Od dziś zasiłek dla bezrobotnych w górę

  • 01.09.2020, 10:31
  • www.expresselblag.pl
Od dziś zasiłek dla bezrobotnych w górę
Od 1 września wzrasta zasiłek dla bezrobotnych. W pierwszych 90 dniach wyniesie on 1200 zł oraz 942,30 zł w pozostałym okresie posiadania prawa do zasiłku. Wyższe zasiłki otrzymają wszyscy bezrobotni.

 

Podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych zakłada ustawa o dodatku solidarnościowym, która weszła w życie w drugiej połowie czerwca. Ustawa powstała z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy.

Na jej mocy wprowadzony został dodatek solidarnościowy, który – w wysokości 1400 złotych – przysługiwał osobom, które straciły pracę w wyniku kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa.

Dodatek był przyznawany maksymalnie na 3 miesiące, w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 31 sierpnia 2020 roku.

Nikogo nie zostawiliśmy bez pomocy. Dodatek solidarnościowy wprowadziliśmy z myślą o osobach, które utraciły pracę w czasie epidemii. Jednocześnie, dzięki inicjatywie prezydenta Andrzeja Dudy, ustawa zakładała podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych. Podwyżka zaczyna obowiązywać od września

– mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych od 1 września 2020 roku

Zasiłek wzrośnie do 1200 zł. Kwota ta będzie obowiązywała w okresie pierwszych 90 dni posiadania praw do zasiłku. Później zasiłek będzie przysługiwał w wysokości 942,30 zł. Przypomnijmy, że dziś to odpowiednio 881,30 zł i 692,00 zł.

– Podwyższoną kwotę zasiłku otrzymają wszyscy bezrobotni – nie tylko nowo rejestrujący się, ale też bezrobotni, którzy już pobierają zasiłek

– zaznacza minister Marlena Maląg.

Podwyższenie kwoty zasiłku dla bezrobotnych wiąże się z podwyższeniem wszystkich świadczeń, których wysokość uzależniona jest od wysokości zasiłku dla bezrobotnych, np. stypendium przysługującego w okresie odbywania szkolenia, stażu czy przygotowania zawodowego dorosłych, dodatku aktywizacyjnego czy świadczenia integracyjnego dla uczestników Centrów Integracji Społecznej.

Pozostałe zasady dotyczące przyznawania obniżonej oraz podwyższonej kwoty zasiłku, w zależności od stażu pracy, pozostaną niezmienione.

Zmiana w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

W ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadzona została również zmiana, która zakłada zaliczenie do 365 dni pracy warunkujących możliwość nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych okresu pracy w obniżonym wymiarze etatu i z obniżoną wysokością wynagrodzenia poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku osób, którym na podstawie art. 15g ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zmniejszono wymiar czasu pracy skutkujący obniżeniem wysokości wynagrodzenia poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Źródło: Ministerstwo Rodziny

 

www.expresselblag.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zalamany
Zalamany 01.09.2020, 17:41
Masakra... Wszystko dla darmozjadów. Chory kraj. A Ci co pracują nie mają nic... Zero wsparcia i pomocy od państwa.
Pikun
Pikun 01.09.2020, 21:40
Po co tak wulgarnie obdrazu po ludziach ze wszstko dla "darmoziadow" a jak sie autorowi stanie tak ze bedzie mogl pobierac zasilek ti bedzie dobrze?? I nie bedzie darmoziaden jak to napisane wyzej. No przepraszam bardzo ale kazdy ma prawo skorzystac z tego zasilku moze nie kazdy w dobry sposob ale bez przesady aby obdrazu obrazac. I napewno jest zabierany podatej jak kazdemu.
Prałat
Prałat 01.09.2020, 20:05
Prawda. Wiele osób musi codziennie rano wstać i iść do pracy, żeby zarobić niewiele więcej, zwłaszcza po odjęciu np. kosztów dojazdu do pracy. Ilu pracujących ludzi musi się złożyć ze swoich oddanych podatków na taki jeden zasiłek... Wolałbym mieć za moje podatki w miarę dobry dostęp do lekarza ale tak nie jest. Bezrobotni na NFZ się nie składają ale przynajmniej pasuje im każdy termin wizyty u lekarza bo zawsze mają wolne... Coś się komuś pomyliło w tym kraju.

Pozostałe