Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Od 1 lipca łatwiej stracisz prawo jazdy!

Zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym, ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia oraz zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych - takie zmiany mają obowiązywać już od środy ,1 lipca.
Od 1 lipca łatwiej stracisz prawo jazdy!

 

Większa ochrona pieszego w rejonie przejść dla pieszych

Zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych jest planowane poprzez nałożenie na kierującego pojazdem dodatkowych obowiązków. Będzie on zobowiązany do dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię nie tylko dla pieszych znajdujących się już na przejściu dla pieszych, ale również tych, którzy wchodzą na przejście.

Obecnie ustawa Prawo o ruchu drogowym zobowiązuje kierującego pojazdem zbliżającego się do przejścia dla pieszych do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Natomiast obowiązek zmniejszenia prędkości przez kierującego pojazdem tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych znajdujących się na przejściu lub na nie wchodzących, wynika z przepisów rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Nowe brzmienie art. 26 ust. 1 ustawy – Prawo o ruchu drogowym zobowiązuje kierującego pojazdem, który zbliża się do przejścia dla pieszych, poza zachowaniem szczególnej ostrożności i ustąpieniem pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, do zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, a także do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na nim.

Dotychczasowy obowiązek zachowania przez pieszego szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko zostanie rozszerzony również na pieszego wchodzącego na jezdnię lub torowisko.

Zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h także poza obszarem zabudowanym

Projekt zawiera również regulacje mające na celu ograniczenie przypadków rażącego przekraczania dopuszczalnej prędkości. Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym będzie skutkowało zatrzymywaniem prawa jazdy. Zmianie ulegnie także przepis ustawy o kierujących pojazdami, na podstawie którego starosta wyda decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy w przypadku, gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h, bez względu na to, czy przekroczenie prędkości nastąpiło na obszarze zabudowanym czy poza obszarem zabudowanym.

Zrównanie prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h w dzień i w nocy

Obniżenie prędkości pojazdów w obszarze zabudowanym w godzinach nocnych do 50 km/h ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Z analiz badawczych wynika, że różnica prędkości między 50 i 60 km/h ma istotne znaczenie dla długości drogi hamowania pojazdu oraz potencjalnych skutków zdarzeń drogowych. Ponad 95% pieszych ma szanse przeżyć wypadek przy prędkości uderzenia przez pojazd mniejszej niż 30 km/h, a szanse te bardzo spadają, gdy prędkość pojazdu uderzającego w pieszego jest większa od 50 km/h.

Obecnie Polska jest jedynym krajem w UE, który nadal dopuszcza jazdę z prędkością 60 km/h w obszarze zabudowanym.

Wejście w życie zmian legislacyjnych zostało zaplanowane na 1 lipca 2020 r.

Red.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ASF 02.07.2020 19:47
Nie zaglądałem tu z pół roku ale widzę że dalej dno merytoryczne, aby wejścia były

Anonimek1 30.06.2020 08:31
Do autora tego gniota, bo nie można tego nazwać rzetelnym artykułem. Te przepisy MIAŁY wejść w życie 1 lipca 2020 r., ale nie WEJDĄ W ŻYCIE z tym dniem i nie wiadomo kiedy się to stanie !!! Po co piszecie coś co nie jest prawdą ?

Kapitan Stopczyk 30.06.2020 00:02
Te przepisy utknęły na konsultacjach społecznych i legislacyjnych. Także artykuł wyrwany z komiksu jakiegoś.

asssss 29.06.2020 17:16
jeszcze niech się wezmą za alkoholików bo stanowczo kary za łagodne....

