Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Sąd Rejonowy w Elblągu w większości przypadków umarza postępowania za brak maseczki

Od minionej soboty 10 października w całej Polsce obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa również na ulicy, policja w Elblągu codziennie podejmuje interwencje związane z nowym obostrzeniem nałożonym przez rząd. Sprawdziliśmy co się dzieje, gdy ktoś odmówi przyjęcia mandatu.
Sąd Rejonowy w Elblągu w większości przypadków umarza postępowania za brak maseczki

 

Policja w Elblągu ma pełne ręce roboty związane z obowiązkiem zakrywania ust i nosa, minionej doby policja interweniowała w tej kwestii ponad 60 razy. Każdy ma prawo odmówić przyjęcia mandatu, policja wówczas kieruje wniosek do sądu o ukaranie. Sprawdziliśmy jak do tej kontrowersyjnej sprawy podchodzi Sąd Rejonowy w Elblągu.

- "W VIII Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Elblągu zarejestrowano 12 spraw dotyczących naruszenia nakazu zakrywania ust i nosa w związku z epidemią COVID-19:

- 9 spraw umorzono - postanowienia są prawomocne,

- w 2 sprawach zapadły prawomocne wyroki nakazowe (kara grzywny w wysokości 250 zł oraz kara grzywny w wysokości 500 zł),

- 1 sprawa jest w toku"

- informuje nas  Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

- "W żadnym z 9 umorzonych przez Sąd Rejonowy w Elblągu postępowań dotyczących naruszenia nakazu zakrywania ust i nosa w związku z epidemią COVID-19, umorzenie to nie zostało zaskarżone. Sprawy te nie były zatem przedmiotem oceny Sądu Okręgowego w Elblągu w postępowaniu odwoławczym."

- dodaje Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

Dotarliśmy również do uzasadnienia jednego z wyroków uchylających mandat przez Sąd w Częstochowie, do tamtejszego sądu trawił wniosek o uchylenie mandatu powołujące się na to,  że rozporządzenie, na które powołuje się policja  jest bezskuteczne, bowiem zostało przyjęte mimo nie wprowadzenia na terytorium całego kraju stanu nadzwyczajnego.

Związek Zawodowy Policjantów :" nie będziemy zastępować ustawodawcy i sądu"

-"Policjanci muszą robić swoje, a ustawodawca musi tworzyć proste, zgodne z Konstytucją RP oraz  zrozumiałe dla Polaków prawo. Gdyby nie działalność funkcjonariuszy od marca br.  skala zakażeń była by znacznie większa, ale wielu to ma gdzieś. Proszę nie oczekiwać, że podczas każdej interwencji, których jest w skali jednego dnia ponad 15 tysięcy/dzisiaj nawet ok. 20 700/ policjant będzie zastępował ustawodawcę i sąd."

- poinformował Związek Zawodowy Policjantów.

-"Ponad 250 tysięcy osób na kwarantannie domowej- to 250 tysięcy sprawdzeń dziennie dokonywanych przez policjantów w całym kraju! To olbrzymi zakres dodatkowych obowiązków, które spadły na Policję. Gdy do tego dołożymy kontrole miejsc publicznych, środków komunikacyjnych, sklepów, lokali gastronomicznych pod kątem przestrzegania obowiązujących przepisów zobaczymy jak jesteśmy obciążeni dodatkową pracą!"

- dodaje Związek Zawodowy Policjantów.

