Elbląg: Czy dostanę mandat, gdy nie będę mieć fotelika?

  • 18.01.2019, 14:47
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Elbląg: Czy dostanę mandat, gdy nie będę mieć fotelika? fot. pixabay
Na rynku pojawiły się urządzenia zastępujące fotelik ochronny. Ze strony użytkowników pojawiły się natomiast pytania czy jest to dopuszczalne i czy używanie takiego urządzenia nie będzie skutkowało mandatem w razie drogowej kontroli.

 

Ustawa z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. poz. 591) wdrożyła przepisy UE, dotyczące zasad przewożenia dzieci w pojazdach samochodowych.

Zniknęło kryterium wieku dziecka, a pozostało jedynie kryterium wzrostu, tj. poniżej 150 cm. Tak więc również dziecko, które ukończyło 12 lat, a jednocześnie nie osiągnęło wymaganego wzrostu, powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

Gdy na rynku pojawiły się właśnie urządzenia przytrzymujące skracające w pewien sposób pasy bezpieczeństwa wśród osób chcących przewozić swoje pociechy w ten sposób pojawiły się wątpliwości: „czy nie dostanę mandatu za brak fotelika?”

- Kierujący, przewożący dziecko i używający właśnie urządzenia przytrzymującego nie popełnia wykroczenia o ile stosuje urządzenie zgodnie z instrukcją oraz zakresem wagowym dziecka

– mówi kom. Wojciech Skrobotun, z-ca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu.

- Urządzenie to spełnia warunki określone przy przewozie dzieci określonymi kategoriami pojazdów pod warunkiem, że posiada odpowiedni znak homologacji.

Nie zmienia to faktu, iż urządzenia te zgodnie z ich instrukcją pozwalają przewozić w ten sposób dzieci, których waga przekracza już 15 kilogramów. Do tego czasu dziecko powinno być przewożone w foteliku ochronnym. Ponadto z konstrukcji fotelika wynika to, iż jest on dodatkowym zabezpieczeniem dziecka szczególnie, gdy podróżuje ono starszym autem niewyposażonym w dodatkowe systemy bezpieczeństwa jak chociażby kurtyny powietrzne.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Matka dziecka po wypadku
Matka dziecka po wypadku 18.01.2019, 18:45
Błagam ludzie liczy sie mandat czy zdrowie i życie waszych dzieci? A Wy zamiast propagowac to psedocoś napisalbyście o bezpieczeństwie przewożenia dzieci

Pozostałe