Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Przekop Mierzei Wiślanej. Zobacz najnowsze zdjęcia!

Prace przy pierwszej części inwestycji pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” trwają zgodnie z przyjętym harmonogramem.
Przekop Mierzei Wiślanej. Zobacz najnowsze zdjęcia!

Autor: fot. „Materiały prasowe NDI/BESIX”

 

-Przekop Mierzei Wiślanej i budowa Kanału Żeglugowego jest strategiczną inwestycją dla naszego kraju. Dzięki ukończeniu tej inwestycji, podobnie jak dzięki budowie drogi ekspresowej S7, S16 i S51, a także dzięki budowie i modernizacji linii kolejowych, woj. warmińsko-mazurskie zyska nowe szanse rozwojowe

- powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Od strony Zatoki Gdańskiej pogłębiany jest obszar Portu Osłonowego. Kontynuowane są także prace przy falochronie wschodnim. Montowane są tam kleszcze i ściągi oraz zasypywana jest grodza. Na budowę trafiły już pierwsze betonowe elementy prefabrykowane tzw. X-bloki (łącznie będzie ich 9 604). Będą one zabezpieczać falochrony przed falami. Rozpoczęto też roboty żelbetowe na nasadzie falochronu zachodniego.

W rejonie powstającego kanału żeglugowego, po północnej i południowej stronie śluzy, montowane są mikropale i pogrążana jest ścianka szczelna. Trwają również prace przy wykopach, umacnianiu skarp i budowie nasypów pod drogi. W rejonie śluzy pogrążono już ściankę i wykonano ekran przeciw filtracyjny.

 

- W czwartek na budowę trafiły pierwsze elementy stalowe mostu południowego

– mówi Dominik Wróblewski kierownik budowy z konsorcjum NDI/Besix.

- Przygotowaliśmy platformę roboczą, która posłuży nam do scalania konstrukcji mostu. Ten proces rozpocznie się już niebawem, a zakończy na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku. Montujemy też hydraulikę siłową do obsługi mostu. Pierwsze auta tym obiektem przejadą już w połowie roku. Natomiast na moście północnym

– dodaje Wróblewski - toczą się prace żelbetowe, a ich koniec planujemy jeszcze w tym roku.

 

Nad kanałem powstaną dwa mosty obrotowe, umożliwiające ciągłe utrzymanie ruchu samochodowego, niezależnie od przepływających nową drogą wodną jednostek. Mosty będą wykonane w konstrukcji stalowej. Długość przęsła to 62 metry, szerokość 17 metrów. W chwili przepływania jednostki przez kanał żeglugowy most będzie się obracał prostopadle do niego. Jednym z założeń inwestycji jest zapewnienie priorytetu ruchu kołowego.

 

Zakończono już roboty związane ze wznoszeniem budynku Bosmanatu. Aktualnie trwają roboty wykończeniowe tj. ocieplenie budynku, tynki wewnętrzne, montaż instalacji, stolarki oraz roboty dekarskie.

- Budynek administracji morskiej, z którego nasi pracownicy będą kierować i nadzorować ruch jednostek pływających nazwaliśmy, z uwagi na historyczną nazwę tego miejsca, Bosmanatem „Nowy Świat”. Architekci, zgodnie z naszymi wskazówkami, dołożyli wszelkich starań, aby budynek harmonijnie wpisał się w otoczenie, a jednocześnie stanowił charakterystyczny, morsko-żeglugowy akcent całej budowli. Wierzę, iż ostateczny efekt zostanie pozytywnie oceniony zarówno przez użytkowników kanału w zakresie swojej funkcjonalności, jak i osoby zafascynowane budowlami hydrotechnicznymi ale również i turystów, spędzających czas w tym niezwykle atrakcyjnym regionie naszego kraju

– powiedział kpt.ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

 

Mocno zaawansowane są prace przy sztucznej wyspie.

- Wykonaliśmy już ponad jedną trzecią ściany grodzy tworzącej obwiednię sztucznej wyspy

– mówi Wojciech Czyżewski, dyrektor projektu budowy wyspy z firmy NDI.

– Kolejno montujemy ściągi i zasypujemy grodzę. W najbliższych tygodniach te prace będą kontynuowane, a grodza zostanie przed zimą zabezpieczona

– dodaje Czyżewski.