Łukasz Nosarzewski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ZXXX 14.10.2020 19:15
covidianie kiedy w końcu zrozumiecie ze jest większe prawdopodobieństwo ze potrąci was samochód na pasach niż smierć na ten morderczy katar. Rząd dobrze o tym wie ale się nie wycofa z tego cyrku bo to dla nich aktualnie strzał w kolano

Nika 14.10.2020 17:30
Po co ten artykuł. Redaktorek powinien być ukarany. Specjalnie podpuszcza antycovidowców. Brawo

mm263 14.10.2020 15:42
Róbcie tak dalej,to rząd wprowadzi całkiem legalnie stan wyjątkowy.A kasta sędziowska uważa,że robi dobrze?Komu robią na złość?Kaczyńskiemu,czy może nam,zagrożonym koronawirusem?Pobłażają tym wszystkim "nieśmiertelnym" i utwierdzają ich w przekonaniu,że wirus nie istnieje.Pokażcie mi lekarza,który twierdzi,że koronawirus,to wymysł.Wierzycie celebrytom,czy fachowcom?

sssssssssssss 14.10.2020 17:51
Sędziowie nie robią nikomu na złość tylko wydają wyroki godnie z prawem, bo od tego są. A narzucenie obowiązku noszenia masek bez wprowadzenia stanu wyjątkowego jest niezgodne z Konstytucją, stąd odrzucanie mandatów. Niech prawodawca ustali prawo jak należy, wtedy nie będzie wątpliwości co do zasadności mandatów.

Karola 14.10.2020 23:17
?‍♀️

Kloss 14.10.2020 14:01
Pamietam film pogromcy duchów może policję wyposażyć w takie "odkurzacze" jak na filmie i niech tym łapią covida to lepsze od mandatów

aaa 14.10.2020 13:04
Brawo Panie Redkatorze!

Edmund Szwed 14.10.2020 12:38
....... CZYTAM TEKST Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. I MAM DYLEMAT, PONIEWAŻ W MIEJSCACH PUBLICZNYCH POLICJANCI ŻĄDAJĄ OD POLAKÓW ZUPEŁNIE INNYCH ZACHOWAŃ, ANIŻELI MÓWI O TYM ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 9 października 2020r. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zostało wydane na podstawie art. 46a i art. 46b pkt 1-6 i 8-12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Oz. U. z 2019 r. poz. 1239, z późn. zm.1). Art. 46 b pkt 4 ww. ustawy przewiduje obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie. Wg definicji zamieszczonej w art. 2 ww. ustawy osobą podejrzaną o chorobę zakaźną jest osoba u której występują objawy kliniczne lub odchylenia od stanu prawidłowego w badaniach dodatkowych, mogące wskazywać na chorobę zakaźną. A zatem nakaz stosowania środka profilaktycznego, jakim jest wpisany do rozporządzenia nakaz zakrywania nosa i ust, NIE DOTYCZY OSÓB ZDROWYCH. Ustawa nie pozwala na uznanie WSZYSTKICH obywateli za osoby chore lub podejrzane o zachorowanie. Co do kar administracyjnych nakładanych przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego, organ ten nie ma umocowania prawnego do nakładania kar pieniężnych za naruszenie nakazu noszenia maseczek. Należy stwierdzić, iż nakaz noszenia maseczek nie stanowi nakazu, którego naruszenie jest sankcjonowane karami wymienionymi w art. 48a ust.1 ustawy. Przykładowo PSSE w Gdyni stwierdza też, że nie może nakładać grzywien w drodze mandatu karnego, ponieważ naruszenie nakazu noszenia maseczki nie wypełnia znamion czynu określonego w art. 50- 53 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi ani też w art. 111-117 Kodeksu wykroczeń. W związku z powyższym, czy mogę oświadczyć, że „ODMAWIAM PRZYJĘCIA MANDATU. Informuję też, że od ewentualnego wniosku o nałożenie kary administracyjnej przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego złożę ODWOŁANIE OD DECYZJI z wnioskiem o wstrzymanie jej natychmiastowej wykonalności. Jednocześnie informuję, że w przypadku podjęcia przez funkcjonariuszy policji prób wymuszenia na mnie, jako OSOBIE ZDROWEJ, stosowania środka profilaktycznego w postaci zakrycia nosa i ust, co jest sprzeczne z przepisami ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r, na podstawie której wydano rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r., złożę skargę na działanie funkcjonariuszy policji”.

Reklama
Reklama