Na terenie przekopu wmurowano kamień węgielny! [ZDJĘCIA]

  • 26.09.2020, 12:48 (aktualizacja 26.09.2020, 16:11)
  • www.ExpressElblag.pl
Na terenie przekopu wmurowano kamień węgielny! [ZDJĘCIA] fot. Ministerstwo Gospodarki Morskiej
Dziś miała miejsce ważna uroczystość na terenie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną - wmurowanie kamienia węgielnego w ławie fundamentowej podpory mostu północnego.

 

W wydarzeniu wzięli udział minister Marek Gróbarczyk oraz podsekretarz stanu w MGMiŻŚ Grzegorz Witkowski.

- Zalanie kamienia węgielnego, podpisanie aktu erekcyjnego, to bardzo ważny moment, który rozpoczyna kierunek zakończenia tej realizacji

- zaznaczył minister Gróbarczyk.

20 września zakończył się ogólnopolski konkurs mający na celu wyłonienie nazwy wyspy, która powstaje na Zalewie Wiślanym w ramach inwestycji przekopu.Zwycięska nazwa wyspy na Zalewie Wiślanym to wyspa Estyjska.

Aktualnie realizowany etap inwestycji obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, budowę kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, budowę nowego układu drogowego z obrotowymi mostami o konstrukcji stalowej, które umożliwiać będą przejazd nad kanałem przed śluzą i za śluzą; budowę sztucznej wyspy zlokalizowanej na Zalewie Wiślanym. Kanał żeglugowy ma mieć ok. 1 km długości i 5 metrów głębokości. Całkowita długość nowej drogi wodnej to 22 800 m.

Czas realizacji umowy zawartej pomiędzy Urzędem Morskim w Gdyni a polsko - belgijskim konsorcjum NDI/Besix to 32 miesiące od podpisania umowy (miało to miejsce  4 października 2019 roku w Kapitanacie Portu Elbląg). 

Red.

www.ExpressElblag.pl

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Lista zdrajców Polski!
Lista zdrajców Polski! 28.09.2020, 08:12
https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.…

Pozostałe