Podszył się pod znajomego

  • 14.07.2020, 13:12
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Podszył się pod znajomego
Policjanci z Elbląga odnotowali kolejne trzy przypadki oszustwa metodą „na blika”. Kwota jaką oszust wyłudził to 900 złotych. Przestępcy włamują się na konta społecznościowe i podszywając się pod właścicieli kont prosząc o szybką pożyczkę.

 

Wczoraj ofiarą tego oszustwa stał się pewien mężczyzna, który dostał od swojego znajomego wiadomość z prośbą o pożyczkę za pomocą kodu „blik”. Był przekonany, że pieniądze przekazuje znajomemu a okazało się, że był to podszywający się pod niego oszust. Dwa kolejne przypadki dotyczyły włamań na konta społecznościowe i rozesłania wiadomości dotyczących pożyczki za pomocą kodu szybkiej płatności „blik”.

Metoda „na blika" stała się popularna wśród oszustów. Wszystko zaczyna się bardzo niewinnie. Dostajesz wiadomość od znajomego: "Hej, mam do Ciebie ogromną prośbę". Nikt nie spodziewa się, że na konto znajomego wcześniej włamał się oszust i rozmowę prowadzi ktoś zupełnie obcy. Oszuści naśladują często sposób pisania, więc nikt niczego nie podejrzewa. Co więcej mają dostęp do historii wcześniej prowadzonych rozmów. "Znajomy" prosi o pomoc finansową, zazwyczaj jest to kilkadziesiąt albo kilkaset złotych przelanych za pomocą kodu blik. Wszystko zaplanowane tak, aby pożyczki nigdy nie odzyskać.

Jeśli znajomy prosi o pieniądze za pomocą popularnego komunikatora, najlepiej do niego zadzwonić. Jeśli z twojego konta wysłano wiadomości o takiej treści, to najlepiej zmienić hasła i powiadomić o tym znajomych ale i administratora. Warto pamiętać o regularnej zmianie haseł.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Potencjalny poszkodowany
Potencjalny poszkodowany 17.07.2020, 10:15
Tak w moim przypadku byla wiadomość czy zrobie przelew do godz 20 zostana mi oddane pieniadze po chwili byla wiadomosc że to 2przelwy po 500zl wlasnie bylo to wczoraj u jednej ze zgloszonych spraw.

Pozostałe