Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Bobry remontują w Młynarach. [Zobacz film]

W trakcie inwentaryzacji wykonanej przez pracowników Nadleśnictwa Młynary, wykazano obecność 82 bobrowych rodzin. Przyjmuje się, że na jedną rodzinę przypadają średnio trzy osobniki, co pozwala szacunkowo określić wielkość populacji na 246 osobniki.
Bobry remontują w Młynarach. [Zobacz film]

Autor: fot. Lasy Państwowe/Facebook

 

Bobry bytują zarówno w zbiornikach wodnych (jeziorach, stawach), jaki i w ciekach wodnych (rzekach, strumieniach). W tych drugich budują tamy. Tama to zmyślna układanka kłód drewna i gałęzi, które stanową zbrojenie konstrukcji. Do uszczelnienia bobry używają dużych ilości mułu, błota, darni oraz rozdrobnionych części roślin. To wszystko staranie nanoszą i układają.

-"Po co ten cały trud? W jakim celu są budowane tamy? Celem jest podniesienie poziomu wody poprzez zablokowanie jej odpływu w okolicy, gdzie bobry zdecydowały się osiedlić. Wodni inżynierowie przy osiedlaniu biorą pod uwagę ukształtowanie terenu. Korzystnym miejscem jest odcinek, w którym koryto rzeki przebiega w znacznym obniżeniu terenu. Wówczas bobry mają ułatwioną prace i wystarczy, że zatamują naturalne przepusty z wykorzystaniem przewężeń terenu. Pracowite bobry budują na jednym cieku kilka tam, co pozwala na zalanie większego terenu. Każde uszkodzenie tamy jest przez nie natychmiast naprawiane. Zgromadzona woda jest niezbędna do powstania innych bobrowych budowli takich jak: nory, żeremia (siedziby) oraz sieć kanałów i spiżarnie."

- wyjaśniają Lasy Państwowe.


-"Wejścia do rezydencji bobrów zawsze znajdują się pod wodą. Żeremia powstają tam, gdzie płaskie brzegi rzek, potoków czy jezior uniemożliwiają kopanie nor. W stromych brzegach cieków bobry kopią nory mieszkalne. Nory kopane są pod korzeniami drzew, co zabezpiecza je przed zawaleniem. Kanały zalane są wodą, co usprawnia komunikację. Gdy kanał ulegnie zawaleniu bobry przystępują do naprawy i uzupełniają luki komponentem mułu, błota i gałęzi. Wyższy poziom wody pozwala lepiej zasłonić wejścia do nor, pozwala na nurkowanie, a także przenoszenie materiałów – spławianie większych kłód powalonych drzew. Jest też niezbędny do powstania spiżarni."

- czytamy w komunikacie Lasów Państwowych.


Spiżarnia to podwodny magazyn gałęzi, których zapas przeznaczony jest na ciężkie zimowe dni. Bobrowe rozlewiska mają pozytywny wpływ na ekosystem. Retencjonowana woda w dobie coraz drastyczniejszych okresów suszy jest nieoceniona. Rozlewiska i ich okolica to tętniące życiem oazy. Dostatek wody i martwego drewna wpływa na większą bioróżnorodność. Poza tym obecność bobrów znacznie podnosi walory przyrodnicze.

Należy pamiętać, że jest to gatunek chroniony, dlatego wszelka ingerencja w jego środowisko jest możliwa wyłącznie za zgodą wydawaną przez Regionalną Dyrekcje Ochrony Środowiska.

[FILM]

Film - Paula Trzeciak, Nadleśnictwo Młynary


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: POTreść komentarza: https://paslek.pl/aktualnosci/minister-andrzej-sliwka-w-pasleku.html tyle w temacie Andrzej masz mój głosData dodania komentarza: 19.04.2024, 18:27Źródło komentarza: Michał Missan:"prezydent z PiS - nic dobrego nie wróży"Autor komentarza: PamiętliwyTreść komentarza: Ciekawe. Jakoś nie dociera , że gdyby nie PiS i ich przekop, tak krytykowany przez KO teraz nie byłoby o co się spierać. Ani o port , ani pogłębienie.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 16:02Źródło komentarza: Stypendium sportowe i poparcie. Sławomir Nitras w ElbląguAutor komentarza: DanonTreść komentarza: Lewicowo-ludowo- peowska koalicja rządzi w Elblągu od lat. Niestety, nie może pochwalić się niczym. Elbląg, się nie rozwija w żadnej dziedzinie. Elbląg się zwija. Głównie dzięki reformie samorządowej i pazerności Olsztyna. Zawdzięczamy to obozowi politycznemu obecnej KO. Missan zblazowany z władzami województwa jest gwarantem, że to się nie zmieni. Swoją drogą, warto przypomnieć, że spór o pogłębienie toru wodnego, o port w Elblągu byłyby bezprzedmiotowy, gdyby nie PISowski przekop. Tak krytykowany i wyśmiewany przez KO .Data dodania komentarza: 19.04.2024, 15:39Źródło komentarza: Stypendium sportowe i poparcie. Sławomir Nitras w ElbląguAutor komentarza: Ma Pan mójTreść komentarza: GłosData dodania komentarza: 19.04.2024, 14:43Źródło komentarza: Elbląg, jak Stalowa Wola i Chełm?Autor komentarza: hujemujeTreść komentarza: na bank ta na bankData dodania komentarza: 19.04.2024, 14:31Źródło komentarza: Internet dla pacjentów w Wojewódzkim SzpitaluAutor komentarza: Ata.Treść komentarza: Mieszkłam w Stalowej Woli i to fakt, to co zrobił i robi Prezydent Nadbereżny dla miasta i okolic to niewyobrażalne! Setki inwestycji na każdym kroku od drobnych osiedlowych do wielkich regionalnych! Tam nie znajdziesz dziury w żadnej drodze, wszędzie kostki,drogi dla rowerów i wciąż nowe obiekty sportowe,rekreacyjne,kulturalne dla mieszkańców! Komunikacja miejska-najwyższy poziom i nowoczesne przystanki.... Od 3 lat mieszkam w Elblągu i tu MARTWICA! Drogi- przełomy brak własnej komunikacji ,przystanki jak z meliny i żadnych inwestycji. A mieszkańcy dalej głosują na tych co nic nie potrafią zrobić dla regionu a tu jest taki potencjał! Przykro na to patrzeć.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 14:02Źródło komentarza: Elbląg, jak Stalowa Wola i Chełm?
Reklama