Ponad 700 osób w Elblągu skorzystało już z dodatku solidarnościowego!

  • 03.07.2020, 12:26 (aktualizacja 03.07.2020, 12:31)
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Ponad 700 osób w Elblągu skorzystało już z dodatku solidarnościowego! fot. pixabay/ilustracja do tekstu
Dodatek solidarnościowy może być przyznany osobie, które z powodu COVID-19, po 15 marca 2020 roku straciła pracę lub upłynął czas na jaki zawarta była umowa. Świadczenie wypłacane jest maksymalnie przez 3 miesiące w kwocie 1400 zł, a jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia br. Do tej pory na Warmii i Mazurach dodatek solidarnościowy wypłacono ponad 2300 osobom, z czego oddział ZUS w Elblągu wypłacił 723 świadczenia a oddział w Olsztynie 1596. Łączna kwota wypłaconego dodatku w obu oddziałach to ponad 2,2 mln zł. W całym kraju dodatek solidarnościowy otrzymało już ponad 52 tys. osób na kwotę ponad 66 mln zł.

 

 „O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jest to duże ułatwienie , a dzięki temu szybko wypłacane są dodatki” 

- wyjaśnia Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

-„ W każdej naszej placówce mamy doradców, którzy pomogą w zakładaniu profili na PUE ”

– dodaje Anna Ilukiewicz.

O nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła.

Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek.

Dodatek solidarnościowy przysługuje również osobom bezrobotnym, które już zarejestrowały się  w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.
Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłacane są składki emerytalna i rentowa, a także składka zdrowotna. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Składki są finansowane z budżetu państwa w  związku z czym nie pomniejszają wypłaty.

Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o dodatek solidarnościowy, trafi on  na wskazany we wniosku rachunek bankowy w ciągu 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Red.

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pff
Pff 09.07.2020, 19:54
Nikt nikomu nie zabiera skoro przysluguje dodatek to znaczy, ze ktos pracowal czyli jak kazdy obywatel pracujacy odprowadzal skladki.. I to z jego skladek sa te pieniadze.
TOMEK
TOMEK 03.07.2020, 14:04
JEDNYM ZABRAĆ DRUGIM DAĆ I TAK DO USRANEJ ŚMIERCI .

Pozostałe