Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Bomba przy elbląskim muzeum – na szczęście tylko archeologiczna

"Poszukiwacze zaginionego zamku" podczas prac archeologicznych odkryli fundamenty XIV-wiecznej baszty obronnej. Wykopane fragmenty rzucą więcej światła na to, jak wyglądał krzyżacki zespół zamkowy w Elblągu.
Bomba przy elbląskim muzeum – na szczęście tylko archeologiczna

Autor: fot. Miasto Elbląg

 

Pracami kieruje prof. Fabian Welc z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy współpracy dra Mirosława Marcinkowskiego z elbląskiego muzeum.

- Odkryte fragmenty baszty oraz wyniki wykonanych wcześniej badań georadarem pozwolą nam na wirtualną rekonstrukcję tej budowli. To pierwszy krok zmierzający do odtworzenia zarysu zamku krzyżackiego w Elblągu

– mówi prof. Welc.

Elbląg był stolicą (tu miał siedzibę wielki mistrz zakonny) i głównym portem powstającego państwa krzyżackiego. Został rozebrany przez mieszczan w 1454 roku, po buncie przeciwko zakonowi.

– Dzisiaj jeszcze niewiele wiemy o tym, jak ten zamek wyglądał. Zapewne miał kształt czworoboku, a na elbląskiej budowli wzorowano się stawiając zamek w Malborku

- dodaje prof. Welc.

Zdaniem historyków w baszcie znajdowała się główna brama wiodąca z podzamcza do miasta. Kolejnym krokiem naukowców ma być przebadanie georadarem fragmentu starówki przy dzisiejszej ul. Wapiennej. Tam spodziewają się znaleźć pozostałości elementów rozbiórkowych zamku wysokiego, a być może również fragmenty muru zamku wysokiego.

Źródło: UM Elbląg



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ne 17.09.2020 19:40
Byl siedzibą mistrza krajowego. A nie stolicą. Stolicą byla wenecja a później Malbork .a jeszcze później krolewiec.

Reklama
News will be here
Reklama