Prawie 700 cudzoziemców nielegalnie zatrudnionych na Warmii i Mazurach

  • 07.07.2020, 11:38
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Prawie 700 cudzoziemców nielegalnie zatrudnionych na Warmii i Mazurach fot. Straż Graniczna
Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w pierwszym półroczu br. przeprowadzili 97 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Kontrolą objęto ponad 3 100 obcokrajowców i stwierdzono, że prawie 700 osobom powierzono pracę nielegalnie.

 

W większości byli to obywatele Ukrainy zatrudnieni przez agencje pośrednictwa pracy oraz firmy prowadzące działalność produkcyjną i budowlaną m.in.: z powiatu ełckiego iławskiego, kętrzyńskiego, oleckiego, olsztyńskiego i ostródzkiego. Stwierdzone naruszenia przepisów głównie dotyczyły pracy bez wymaganego zezwolenia bądź oświadczenia, bez zawarcia stosownej umowy o pracę oraz powierzenie pracy na innych warunkach niż określone to było w zezwoleniu.                                                      

Największe uchybienia funkcjonariusze Straży Granicznej stwierdzili w kontrolowanych firmach pośredniczących w powierzaniu pracy. Przedsiębiorca z Gdyni oddelegował do ełckich zakładów produkcyjnych 349 cudzoziemców i okazało się, że 327 powierzył pracę niezgodnie z przepisami. Druga agencja pośrednictwa pracy z siedzibą w powiecie jarocińskim wysłała na Mazury 108 obcokrajowców. Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej stwierdzili, że 107 cudzoziemców nielegalnie pracowało w zakładach mięsnych.

Od początku roku do 30 czerwca funkcjonariusze Straży Granicznej skierowali do sądów 61 wniosków o ukaranie pracodawców. Ponadto nałożyli 54 grzywny w drodze mandatu karnego na kwotę blisko 16 500 zł. Sądy wymierzyły kontrolowanym wcześniej przedsiębiorcom, którzy zatrudniali pracowników z Ukrainy, Bangladeszu, Białorusi, Gruzji, Indonezji, Mołdawii, Mongolii, Nepalu i Uzbekistanu grzywny na łączną kwotę blisko 131 tys. zł.

Źródło: W-MOSG

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

pispojednozlo
pispojednozlo 08.07.2020, 08:34
łapać jak pikachu do pokebala i aut z kraju
mieszkaniec Elbląga
mieszkaniec Elbląga 07.07.2020, 14:03
na Zawadzie Ukraincy robią trzeci miesiąc jeden blok ... a nasz brat polak w 2 miesiące skończył jeden cały i bierze się za następny.
Polska w POTRZASKu
Polska w POTRZASKu 07.07.2020, 12:03
Won z ukrami i beżowymi.
Gość.
Gość. 07.07.2020, 11:52
Karać Agecje posrednictwa i kontrolować jak najczęściej.

Pozostałe