Jesteś vaperem? Sprawdź czy na pewno wiesz co palisz

  • 4.01.2019, 08:11 (aktualizacja 04.01.2019 08:20)
  • jesteś na express elbląg - polajkuj nas na fejsie i obserwuj na insta
Jesteś vaperem? Sprawdź czy na pewno wiesz co palisz www.expresselblag.pl
Czy e-papierosy są faktycznie bezpieczne dla naszego zdrowia?

1. Zwykłe fajki czy e-papieros. Co jest zdrowsze?
2. Z tego artykułu dowiesz się co trującego wdychasz w czasie vapowania
3. Okazuje się, że najważniejsza dla Twojego zdrowia jest temperatura e-palenia

Typowy skład płynu do e-papierosów, to glikol propylenowy, gliceryna, woda i dodatki smakowe. Nazwa tego pierwszego brzmi groźnie. To ta sama substancja, która stosowana jest w płynie chłodniczym i hamulcowym. Otrzymywana jako uboczny produkt w przerobie ropy naftowej. Glikol propylenowy nie jest jednak aż tak szkodliwy, jak jego kuzyn- silnie toksyczny glikol etylenowy. Jeden atom węgla więcej w cząsteczce i toksyna staje się o wiele mniej toksyczna.

Glikol propylenowy, będący składnikiem e-papierosów, znajdziemy między innymi w kremach, w lekarstwach, a nawet… jedzeniu.

Dzięki glikolowi, kremy mają pożądaną postać łatwej do rozprowadzenia emulsji. Glikol jest również rozcieńczalnikiem związków farmakologicznych, które nie mogą rozpuszczać się w wodzie, ma właściwości higroskopijne, czyli pochłania wilgoć. W e-papierosach rozpuszczana jest w nim nikotyna. W procesie vapowania (czyli „palenia” e-papierosa) zostaje rozpuszczony jako mgiełka, imitując dym papierosowy.

Glikol propylenowy został przez Amerykańską Komisję ds. Żywności (FDA) uznany za „ogólnie bezpieczny”. Pozostaje pytanie, czy to wystarczy, skoro w USA dopuszczonych do spożycia wiele substancji, których nie uświadczymy w polskich towarach czy jedzeniu.

Co na temat szkodliwości glikolu mówią badania? 

Po pierwsze- glikol może być… pożyteczny. Świadczy o tym badanie, które już w 1942 roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadził doktor Oswald Hope Robertson. 

Okazało się, że glikol propylenowy bezpardonowo zabija bakterie i wirusy w pomieszczeniach, w których został rozpylony i może być wykorzystywany do odkażania. Ponadto nie wykazano jego rakotwórczego ani mutagennego działania.

Czyli wszystko w porządku, a palacze e-papierosów mogą być nawet zdrowsi od niepalących? Niekoniecznie. Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Maryland temu przeczą. 

Myszy, wcześniej zarażone wirusem grypy lub bakterią zapalenia płuc, raczone dymem z e-papierosów, miały gorszą odpowiedź immunologiczną od tych, którym nie podawano e-dymu. Ta sama substancja, która odkaża pomieszczenia, może w złożonych organizmach oddziaływać zupełnie inaczej.

Glikol propylenowy stosowany jest w maszynach do rozpylania scenicznej „mgły”. Tu również wykazano, że jest on nieobojętny dla ludzkiego zdrowia. Wśród pracowników scenicznych, mających częsty kontakt z tą substancją, przeprowadzono badania. Wykazały one, że częsty kontakt z glikolem, powoduje gorsze wyniki spirometryczne i może sprzyjać rozwojowi astmy.

Profesor Różański, specjalista kosmetolog, uważa, że glikol w dużych ilościach uszkadza strukturę błon komórkowych, co może powodować łatwiejsze wniknięcie do nich innych substancji. Może powodować również kaszel i nieżyt układu oddechowego.

Na koniec historii z glikolem w e-papierosach, jeszcze istotny szczegół. Ważna jest temperatura e-palenia. Okazuje się, że nowe urządzenia, pozwalające na „vapowanie” w wyższej temperaturze, mogą być dużo bardziej niezdrowe. Glikol w temperaturze powyżej 215 stopni Celsjusza, przekształca się między innymi w formaldehyd i akrolinę, które sprzyjają astmie.

Jak widać glikol propylenowy, wdychany często i w dużych ilościach, nie jest obojętny dla zdrowia. Poza tym jest to substancja sztucznie wytworzona, z którą mamy do czynienia dopiero od niedawna. A to tylko jedna z substancji zawartych w e-papierosach

jesteś na express elbląg - polajkuj nas na fejsie i obserwuj na insta
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Lenny
Lenny 6.01.2019, 21:36
Hmmm… chyba tego kto pisal ze vapowanie jest zle to go posralo...a co z iqosem albo vapowaniem ziol itd. tez szkodliwe ? idz stary doucz się a poznij pisz artykuly…a później się dziwic ze dalej przekazywane informacje innym i rosnie panika...Rozumiem ze olejki tytoniowe, chemia spozywana szkodzi ale nie pisz ze vapowanie szkodzi az w takim procencie itd. bo wlasnie vapowanie minimalizuje do 90 procent mniejszej szkodliwości. Dobranoc.
mega artykul baraNY
mega artykul baraNY 4.01.2019, 22:49
propylenowy w plynach chlodniczych? pomylilo sie wam z etylenowym...
po drugie skoro propylenowy znajduje sie w jedzeniu... to ku*wa nie jedz...

Pozostałe