Na Zalewie Wiślanym powstanie sztuczna wyspa

  • 09.01.2019, 10:07 (aktualizacja 21.01.2019, 20:32)
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Na Zalewie Wiślanym powstanie sztuczna wyspa fot. Express Elblag
Urząd Morski w Gdyni rozpoczął procedurę przetargową na wyłonienie wykonawcy Przekopu Mierzei Wiślanej. W jego ramach rząd ma zamiar zbudować ogromną sztuczną wyspę. Powstanie ona na Zalewie Wiślanym i ma mieć powierzchnię 181 hektarów.

 

31 grudnia 2018 roku ogłoszenie o zamówieniu na wykonanie robót budowlanych w ramach projektu pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – Część I” zostało przekazane Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich. 

UMG planuje ogłosić projekt w trzech przetargach: pierwszy, który zgłoszono do publikacji 31.12.2018 r. – na wykonanie samego przekopu przez Mierzeję wraz ze śluzą i portem zewnętrznym oraz wyspą na Zalewie Wiślanym; drugi, w pierwszej połowie 2019 roku, na prace na rzece Elbląg polegające na obudowie brzegów oraz robotach czerpalnych; i na końcu trzeci, na roboty pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym – w zależności od stanu zaawansowania budowy wyspy, nastąpi to za około półtora roku.

Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to projekt, który ma znacząco poprawić dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego na Bałtyk z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Dzięki temu rozwiązaniu elbląski terminal będzie mógł swobodnie przyjmować mniejsze ładunki, odciążając porty trójmiejskie. Rozwój tego portu będzie sprzyjał powstawaniu nowych miejsc pracy, poprawi walory turystyczne miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym oraz wpłynie na rozwój gospodarczy całego regionu północno-wschodniej Polski.

Budowa kanału potrwa do 2022 roku, a jej koszt wyniesie ok. 880 milionów złotych i w całości będzie pokryty z budżetu państwa.

Łukasz Nosarzewski

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Elblazanin
Elblazanin 14.01.2019, 10:18
No to do roboty na co jeszcze czekacie kopac kopac uwolnic sie od ruskiej lapy
Ragnar
Ragnar 09.01.2019, 19:54
Wielka kloaka dla kormoranów!!!

Pozostałe