Kiedy Polacy otrzymają świadczenia? ZUS zabiera głos

  • 12.05.2020, 15:55
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Kiedy Polacy otrzymają świadczenia? ZUS zabiera głos fot. pixabay/ilustracja do tekstu
W ostatnich dniach do ZUS napłynęło wiele zapytań o termin wypłaty należnych świadczeń od świadczeniobiorców zaniepokojonych brakiem ich terminowej realizacji. Sytuacja ta jest bezpośrednio związana z pandemią COVID-19.

 

Powodem opóźnień wypłaty świadczeń jest m. in. wielokrotny wzrost liczby wniosków o zasiłki. W marcu liczba spraw wzrosła o 46% w stosunku do lutego, w kwietniu o 67,7% w stosunku do marca i  aż o 145% w stosunku do lutego. Wysoka liczba prowadzonych postępowań, ale także absencje pracowników  ZUS związanych z COVID-19,  powodują, że nie zawsze jest możliwa realizacja wniosków o zasiłki w ustawowym terminie.

„Co do zasady opóźnienie wypłaty środków następuje po okresie 30 dni od dnia następującego po dniu wpływu do  ZUS ostatniego dokumentu wymaganego do ustalenia prawa do zasiłku. Możliwość opóźnienia w wypłacie świadczeń w zaistniałej sytuacji zostały przewidziane przez ustawodawcę”

-  informuje Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Odstępstwa od  ustawowego terminu realizacji wypłat świadczeń w związku z sytuacją pandemii określa Ustawa o zwalczaniu COVID-19. Zgodnie z tą ustawą bieg terminów procesowych nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na okres stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Ponadto w okresie stanu epidemii nie stosuje się przepisu, na podstawie którego  organ  prowadzący  postępowanie ma obowiązek  powiadamiania strony lub uczestnika postępowania o niezałatwieniu sprawy w terminie. Nie mają także zastosowania przepisy o bezczynności organów, nie można też stosować środków prawnych dotyczących bezczynności, przewlekłości lub naruszenia prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki. 

Wspomniane przepisy Ustawy o COVID-19 nie zatrzymują prac ZUS i wypłat świadczeń. Wszelkie opóźnienia wynikają z dużej liczby złożonych wniosków o świadczenia.

-„Zapewniam, że dokładamy wszelkich starań, by wypłaty zasiłków odbywały się bez zbędnej zwłoki. Pomimo możliwych  opóźnień wszystkie należne środki zostaną świadczeniobiorcom wypłacone”

- dodaje Anna Ilukiewicz.

Red.

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Steve Hoffman
Steve Hoffman 20.06.2020, 23:04
Witam Panie i Panowie
Czy naprawdę potrzebujesz wsparcia finansowego?
Wiele osób stoi przed nieterminowymi wyzwaniami finansowymi, a większość z nich nie jest w stanie uzyskać pożyczek kapitałowych od swoich lokalnych banków lub innych instytucji finansowych z powodu wysokiego oprocentowania, niewystarczającego zabezpieczenia, stosunku zadłużenia do dochodu, niskiej zdolności kredytowej lub z innych przyczyn.

Jeśli potrzebujesz pilnej pożyczki, radzę skontaktować się z moją firmą, a my pomożemy ci z pożyczką, na którą zasługujesz.
Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczki osobiste, pożyczki biznesowe, pożyczki hipoteczne i wiele innych), oferujemy pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe, pożyczki zabezpieczone i niezabezpieczone, a także możesz pożyczyć do 20 milionów euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów kredytowych.

Po więcej informacji; oto nasze dane kontaktowe.
Kontaktowy adres e-mail: [email protected]
Numer kontaktowy: +31642117819 (WhatsApp)

Nigdy więcej czasu oczekiwania ani stresujących wizyt w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i dokończyć swoje transakcje, kiedykolwiek i gdziekolwiek jej potrzebujesz.
Tata płacący regularny ZUS
Tata płacący regularny ZUS 12.05.2020, 17:31
A my na tych opiekuńczych nie mamy za co żyć dostałem 500 zł jestem na umowie 3/4 etatu już półtora miesiąca dostałem tylko 500 zł ludzie mam nakarmić dzieci czy zapłacić rachunki bo niedługo wyrzucą mnie z mieszkania koszmar jakiś zatrudnić więcej ludzi do obsługi świadczeń. 😢😢😢😔
Nomore
Nomore 13.05.2020, 07:41
Zamiast zwiększyć liczbę niewydajnych urzędników, trzeba zautomatyzować procesy obsługi świadczeń, tak będzie taniej i lepiej.

Pozostałe