Złamali kwarantannę w Elblągu

  • 30.03.2020, 12:01 (aktualizacja 30.03.2020, 12:05)
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Złamali kwarantannę w Elblągu
Dwóch mężczyzn z Elbląga odpowie za złamanie domowej kwarantanny. To wynik policyjnych kontroli z minionego weekendu. Tłumaczenia nie pomogły. Policjanci sporządzą wnioski do sądu. Kara może być bardzo dotkliwa. Sąd może orzec 5 tys złotych grzywny. Dodatkowo służby sanitarne, mogą nałożyć jeszcze większą karę administracyjną.

 

Pierwsza kontrola miała miejsce w piątek po południu. Poddany domowej kwarantannie 29-letni mężczyzna nie otwierał drzwi i nie odbierał telefonów. Okazało się, że poszedł na zakupy.

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku 33-latka, który pomimo kwarantanny odwiedzał znajomych. Obydwie sytuacje będą rozpatrywane przez sąd.

Policjanci apelują o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. W tym trudnym dla wszystkich momencie ważne jest, aby stosować się do poleceń wszystkich funkcjonariuszy! Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny!

Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową. Wobec takich nieodpowiedzialnych osób policjanci będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł. Sąd z kolei może nałożyć grzywnę do 5 000 zł.

Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie - do 500 zł.

Jednocześnie policjanci apelują do dzieci i młodzieży o stosowanie się do zaleceń, w szczególności zaniechanie kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikanie miejsc publicznych oraz pozostanie w domach. Odpowiedzialność za dzieci i młodzież spoczywa na rodzicach i opiekunach.

Pamiętajmy! Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń - to nasze wspólne dobro!


Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (34)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Czytelniczka
Czytelniczka 01.04.2020, 05:52
Dlaczego nie podajecie nazwisk tych osob? Zeby sie trzymac od nich z daleka. Moze to by raczej pomoglo skoro kary nie pomagaja
Gość
Gość 01.04.2020, 08:32
[podajcie ich nazwiska, żeby unikać tych ludzi ] - to nie jest czas spotkań. Po co nazwisko, skoro i tak nie wolno się organizować na spotkaniach. Przeczytaj uważnie, co napisałaś ?
Hshajaksg
Hshajaksg 31.03.2020, 14:13
Przez takich poje bow to sie nigdy nie skończy. Mam nadzieję, ze ich rodziny wpier doli koroniak
Forfiter
Forfiter 31.03.2020, 08:19
Napiszcie gdzie byl na tych zakupach
Źdźbło
Źdźbło 31.03.2020, 14:09
W Nowym Jorku na Manhattanie.
.......
....... 31.03.2020, 08:02
Prawidłowo że 30 tys jeszcze powinni im dołożyć szmaciarze nie zdają sobie powagi z sytuacji Teraz niech pedały płaczą i płacą
Cygan
Cygan 31.03.2020, 06:41
bzdury piszą, karę dostali 30 tys, co za ćwok to pisał, wiem bo znam jednego i teraz jest płacz i lamen
Sąsiad
Sąsiad 30.03.2020, 22:55
Jedna panienka tez na kwarantannie codzień wychodzi i nikt z tym nic nie robi
Zenek
Zenek 31.03.2020, 14:15
To podpyerdol,na co czekasz?
Życzliwy
Życzliwy 31.03.2020, 08:08
To zglos policji na co czekasz
Eliza
Eliza 30.03.2020, 23:51
Jak Pan o tym wie, to. czemu Pan nie powiadomi policji. Proszę to zrobić i nie czekać.
Eliza
Eliza 30.03.2020, 22:48
Miała być kara 30 tys, i to powinna byc natychmiastowa, nie powinno byc litośi dla tych kretynów. Uważam,że w takiej sytuacji powinno to być ujawniane kto jest poddawany kwarantannie. To by pilnował jeden drugiego.
Eg
Eg 31.03.2020, 11:54
Co ty ***isz??? Za glupoty ludzie po zlosci by na siebie donosili. Bo tek kicha a ten kaszle. *** sie w ten glupi leb spoleczniaku. A hezeli ktos lamie kwarantanne a zostanie slapany 30tys. Reszta sie nauczy. Pisze bzdety o 5 tys. Bo wiedza ze ludzie 5 tys. Oleja ale zas 30 tys zaboli.
Tsom
Tsom 30.03.2020, 20:05
Przecież kara jest podniesione do 30000
Obywatel
Obywatel 30.03.2020, 20:03
A gdzie te 30tys. co rząd wprowadzil.
To ja
To ja 30.03.2020, 18:00
Dlaczego nie podajecie wiecej szczegółów! Kto przed kim ma sie bronić?! I gdzie? Rejon przynajmniej ! Piszecie ogólnie. Elbląg ma tyle dzielnic a gdzie grasuja idioci. Na malpe od razu zrobino by polowanie?
MastaH
MastaH 30.03.2020, 17:34
Mam nadzieje tylko ze u tych znajomych/ po tych zakupach umyli ręce
jajo
jajo 30.03.2020, 16:58
Tym razem mam nadzieję, że sąd ich potraktuje "z górnej półki", to samo Sanepid. Żadnej litości dla kretynów.
Człowiek
Człowiek 30.03.2020, 18:20
Żadnej litości. Też tak uważam.
gdzie
gdzie 30.03.2020, 16:45
wiadomo, do którego sklepu polazł ten typek?
Ernestyna
Ernestyna 31.03.2020, 14:12
Do Wszystko po 2 złote
Elblążanka
Elblążanka 30.03.2020, 16:24
Jak można tak lekceważyc, narażając zdrowie innch. Karą powinno być natychmiastowe umieszczenie w areszcie conajmniej na rok. Takiemu baranowi nic nie bedzie, zarazi niewinnych ludzi, ktorzy mogą stracić życie.


mm
mm 30.03.2020, 14:40
Na Podlasiu w Dabrowce,w niedziele pelen kosciol ludzi,bez kary i konsekwencij
Haha
Haha 31.03.2020, 14:19
Bylo pod pierd olic a nie tu pisac ofiaro
Bartek
Bartek 30.03.2020, 14:30
W chinah istnieje aplikacja gdzie trwa kwarantanna, co do numeru mieszkania. Ludzie sami pilnuja czy dana osoba nie wyszla z domu. U nas ukrywaja kto jest poddany kwarantannie.
mm
mm 30.03.2020, 14:49
U nas tylko my jestesmy pod kontrola MWSIA i nasze telefony.
yyy
yyy 30.03.2020, 13:59
Lepszy sort nie musi się poddać kwarantannie.
Ja
Ja 30.03.2020, 13:06
Zwykli z*** ludzie.. Karać i do szpitala pracować z zakazonymi
Sąsiad
Sąsiad 30.03.2020, 12:47
Powinny być informacje na osiedlach , klatkach kto przebywa na kwarantanie.
Elblążanka
Elblążanka 30.03.2020, 12:42
Ciekawe po jakich sklepach amewy bo inaczej nie nazwę chodzili . Teraz strach chodzić

Pozostałe