Sprzęt za 5722850,52 zł otrzymał Elbląg od Owsiaka przez 27 lat grania WOŚP

  • 12.01.2019, 12:06 (aktualizacja 12.01.2019 12:14)
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Sprzęt za 5722850,52 zł otrzymał Elbląg od Owsiaka przez 27 lat grania WOŚP fot. Nadesłane
- Mój syn podczas narodzin ledwie zachłysnął się powietrzem. Po chwili, nagle przestał oddychać. Nie słyszałam jego płaczu. Słyszałam tylko, jak lekarze walczą o przeżycie mojego małego chłopca – opowiada we wzruszającym liście nasza czytelniczka. To jedna z wielu historii, które znalazły swój szczęśliwy finał. Wszystko dzięki sprzętowi ofiarowanemu elbląskim placówkom medycznym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Już w najbliższą niedzielę zagramy z WOŚP po raz 27.

 

Aparatura z serduszkiem pomaga w walce o życie 

Mały Antoś przyszedł na świat w 2010 r. Urodził się z bezdechem, jego skóra miała purpurowy odcień. Mama nie zdążyła go nawet przytulić, bo natychmiast po narodzinach lekarze zaczęli walkę o jego życie i zdrowie.

- Po krótkiej reanimacji jego płuca znów wypełniły się powietrzem, jednak chwila niedotlenienia mogła spowodować nieodwracalne uszkodzenia w układzie nerwowym Antka"

– opowiada mama chłopca.

Pierwsze godziny swojego życia niemowlę spędziło pod aparaturą z serduszkiem na Oddziale Noworodka, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka, na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.  Właśnie to miejsce zostało najhojniej wyposażone w aparaturę, która każdego dnia pomaga lekarzom czynić cuda. Tu niemal w każdym pomieszczeniu spotkać można sprzęt opatrzony logiem WOŚP.  Inkubatory, pompy, kardiomonitory, resuscytatory czy pulsoksymetry – to tylko kilka urządzeń na długiej liście darów przekazywanych przez 27 lat grania „orkiestry”. 

Nie tylko Szpital Wojewódzki

Okazuje się bowiem, że WOŚP sukcesywnie obdarowywała kilka elbląskich placówek. Są to nie tylko szpitale, ale również przychodnie, hospicjum a nawet Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej. Choć większość urządzeń to te, które mają służyć najmłodszym pacjentom, w wykazie przekazanego sprzętu możemy znaleźć między innymi oprzyrządowanie mające zastosowanie w dziedzinie geriatrii, karetki, łóżka szpitalne, komputery, samochód i wiele innych. Każdy z tych darów to narzędzie pracy, którego zadaniem jest usprawnić i podnieść jakość świadczenia pomocy medycznej. 

Wojna o Owsiaka

Od pewnego czasu Jurek Owsiak, założyciel Fundacji WOŚP, jest „murem” dzielącym przeciwników i zwolenników inicjatywy. Choć jego działania wspierane są przez coraz liczniejszą rzeszę wolontariuszy, nie wszyscy wierzą w ich uczciwość i skuteczność. Ta sytuacja w dużej mierze spowodowana jest podłożem o charakterze politycznym. Statystyki pokazują jednak, że z roku na rok akcja nabiera tempa, a zebrane kwoty stale rosną. W samym Elblągu sprzęt przekazany przez WOŚP, to wartość niespełna 6 milionów złotych. Miejscowości do których orkiestra dotarła z pomocą jest kilkadziesiąt. O tym, że szpitale wypełnione są specjalistyczną aparaturą WOŚP nie trzeba nikogo przekonywać, to widać gołym okiem.

Czy wobec tego Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powinna grać do końca świata i o jeden dzień dłużej? O to chcemy zapytać Was, naszych Czytelników. 

Nel Cybulska

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

uważny
uważny 19.01.2019, 20:32
5 722 000 zł- dał J.Owsiak a ile my /Elblążanie/daliśmy do wspólnej kasy?redaktorze to powinieneś chyba uwidocznić!!
Nie ujmując WOŚP niczego bo akcja dobra ,ale trzeba spojrzeć na to jak rozdzielane są pieniądze ,bo w oczy kole to że 10% idzie na Wodstok i na pensje pracowników WOŚP łącznie z p.Owsiakiem.
Wolantariusze oraz inne służby pracują za darmo bo to wolontariat a inni? i tu jest pies pogrzebany.Dlaczego do dziś orkiestra nie rozliczyła się z zebranych funduszy???
iwona
iwona 12.01.2019, 21:48
Brawo !!!! WOŚP to najlepsza rzecz na świecie i powinna grać do końca świata. Sprzęt, który ratuje malutkie serduszka i nie tylko wręcz pomaga każdemu. Gratulacje za artykuł ;) bardzo wspieram i podzielam co roku zbieranie pieniędzy.
Grazyna
Grazyna 12.01.2019, 12:30
popieram w pełni to co napisane, też mam dwójkę dzieci i wiem jak było z nimi jak lezały w szpitalu. tez sporo przezyłem. Bardzo dobry artykuł. Brawo dla redakcji
ED
ED 12.01.2019, 12:25
Ludzie oceniają innych swoją miarą. Jeśli ktoś, bez namacalnych dowodów, nazywa kogoś oszustem, złodziejem, oskarża o zagarnianie kasy do własnej kieszeni (bo jest okazja), to znaczy że sam taki jest i sam by tak zrobił. Jerzy Owsiak i WOŚP zrobili tak wiele dobra, że nie ma jak tego zliczyć, nie chodzi tu tylko o pieniądze i sprzęt ale o dawanie nadziei i jednoczenie ludzi a hejterzy ani sami nic dobrego dla innego człowieka nie zrobili a pewnie jeszcze dokopali i zgnębili jak była okazja.
Graj Orkiestro!

Pozostałe