Pierwsza Komunia Święta 2020, a koronawirus. Biskup elbląski zabrał głos

  • 02.04.2020, 14:20
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Pierwsza Komunia Święta 2020, a koronawirus. Biskup elbląski zabrał głos fot. Łukasz Nosarzewski/Ilustracja do tekstu
Rodzice dzieci, które przygotowują się w bieżącym roku do pierwszej Komunii świętej, stawiają pytania: kiedy pierwsza Komunia święta?

 

Data i miejsce zostały już dawno zaplanowane, także sale na rodzinne spotkania i posiłek. Zagrażająca życiu epidemia wirusa COVID-19 i związane z nią surowe przepisy sanitarne mogą uniemożliwić przeprowadzenie uroczystości, jak to było przewidziane.

1. Jest wątpliwe, czy uda się przeprowadzić uroczystości pierwszej Komunii w maju i czerwcu. Nie wiemy, kiedy zagrożenie ustąpi i w związku z tym od kiedy przepisy sanitarne pozwolą na większe zgromadzenia i uroczystości religijne. Po powrocie do szkół dzieci będą miały dużo zajęć i zaliczeń.

2. Dlatego trzeba szukać nowych rozwiązań. Można, po uzgodnieniu przez Rodziców dzieci i Ks. Proboszcza, odłożyć pierwszą Komunię na wrzesień, a nawet na październik. Wiąże się to z przeniesieniem rezerwacji pomieszczeń na okolicznościowe przyjęcia.

3. Trzeba wziąć też pod uwagę i to, że pierwsza Komunia nie może się odbyć natychmiast po zniesieniu ograniczeń sanitarnych. Potrzebny jest choćby bardzo skrócony, ale jednak konieczny czas na przygotowanie dzieci i odbycie pierwszej spowiedzi [sakrament Pokuty i Pojednania]. Chodzi o uniknięcia chaosu i nerwowości.

4. Potrzebny jest dialog Ks. Proboszcza z Rodzicami i uzgodnienia. Może da się wspólnie odłożyć I komunię na jeden termin. Jeśli to nie będzie możliwe, trzeba będzie uroczystość przeprowadzić w różnych uzgodnionych terminach [np. jeden w końcu czerwca, a drugi jesienią]. Potrzebna jest tu jednak dobra wola i zrozumienie, że zmiany mają przyczynę w zdarzeniu losowym [epidemia]. Można też zapewne liczyć na elastyczność restauratorów i hotelarzy, w miarę ich możliwości.

5. Pierwsza Komunia św. jest ważną uroczystością religijną i społeczną. Posiada swoją tradycję i zewnętrzną oprawę. Nie trzeba z niej łatwo rezygnować, chociaż w związku z zaistniałą sytuacją może mieć nieco skromniejszy wymiar.

   • Dla dziecka to pierwsze spotkanie z Jezusem obecnym w Komunii świętej. To ważne osobiste przeżycie religijne dziecka.
  • Uroczystość I Komunii św. w normalnych warunkach to wydarzenie wspólnotowe: rodzinne, parafialne, kościelne. Nowe pokolenie zaczyna w pełni uczestniczyć we Mszy świętej [w Eucharystii] oraz w życiu wspólnoty kościelnej.

6. Wypracowanie wspólnych rozwiązań wymaga kontaktów wzajemnych: Rodziców z Ks. Proboszczem, Rodziców między sobą. W sytuacji epidemii trzeba stworzyć sieć komunikacji telefonicznej i internetowej.

Jacek Jezierski, biskup elbląski

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Matka
Matka 05.04.2020, 19:28
Moje dziecko dwa lata temu było tak przejęte komunią, że podczas mszy św. oglądało sobie buty i podeszwę butów. :-)
po zakończonej ceremonii w aucie rozpłakał się.
Pytam się czemu płaczesz?
Usłyszałam "Kiedy mogę ściągnąć ta szmatę z siebie?"
halinka
halinka 03.04.2020, 09:20
bo tak już się porobiło, że teraz komunia to przepych, sale, bankiety, prezenty, ciuchy, a Pan Bóg to może ale w 7 rzędzie
Zuzia 79
Zuzia 79 03.04.2020, 12:41
Jestem rodzicem który pracuję i już w styczniu musiałam zaplanować urlop i uwzględniłam w nim komunię dziecka nie mam możliwości wzięcia urlopu kiedy chce więc informacja kiedy i cży sie odbędzie jest dla mnie ważna ze względów logistycznych
Mik
Mik 03.04.2020, 14:32
Może się nie odbyć, to akurat możesz sobie ustalić sama. Wszystkie dzieci rodzą się przecież ateistami i ani chrzest ani komunia nie są im potrzebne.
Do Prałat
Do Prałat 02.04.2020, 21:38
Nie zapomnij jeszcze o wymaganiach dla rodziców
Prałat
Prałat 03.04.2020, 14:29
Niestety pamiętam.
Heniek
Heniek 02.04.2020, 19:40
Jeb*ć te zabobony, szkoda dzieci. Kościół nie jest do niczego potrzebny, nie wpuszczać tam dzieci najlepiej. Panowie w czarnych sukienkach niech sobie sami radzo
Prałat
Prałat 02.04.2020, 14:56
"To ważne osobiste przeżycie religijne dziecka." Tak... Najpierw stres, żeby nie zapomnieć formułki spowiedzi i tekstu wierszyka dla księdza, a później tylko oczekiwanie na prezenty.

Pozostałe