Mieszkaniec ulicy Teatralnej w Elblągu stracił 17 tysięcy złotych. Pieniądze przekazał na parkingu

  • 15.09.2020, 12:50
  • www.expresselblag.pl
Mieszkaniec ulicy Teatralnej w Elblągu stracił 17 tysięcy złotych. Pieniądze przekazał na parkingu
Policjanci z Elbląga odnotowali przypadek oszustwa „na policjanta". Fałszywy funkcjonariusz zadzwonił do starszego mężczyzny i poinformował go, że oszczędności, które trzyma w banku są zagrożone i musi je natychmiast wypłacić. Pokrzywdzony podjął z banku 17 tys. zł i przekazał je oszustowi.

 

Wczoraj (14.09.2020r.) do mieszkańca ulicy Teatralnej w Elblągu zadzwonił oszust podający się za policjanta. Polecił mężczyźnie wypłacić całą gotówkę i wykonywać kolejne polecenia wydawane przez telefon. Powiedział, że oszczędności, które trzyma w banku są zagrożone i bierze udział w tajnej akcji policyjnej wymierzonej przeciwko nieuczciwym pracownikom banku. Pokrzywdzony uwierzył, że rozmawia z funkcjonariuszem i po krótkim czasie wypłacił 17 tys. zł. Zgodnie z wytycznymi oszusta pieniądze przekazał innemu mężczyźnie na osiedlowym parkingu.

Jak działają sprawcy?

„Fałszywy funkcjonariusz" podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na Policję. Wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta.

Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. Poinformujmy Policję dzwoniąc na numer alarmowy 112.  

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

www.expresselblag.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

juras
juras 16.09.2020, 12:28
ile lat miał ten naiwniak?
Dzień jak codzień.
Dzień jak codzień. 16.09.2020, 00:43
Pro***rator jest wku...ony. Na policjanta to sam Wydział Ruchu Drogowego z zaprzyjaźnionym Skarbowym Urzędem działa, co na to pro***rator? Ano nic.
emerytka,
emerytka, 15.09.2020, 13:07
No,nie, jak można być takim frajerem? wypłacił i dyla z nimi do domu, Brak słów,

Pozostałe