Lekcje religii znikną ze szkół?

  • 9.01.2019, 18:50
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Lekcje religii znikną ze szkół? fot. pixabay/ilustracja do tekstu
Chcą, żeby religia zniknęła z polskich szkół, a państwo przestało opłacać katechetów. Jak obliczyli, rocznie państwo wydaje na to około 1,4 miliarda złotych.

 

Inicjatywa Polska rozpoczęła zbieranie podpisów pod projektem ustawy „Świeckie państwo”. Jak przekonują organizatorzy akcji, lekcje religii wymagają zatrudnienia około 30 tysięcy księży i katechetów i kosztują rocznie około 1,4 miliarda złotych z budżetu państwa.


Jak dodają, lekcje religii to ponad 800 godzin w całym cyklu nauczania? To więcej niż czas przeznaczony na lekcje biologii, historii czy geografii.


- Taki stan rzeczy i takie zachowania naruszają neutralność światopoglądową państwa. Przedstawiciele władz publicznych nie powinni eksponować swoich przekonań religijnych. Powinni zachowywać realną neutralność wobec wszelkich religijnych przekonań

– dodają.


Dlatego chcą, żeby państwo przestało płacić katechetom, a lekcje religii zostały wycofane ze szkół. Przypominają, że Konstytucja RP stanowi, że Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli, a „władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym”.

- Praktyka pokazuje tymczasem, że kościoły, w szczególności Kościół katolicki, wywierają realny nacisk na władze publiczne w sferze materialnej i niematerialnej

– piszą organizatorzy akcji.


Petycję można znaleźć na stronie internetowej www.inicjatywa25.pl.

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kika
kika 11.01.2019, 19:10
Jestem za przeniesieniem Religii do sal Katechetycznych bo w ten sposob szkoly beda mialy wiecej sal,i moze dzieci nie beda dygac do szkoly na dwie zmiany.
Jogi
Jogi 9.01.2019, 20:54
Gdzie można podpisać się pod taką inicjatywą ?

Pozostałe