Policjanci w Elblągu sprawdzają czy mieszkańcy stosują się do zaleceń

  • 19.03.2020, 12:19 (aktualizacja 19.03.2020, 12:26)
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Policjanci w Elblągu sprawdzają czy mieszkańcy stosują się do zaleceń Ilustracja do tekstu (fot. Łukasz Nosarzewski)
Nowa i trudna sytuacja w jakiej wszyscy się znaleźliśmy, związana z występowaniem koronawirusa COVID-19, wymaga podjęcia specjalnych decyzji i procedur. Jedną z nich jest wdrożony ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Umundurowani policjanci wspierając służby sanitarne przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. Policjanci nie wchodzą do mieszkań, a nawiązują kontakt z taką osobą korzystając z dostępnych urządzeń telekomunikacyjnych. Następnie w uzgodniony sposób potwierdzają jej obecność w tym miejscu. Zebrane informacje przekazują służbom sanitarnym.

 

W czasie panującej epidemii również policjanci mierzą się z nowymi zadaniami i zagrożeniami związanymi z rozprzestrzenianiem się wirusa wywołującego COVID-19. Części z nich można uniknąć, jeżeli wszyscy będą stosować się do przepisów, zaleceń i decyzji. Jedną z takich decyzji, jaką może zostać objęta osoba, co do której zachodzi podejrzenie, że może być nosicielem wirusa, jest decyzja o objęcie jej kwarantanną domową.

Policjanci wspierając działania służb sanitarnych prowadzą nadzór nad osobami objętymi taką kwarantanną. Do realizacji tych zadań w pierwszej kolejności kierowani są funkcjonariusze, którzy znają dany teren i lokalnych mieszkańców. Są to również policjanci posiadający odpowiednie przeszkolenie i wyposażeni w indywidualne środki ochrony. Dzięki temu w razie konieczności podjęcia interwencji wobec osoby objętej kwarantanną, zminimalizowane jest ryzyko rozprzestrzenienia wirusa na kolejne osoby.

Należy podkreślić, że ten nadzór prowadzą wyłącznie umundurowani funkcjonariusze, którzy korzystają z oznakowanych radiowozów podjeżdżając pod znany im adres. Policjanci nawiązują kontakt z osobą objętą kwarantanną korzystając z dostępnych urządzeń telekomunikacyjnych. Następnie w uzgodniony z tą osobą sposób potwierdzają jej obecność w danym miejscu.

Przypominamy, że powiadomienie (niezależnie od sposobu, np. telefoniczne) o objęciu kwarantanną jest wiążące prawnie i ściśle związane z powszechnym bezpieczeństwem.

Podkreślamy, że:

policjanci sprawdzają regularnie i zbierają informacje o tym, czy osoba objęta decyzją o kwarantannie stosuje się do postanowień tej decyzji. Jeśli okaże się, że nie, to informacja taka zostanie przekazana do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia na taką osobę kary, która może wynosić nawet 5000 zł. Ponadto wobec takiej osoby prowadzone będą czynności w związku z popełnieniem przez nią wykroczenia z art. 116 kw.

Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł

Jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk, który za takie przestępstwo przewiduje karę roku pozbawienia wolności

policjanci stale kontrolują czy przedsiębiorcy – właściciele firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13.03.2020 r. w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego. Jeśli okaże się, że nie – poniosą oni, w zależności od okoliczności naruszenia, odpowiedzialność przewidzianą w art. 165 kk lub 54 kw. Kara przewidziana w kodeksie karnym za takie przestępstwo może wynosić nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Grzywna za wykroczenie z art. 54 KW to maksymalnie 500 zł

Pamiętajmy przede wszystkim, że największym zagrożeniem jest fakt, iż postępując niewłaściwie, możemy pośrednio przyczynić się nawet do czyjejś śmierci. Dlatego apelujemy do wszystkich o opanowanie i zachowanie trzeźwości umysłu oraz racjonalnego postępowania.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zbulwerowana
Zbulwerowana 21.03.2020, 16:38
Taka *** pomoc ze strony szpitalu czy innych slozb że osoba na kwarantannie która nie miała kontaktu z osobą zarazona nie może otrzymać żadnej pomocy w związku z rozcięta ręką. Jeden szpital odsyła do drugiego, sanepid ma w *** a w szpitalu jeszcze ci powiedzą że powinieneś się wykrwawic w domu niż przypadkiem zarazić 10 osób mimo że nie masz potwierdzonej choroby ani żadnych objawów
Maniek
Maniek 19.03.2020, 22:30
Nalot będzie niebawem niejeden
Anonim
Anonim 19.03.2020, 21:46
Mój tata jest na kwarantanie w domu jeszcze nikt nie był u niego
Beata
Beata 19.03.2020, 19:44
Jestem na kwarantannie od wtorku i codziennie "odwiedzają" mnie panowie w mundurach. Dziękuję.
Birek
Birek 19.03.2020, 14:59
Proszę nie pisać, że "Przynajmniej raz na dobę sprawdzają " czy "regularnie" bo jestem na kwarantannie od piątku i nikt do tej pory nas nie skontrolował
Zigi
Zigi 19.03.2020, 18:54
Mnie również. Jedna wielka ściema.

Pozostałe