Bezpłatne badania bez skierowania!

  • 01.12.2020, 11:39 (aktualizacja 01.12.2020, 11:42)
  • www.expresselblag.pl
Bezpłatne badania bez skierowania! fot. WSZ w Elblągu/Ilustracja do tekstu
Już po raz kolejny Szpital Wojewódzki w Elblągu realizuje program z zakresu promocji zdrowia pn.: "Rak jelita grubego, nie zwlekaj, zapobiegaj i lecz. Profilaktyka nowotworowa prowadzona przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu". Zadanie jest zrealizowane na podstawie zawartej umowy pomiędzy Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Elblągu a Województwem Warmińsko – Mazurskim reprezentowanym przez Zarząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

 

W ramach programu przygotowano film edukacyjny dot. chorób nowotworowych między innymi: raka jelita grubego, raka piersi oraz raka szyjki macicy.

Kolonoskopia, cytologia, mammografia - to badania, które można zrobić za darmo, bez skierowania. Wystarczy skorzystać z badań profilaktycznych wykonywanych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. Badania są wykonywane z zachowaniem szczególnych środków bezpieczeństwa, więc nie czekaj i zarejestruj się już dzisiaj! To badanie może uratować Ci życie.

BEZPŁATNA MAMMOGRAFIA – bez skierowania

Mammografia jest badaniem, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju, kiedy pacjentka może być całkowicie nieświadoma swojej choroby.

W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi. Niektóre kobiety odczuwają krótko trwające uczucie dyskomfortu związane z koniecznością ucisku piersi podczas badania. Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu posiada najnowocześniejszy w kraju aparat, który sprawia, że badanie jest bardzo dokładne i bezbolesne.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20 procent wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50. roku życia.

ZGŁOŚ SIĘ NA BADANIE

Profilaktyka raka piersi – mammografia
Kobiet w wieku 50-59 lat
Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu
Zakład Radiologii (I piętro budynku)
godz: 8.00 do 16.00
tel: 55/239-58-80
Przed rejestracją prosimy przygotować numer PESEL
Badanie wykonywane jest co 2 lata

BEZPŁATNA CYTOLOGIA – bez skierowania

Każda kobieta może zachorować na raka szyjki macicy, ale żadna nie powinna z tego powodu umierać. Rak szyjki macicy rozwija się bezboleśnie i długo. Przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Nie jest chorobą dziedziczną czy też uwarunkowaną genetycznie. Za rozwój raka szyjki macicy odpowiedzialny jest powszechnie występujący wirus brodawczaka ludzkiego, zwany HPV. Każda kobieta, niezależnie od wieku, narażona jest na zakażenie się jego rakotwórczymi typami.

Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet. Skutecznie wykrywa go badanie cytologiczne, dlatego tak ważne jest systematyczne jego wykonywanie.

ZGŁOŚ SIĘ NA BADANIE
Profilaktyka raka szyjki macicy – cytologia
Kobiet w wieku 25-59 lat
Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu
Poradnia Konsultacyjna Położniczo-Ginekologiczna (I piętro)
godz: 8.00 do 16.00
wtorek, środa, czwartek
tel: 55/239 56 77 
Przed rejestracja prosimy przygotować numer PESEL
Badanie wykonywane jest co 3 lata

BEZPŁATNA KOLONOSKOPIA

Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Dlatego też poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy, można zapobiec rozwojowi raka. Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.
Każdego dnia z powodu raka jelita grubego umiera w Polsce aż 28 osób. Jednak wcześnie wykryty nowotwór daje lekarzom szansę na szybkie podjęcie leczenia i skuteczniejszą terapię.

ZGŁOŚ SIĘ NA BADANIE 

Mężczyźni i kobiety w wieku 55-64 lat
Udział w badaniu mogą wziąć osoby, które otrzymały ZAPROSZENIE

Zaproszenie jest imienne i nie może być przekazane innej osobie.  Zaproszenie zawiera proponowaną datę badania. Istnieje możliwość zmiany terminu

Osoby które nie otrzymały dotychczas zaproszenia pomogą zgłosić się na badania spełniając poniższe warunki:
- wszystkie osoby w wieku 50 – 65 lat bez objawów takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana, a także chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny.
- osoby w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.
- osoby w wieku 25-49 lat z rodziny z zespołem Lyncha. W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego. W ramach Programu Badań Przesiewowych można wykonać tylko pierwsze badanie.
- osoby w wieku 20-49 lat pochodzące z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej – FAP. W tym przypadku konieczne jest skierowanie (potwierdzenie) z Poradni Genetycznej.

Do badania nie są kwalifikowane osoby, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu
Pracownia Endoskopii Gastroenterologicznej (niski parter)
godz: 8.00 do 16.00
tel: 55/239 56 11
tel. kom. 695 101 050
Przed rejestracja prosimy przygotować numer PESEL

Źródło: WSZ w Elblągu

www.expresselblag.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

60+
60+ 07.12.2020, 20:15
dlaczego badaniami profilaktycznymi nie obejmuje się osób po 59 roku życia
P
P 02.12.2020, 21:54
Nie rozumiem, dlaczego TE SAME badania wykonywane ze skierowaniem, dla pacjentów, którzy na nie czekali, nie są wykonywane...

Pozostałe