Najbliższe tygodnie to także kontynuacja prac przy falochronie wschodnim i zachodnim, pogrążanie ścian na całym obszarze kanału żeglugowego i rozpoczęcie tam prac żelbetowych. W rejonie śluzy zaczną się wykopy i wiercenie pali CFA (budowlany element konstrukcyjny, stosowany przede wszystkim do wykonywania fundamentów głębokich m.in. pod obiektami mostowymi, a także ścian palowych w konstrukcjach oporowych). Powstają też drogi dojazdowe. Aktualnie wykonany jest odcinek drogi NSD1 od drogi wojewódzkiej DW 501 do nabrzeża południowego w warstwach podbudowy, zaś na odcinku drogi NSD2 od drogi wojewódzkiej DW 501 do Zatoki Gdańskiej zakończenie warstw podbudowy planowane jest do końca listopada.

W zakresie realizacji drugiej części inwestycji, 10 września br. nastąpiło otwarcie ofert w przetargu ogłoszonym wiosną. W chwili obecnej nie ma jeszcze rozstrzygnięcia. Trwa badanie i ocena złożonych ofert (wpłynęło ich 9). Prace komisji przetargowej najprawdopodobniej zakończą się z końcem tego lub na początku przyszłego roku. Przypomnijmy, druga część inwestycji obejmuje przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg w zakresie obudowy brzegów, które docelowo przejmą funkcje przeciwpowodziowe wałów ziemnych, budowę przystani niskich, ułatwiających dostęp do rzeki oraz budowę mostu obrotowego nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo, wraz ze zmianami układu drogowego.  

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 kilometry. Samo przejście przez Zalew Wiślany wyniesie nieco ponad 10 kilometrów, po rzece Elbląg – także ponad 10 kilometrów, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał, jak i cały tor wodny będą miały 5 m głębokości.

Zdjęcia: „Materiały prasowe NDI/BESIX”.

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Prałat 20.11.2020 18:21
To jest miś na skalę naszych możliwości!

Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dawid BryczynTreść komentarza: Mitras służalczyk Tuska i debil biegający na pokaz z siatką na granicy polsko-bialoruskiej robi event wyborczy kosztem sportowców. Missan, sprawdził sie juz jako prezydent, doglądając prezydenta Wróbla na detoksie w naszym szpitalu i niczym innym. Elbląg staję się sypialnią Gdańska, turystyka upada, a jedyna rozrywka dzieciaków to ganianie się po centrum handlowym. Śliwka może nie nic lepszy, jednak warto to sprawdzić bo Missan już się nie sprawdził.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 09:58Źródło komentarza: Stypendium sportowe i poparcie. Sławomir Nitras w ElbląguAutor komentarza: alicja12!Treść komentarza: Mecz o wszystko??? Frekwencja na stadionie bedzie najwieksza w roku ale tylko dlatego ,że najwiecej bedzie z Olsztyna ludzi a ,tu chcą stadionu dla 100 osób.Wybudujcie za swoje bo Elblążanie chcą dróg rowerowych i utrzymujcie ,gdzie nic więcej tylko chamskie okrzyki i 2 x w miesiącu 100 osób przychodzi to żałosneData dodania komentarza: 19.04.2024, 09:22Źródło komentarza: Derbowy mecz o wszystkoAutor komentarza: JoTreść komentarza: W tym artykule są 2 informacje o terenie polozonym OBOK siebie. Miasto płaci za remont " płacu Katedralnego", który należy do miasta. 2. informacja- Koscioł zamknął teren wokół budynku dla ruchu samochodowego, o co od dawna proszonoData dodania komentarza: 19.04.2024, 07:54Źródło komentarza: Remont placu katedralnego i koniec z parkowaniemAutor komentarza: hujopalTreść komentarza: grubo gruboData dodania komentarza: 19.04.2024, 06:39Źródło komentarza: Zatrzymanie na al. Grunwaldzkiej. 30-latkowi grożą 3 lataAutor komentarza: 8 gwiazdfekTreść komentarza: dopisz imigrantData dodania komentarza: 18.04.2024, 18:03Źródło komentarza: Stypendium sportowe i poparcie. Sławomir Nitras w ElbląguAutor komentarza: 21 kwietniqTreść komentarza: Pełna mobilizacja - Tylko Elbląg, tylko Michał MissanData dodania komentarza: 18.04.2024, 16:33Źródło komentarza: Stypendium sportowe i poparcie. Sławomir Nitras w Elblągu
Reklama