Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

"Pokolenie zombie". W Elblągu powstały specjalne znaki!

Przekreślony telefon komórkowy - taki piktogram pojawił się przy kilku przejściach dla pieszych w Elblągu, dziś został namalowany na chodniku przed przejściem dla pieszych przy ulicy Hetmańskiej.
"Pokolenie zombie". W Elblągu powstały specjalne znaki!

Autor: fot. Łukasz Nosarzewski

 

Wiele osób wychodzi z domów każdego dnia do pracy, szkoły, miejsc kultu religijnego, na spotkania z przyjaciółmi do centrów handlowych… i już nigdy nie wraca. Giną w wypadkach drogowych, doznają obrażeń ciała, stają się trwale niepełnosprawnymi. Wypadki te powodują cierpienie i zmartwienie, a także trudności finansowe dla rodzin i najbliższych, zarówno sprawcy, jak i ofiary wypadku drogowego.

Dlatego tak bardzo ważna jest koncentracja uczestników ruchu drogowego oraz znajomość obowiązujących przepisów na drodze, w tym podstawowych zasad bezpieczeństwa i stosowania się do nich. Należy zwrócić uwagę na to, że znajomość przepisów i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym nie dotyczy tylko kierujących pojazdami, ale także pozostałych jego uczestników.

Postęp technologii i ciągła potrzeba bycia online sprawia, że z jednej strony wszelkie nowinki techniczne ułatwiają i poprawiają bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego, z drugiej natomiast mogą pośrednio przyczynić się do tragedii. Telefony, tablety czy też „urządzenia GPS” pomagają, ale także rozpraszają uwagę i przez to mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Pieszy czy kierowca zajęty rozmową, bezpośrednio czy też przez telefon, przechodząc przez jezdnię lub kierując pojazdem, w trakcie rozmowy spogląda np. na drugą osobę albo na wyświetlacz telefonu czy innego urządzenia, co  powoduje, że nie skupia się w pełni na drodze i jest rozkojarzony.

-"Dlatego  policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu wspólnie z uczniami klas mundurowych  malują piktogramy (przekreślony telefon komórkowy). Inicjatywa jest związana z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego w ramach działań ROAD SAFETY DAYS (Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego)."

- wyjaśnia Jakub Sawicki, rzecznik prasowy KMP w Elblągu.

Podobne piktogramy pojawiły się między innymi na ulicach: Piłsudskiego, Robotniczej, Pl. Słowiańskim, Mickiewicza, Bema al. Grunwaldzkiej.

- Akcja ma zwrócić uwagę na duży problem, jakim staje się zjawisko "smartfonowego zombie", co niestety może przynosić fatalne skutki. Niestety wciąż zdarzają się kierowcy, którzy łamią przepisy i nie ustępują pierwszeństwa pieszym na pasach, dlatego musimy w takich miejscach zachować szczególną ostrożność

– dodaje podkom. Wiktor Kaczmarek.

Łukasz Nosarzewski

 

 

 

NEWSLETTER EXPRESS ELBLĄG
DLA CIEBIE WYBIERAMY NAJCIEKAWSZE TREŚCI!

https://bit.ly/2ZMC5cv

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Sprawca 19.09.2020 23:57
Pieszy elblag jestes tempakiem i tyle teraz kazdy wypadek to wina kierowcy pieszy wtargnie na jezdnie wina kierowcy ,nie zatezymasz sie przed orzejsciem wina kierowcy a jakie obowiazki maja piesi???juz zadnych bo juz nawet policja sie nie pyta czy przednprzejsciem rozejzal sie w dwie strony czy nic nie nadjezdza ,jezdze w pracy pojazdem uprzywilejowanym i nie raz by sie wysiadlo z pojazdu do idioty ktory nie slyszy syren nie widzi swiatel i wyskakuje tuz przed maska Teraz pytanie komu latwiej sie rozejzec i zatrzymac pojazdowi czy pieszemu

Kier. 4 19.09.2020 15:13
Dobry pomysł tylko pomalowalbym na żółty sygnalizacyjny

covidioci nic dodać nic ująć. 19.09.2020 06:55
Dobiją was te kagańce na pyskach. Czekacie jeszcze na smycz?

Pieszy Elbląg 18.09.2020 19:37
Takie akcje nie tylko nie zwiększają bezpieczeństwa, ale upowszechniają szkodliwy mit o "smartfonowych zombie". W 2019 roku kierowcy byli sprawcami wypadków w 87, 6 procentach, piesi w 6,2 procentach. Pieszym może być każdy - młody, stary, widzący, niewidzący, sprawny, niesprawny, mądry, głupi, odpowiedzialny, nieodpowiedzialny, każdy! Żeby zostać kierowcą trzeba spełnić szereg określonych warunków - przejść specjalistyczne szkolenie, przejść badania lekarskie, zdać państwowy egzamin. Wmawianie przez policję, że to ludzie wpatrzeni w smartfony stanowią zagrożenie to zwyczajny victim blaming.

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TobertTreść komentarza: Drożyzna makabryczna a prywata mówi że będą groszowe podwyżki ,które nie wystarcza nawet jednodniowe zakupyData dodania komentarza: 23.04.2024, 09:03Źródło komentarza: Płaca minimalna w 2025 roku. Na co może liczyć grubo ponad 3 miliony Polaków?Autor komentarza: EdwardTreść komentarza: Szary napis na koszulkach i szara gra . Do tego jeszcze baner "nowy stadion". Ten obecny stadion i tak będzie imponujący dla piłkarzy z Ostródy ,Pasłęka czy Braniewa .Data dodania komentarza: 23.04.2024, 08:55Źródło komentarza: Olimpia wyszarpała derbowy remis (galeria i wideo)Autor komentarza: AntipisTreść komentarza: Śliwka, Traks, Kowszyński, czyżyk-skoczyk, Zdziech, bansiewicz, Prusak, Rutkowski - gdzie jesteście? Samojebek na fejsa sobie już nie trzepiecie na meczykach? Co się stało? Czy to zła pogoda was odstrasza? Czy może obecność policji? A może brak wyborów w najbliższym czasieData dodania komentarza: 22.04.2024, 18:37Źródło komentarza: Derbowy mecz o wszystkoAutor komentarza: krisuTreść komentarza: nie odpowiedzialnie :DData dodania komentarza: 22.04.2024, 17:42Źródło komentarza: Z BMW prosto do aresztuAutor komentarza: krisuTreść komentarza: brawo, brawo !Data dodania komentarza: 22.04.2024, 17:41Źródło komentarza: Z BMW prosto do aresztuAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: A cóż to Pana rozczarowało? Obywatelskim obowiązkiem jest wziąć udział w głosowaniu. W tym przypadku trzeba było oddać głos na jednego z dwóch partyjnych kandydatów, albo głos nieważny. Jeśli Pan Paweł obiecał, że odda swój głos na kogoś, kto będzie realizował jego postulaty, to rozczarowaniem byłoby gdyby nie zagłosował, albo oddał głos nieważny.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 11:32Źródło komentarza: Paweł Rodziewicz komentuje wynik wyborów
Reklama