Kolęda odwołana!

  • 27.11.2020, 18:18
  • www.ExpressElblag.pl
Kolęda odwołana! fot. Diecezja Elbląska
Biskup elbląski wydał wskazania dotyczące adwentu i kolędy.

 

-"Czas adwentu i okres po świętach Bożego Narodzenia to tradycyjnie czas kolędy w parafiach. Księża odwiedzają wówczas katolickie rodziny. Tym razem epidemia uniemożliwia wizyty i spotkania kolędowe. Wirus choroby przenosi się bowiem i zaraża kolejne osoby podczas odwiedzin i spotkań. Dlatego rezygnujemy z kolędy 2020/2021. Kierujemy się bowiem troską o bezpieczeństwo i zdrowie rodzin, zwłaszcza osób starszych, będących w grupie podwyższonego ryzyka, ale też troską o zdrowie księży. W związku z powyższym serdecznie proszę, o ile jest to możliwe, o złożenie np. w którąś z niedziel na tacę w kopercie (z napisem „kolęda”) rocznej ofiary, dotychczas przekazywanej przy tej okazji. Naturalnie można to uczynić także drogą elektroniczną, przez wpłatę na konto parafii."

- czytamy we wskazaniach biskupa elbląskiego.

-"Ponieważ księża nie odwiedzą naszych domów w ramach kolędy, dlatego pobłogosławienia mieszkania i warsztatu pracy może także dokonać osoba świecka. Trzeba wówczas, aby ktoś z członków rodziny, w obecności domowników (np. w uroczystość Bożego Narodzenia lub Trzech Króli) pomodlił się o Boże błogosławieństwo dla domu, o zdrowie i pomyślność dla mieszkańców i pokropił główne pomieszczenia wodą święconą. W gospodarstwie rolnym można również pobłogosławić zwierzęta."

- dodaje biskup elbląski

Jacek Jezierski, biskup elbląski zachęca do:

- udziału w rekolekcjach adwentowych transmitowanych poprzez środki masowego przekazu.
udziału we Mszy św. w kościołach, także poza niedzielą. Pełne uczestnictwo w Eucharystii dokonuje się poprzez obecność w kościele.
- spowiedzi przed świętami Bożego Narodzenia, o ile będzie to możliwe.

Biskup prosi aby duszpasterze, tam gdzie to będzie uzasadnione, zorganizowali więcej Mszy św. w Wigilię i Święta Bożego Narodzenia.

-"Chorzy w szpitalach (na oddziałach Covid-19), osoby w izolacji oraz na kwarantannie, nie mają dostępu do sakramentów świętych. Często nie mogą przystąpić do Komunii św., ani wyspowiadać się. Powinni jednak w sytuacji dla siebie trudnej wzbudzać żal za grzechy (za popełnione zło) w takiej np. formie: „Boże mój, Panie Jezu, żałuję z miłości ku Tobie”. Powinni też wzbudzać akt ufności w Bożą dobroć i miłosierdzie, np. słowami: „Jezu ufam Tobie”. Mogą też wyrażać swoją miłość do Boga, np. słowami: „Boże choć Cię nie pojmuję (tzn. nie rozumiem do końca), to jednak nad wszystko miłuję”.
Papież Franciszek udzielił dotkniętym epidemią , tj. chorym i tym, którzy się nimi zajmują, łaski odpustu zupełnego. Można go uzyskać kierując modlitwę ku Chrystusowi ukrzyżowanemu i zmartwychwstałemu (19 marca 2020).

Bardzo proszę, aby księża i szafarze nadzwyczajni udzielali Komunii św. w maseczkach. Jest prawem wiernych świeckich wybór sposobu przyjęcia Komunii: albo do ust, albo na rękę [por. kan. 843 § 1 KPK]. Jeśli jest jeden udzielający, najpierw udziela Komunii na rękę, a później do ust. Trzeba o tym poinformować wiernych przed obrzędem komunijnym."

- czytamy w komunikacie biskupa elbląskiego.

Red.

www.ExpressElblag.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

popis
popis 30.11.2020, 15:58
Nie odpuszczą... Latem będą chodzić..
Koperciarz
Koperciarz 30.11.2020, 00:33
Od razu widać o co chodzi w całej tej "kolendzie". Kasa i inwigilacja...
Parafianin
Parafianin 29.11.2020, 15:59
Parę złotych bedę do przodu ... :)
Piotr
Piotr 28.11.2020, 23:17
zaraz zaraz a czy ksiądz czasami nie udziela błogosławieństwa naszym domom ,czy przychodzi po kasę , kasę mogę przekazać kiedy chcę a poświęcić można cały budynek , tak jak to robią przy otwarciu nowych obiektów , z tego co wiem Bóg jest wszędzie i skoro JA mam udzielać błogosławieństwa to po co nam księża
Elb.
Elb. 28.11.2020, 17:25
Proboszcz z Wojciecha nie bedzie zadowolony.
Anna
Anna 28.11.2020, 09:35
Bóg zapłać
Anna
Anna 08.12.2020, 21:23
A Ksiądz Proboszcz z Kościoła Polsko-katolickiego nie zbiera kasy po kolędzie. Przychodzi, błogosławi, rozmawia . A poświęca rodzinie tyle czasu, ile domownicy potrzebują. Przykład do naśladowania ... .

Pozostałe