Kierowca 29.06.2020 17:01
Nie wprowadzajcie w błąd te przepisy zostały zawieszone

muzyk64 29.06.2020 14:46
Po obejżeniu ostatniego odcinka programu " Państwo w Państwie " mam wielkie obawy czy aby to sluszne !Wiadomo z Pisowskim wymiarem sprawiedliwości nie wygrasz ! Począwszy od Policjanta ktory ma prykaz jak najwięcej mantatów wypisać ,po Sędziego który ma zadanie poprawiać stan finansów aby pisiory mialy na swoje obiecanki i premie ! Boję sie że nawet przy poprawnej jeżdzie trafisz na pieczarkę jego racja a twoja jak myślisz WYGRASZ?? .. bo do kogo sie odwołasz??

gru 29.06.2020 14:36
Akurat te przepisy zostały zamrożone przez rząd. Więc proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. https://www.youtube.com/watch?v=_FxrAZC_ud0

Duff 29.06.2020 14:22
*** i te dodatkowe uprawnienia dla pieszych.. po*** kraj gdzie samochod na odcinku 500 metrow zatrzymuje sie 5 razy .. gdzie ekologia? gdzie ekonomia? Chyba pieszemu łatwiej się zatrzymać choćby miał poczekac 30 sekund na przejscie. W duzych miastach na swiatłach nie ma juz tego problemu. zuzyte hamulce, sprzęgła, emisja spalin.. i to co najgorsze piesie łażący jak święte krowy.. mamuśki z dziećmi z wózkiem przed sobą nawet nierozglądający się czy można bezpiecznie przejść.. To już jest horror!

Mamuska 29.06.2020 22:07
Horror to jest spotkac cie na drodze.Nie pasuje ci to przesiądz sie na rower.

pstryk 30.06.2020 08:36
No gdzie, książę miałby na rower wsiąść?! Przecież na rowerach jeżdżą pe**ły i aktywiści ;)

od *** strony 30.06.2020 17:25
i to jest problem najpierw niech uświadomią pieszych że krawężnik przy pasach to nie huśtawka przy której mogą se stać i plotkować lub ci zaślepieni ekranem telefonu co zapierniczają jak potłuczeni a później płacz bo taki inwalida umysłowy zostaje kaleką

Ona 29.06.2020 13:41
Droga redakcjo jutro jest 30.06. W środę mamy dopiero 01.07. To takie drobne sprostowanie, warto poprawić w artykule. Pozdrawiam.

Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: TobertTreść komentarza: Drożyzna makabryczna a prywata mówi że będą groszowe podwyżki ,które nie wystarcza nawet jednodniowe zakupyData dodania komentarza: 23.04.2024, 09:03Źródło komentarza: Płaca minimalna w 2025 roku. Na co może liczyć grubo ponad 3 miliony Polaków?Autor komentarza: EdwardTreść komentarza: Szary napis na koszulkach i szara gra . Do tego jeszcze baner "nowy stadion". Ten obecny stadion i tak będzie imponujący dla piłkarzy z Ostródy ,Pasłęka czy Braniewa .Data dodania komentarza: 23.04.2024, 08:55Źródło komentarza: Olimpia wyszarpała derbowy remis (galeria i wideo)Autor komentarza: AntipisTreść komentarza: Śliwka, Traks, Kowszyński, czyżyk-skoczyk, Zdziech, bansiewicz, Prusak, Rutkowski - gdzie jesteście? Samojebek na fejsa sobie już nie trzepiecie na meczykach? Co się stało? Czy to zła pogoda was odstrasza? Czy może obecność policji? A może brak wyborów w najbliższym czasieData dodania komentarza: 22.04.2024, 18:37Źródło komentarza: Derbowy mecz o wszystkoAutor komentarza: krisuTreść komentarza: nie odpowiedzialnie :DData dodania komentarza: 22.04.2024, 17:42Źródło komentarza: Z BMW prosto do aresztuAutor komentarza: krisuTreść komentarza: brawo, brawo !Data dodania komentarza: 22.04.2024, 17:41Źródło komentarza: Z BMW prosto do aresztuAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: A cóż to Pana rozczarowało? Obywatelskim obowiązkiem jest wziąć udział w głosowaniu. W tym przypadku trzeba było oddać głos na jednego z dwóch partyjnych kandydatów, albo głos nieważny. Jeśli Pan Paweł obiecał, że odda swój głos na kogoś, kto będzie realizował jego postulaty, to rozczarowaniem byłoby gdyby nie zagłosował, albo oddał głos nieważny.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 11:32Źródło komentarza: Paweł Rodziewicz komentuje wynik wyborów
Reklama