wyrok sprawiedliwy
Irytacja
Irytacja 28.01.2019, 08:10
Kolejna sprawa, że w więzieniach mają telewizję, siłownię, czasami nawet play station i więcej praw niż obowiązków to czym się martwić ( więźniowie potrafią pisać skargi, że ich cela jest za mała o 0,2 m2, że jedzenie im dziś nie smakuje, zasypują codziennie Klawiszy bezsensownymi, bezpodstawnymi skargami, które ktoś musi rozpatrzyć)? Tym że ktoś przez kilka lat będzie im podstawial jedzenie pod nos, wypuszczal na spacery, umożliwiał darmowe korzystanie z rozrywek w ramach kary? . Kara to powinna być kara, a nie tylko izolacja. Powinni pracować na swoje utrzymanie w więzieniach. Duża część osób, która odbywa krótkie kary pozbawienia wolności typu tydzień, miesiąc to są osoby które nie zapłaciły grzywny za swoje przewinienia. Oni wolą iść siedzieć na taki czas niż w tym czasie pracować na wolności.
*** ich...
*** ich... 28.01.2019, 08:07
PiS to *** i im to nie przejdzie. A szanowny pan Ziobro już dawno powinien skończyć w kryminale z ***em w ***. Powinni *** tam męczyć i zajechać na śmierć. *** pisiorów bo to największa mafia w Polsce i te *** już dawno powinny skończyć w kryminale a nie mieć parasol ochronny
Ziobro do dymisji
Ziobro do dymisji 28.01.2019, 06:34
Zupełnie MS straciło kontakt z rzeczywistością. Te zmiany są nie po to aby walczyć z przestępcami, ale w upolityczniona Prokuraturze Zbigniewa Ziobro zastraszyc obywateli. Jeśli podnosi się kary nie optycznie, a z ofiary robi się przestępcy, jak z Kwasniaka i wielu innych, to Zbigniew Ziobro robi ten kodeks przeciw społeczeństwu, czyli ofiarom, autorzy aktów zgonów Prezydentów z opozycji chodzą na wolności. Dlatego Zbigniew Ziobro powinien reformę wymiaru sprawiedliwości zacząć od siebie i podać się wraz z odpowiedzialnym za wieziennictwo Jakim do dymisji
Dominik
Dominik 28.01.2019, 08:13
Skoro pan Zbigniew Ziobro jest tak elastyczny To ja się *** pytam Gdzie są pieniądze które zabierają przestępcom i te wszystkie majątki które są konfitowane na Skarb Państwa, bo jakoś nikt o tym nie mówi a pewnie te *** z PISu napychaja dobie tym kieszenie mnie skazali wspomnienia świadka koronnego na 12 lat i i tyle siedziałem za związek przestępczy o charakterze zbrojnym Zabrali mi dwa Mercedesy mieszkanie 300 000 euro i 40000 $ Ja się pytam gdzie to *** jest bo poza tym że dostałem świstek że przechodzisz do na Skarb Państwa to nic poza tym
Krzysztof
Krzysztof 28.01.2019, 01:27
A może zamiast podnosić kary za przestępstwa zajmijmy się fikcyjnym procesem resocjalizacji? Może tam tkwi szkopół?
Dominik
Dominik 28.01.2019, 08:09
Uwierz mi że nie ma resocjalizacji w więzieniu to po pierwsze,. Po drugie ***a prawda że są warunkowe zwolnienia Bo rzadko Kto dostaje ma dziesięciu Którzy wstają wychodzi 1 albo nikt. Dzisiejsze prawo jest takie jak było kiedyś sam tego doświadczyłem na własnej skórze gdyż pomówił mnie świadek koronny i za udział w związku przestępczym o charakterze zbrojnym i wyssane mi z palca przestępstwami których nawet nie popełniłem odsiedziałem 12 lat
FISKOSO
FISKOSO 27.01.2019, 21:28
a gdzie większe kary dla morderców pijaków,co zabijają niewinnych na drodze....i dlaczego nie zaostrzono kary dla jeżdżących na podwójnym gazie.....
Uyrf
Uyrf 27.01.2019, 21:03
O fuck

Pozostałe