Szykuje się referendum odwoławcze prezydenta Elbląga? Jerzy Wcisła reaguje!

  • 27.01.2020, 11:46 (aktualizacja 27.01.2020, 12:00)
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Szykuje się referendum odwoławcze prezydenta Elbląga? Jerzy Wcisła reaguje! Ilustracja do tekstu (fot. Łukasz Nosarzewski)
18 grudnia 2019 roku Energa wypowiedziała miastu Elbląg umowę sprzedaży ciepła, które nastąpi od dnia 30 września tego roku. A to oznacza, że jesienią i zimą 2020/2021 może dojść do sytuacji, w której Elblążanie nie będą mieli dostarczonego ciepła. Senator Jerzy Wcisła ma podejrzenie, że to polityczna rozgrywka.

 

-" Jest to dla mnie sytuacja nie do przyjęcia. Grupa Energa nie jest jakąś tam spółką prowadzącą działalność gospodarczą, a miasto Elbląg nie jest jakimś tam klientem, któremu można wypowiedzieć umowę o dostarczanie ciepła.

Grupa Energa realizuje niezbywalny obowiązek państwa zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Polski, w tym przypadku Elbląga. I bez wątpienia oświadczenie, że Energa nie będzie dostarczała ciepła jest równoznaczna z oświadczeniem państwa, że wyraża zgodę na to, by mieszkańcy Elbląga marźli – a być może zamarzali – w swoich mieszkaniach.

Ja liczę na to, że tak nie jest i że o działaniach Energi nie wiedzą przedstawiciele Polskiego rządu i ministerstwa, które za tą sferę bezpieczeństwa odpowiada."

- mówił dziś podczas konferencji prasowej senator Jerzy Wcisła.

-"Dla każdego jest oczywiste, że wypowiedzenie przez Energę umowy z Miastem jest sprzeczne z zadaniami ministerstwa i powinno być natychmiast wycofane, a osoby które podjęły takie decyzje usunięte ze swoich stanowisk."

- dodał Jerzy Wcisła.

Zdaniem senatora sprawa ma  drugie dno, wskazujące, że decyzje Energii mogą mieć podłoże polityczne. 


-"Okazuje się, że Energa podjęła decyzję o rozpoczęciu sprzedaży swoich aktywów, w tym Elektrociepłowni Elbląg. Świadczy o tym raport z 13 grudnia 2019 roku. Równolegle Energa ogłosiła przetargi na realizację inwestycji związanych z modernizacją infrastruktury ciepłowniczej w Elektrociepłowni, dotyczących:
budowy na terenie elektrociepłowni w Elblągu trzech kotłów gazowych wodnych oraz jednego kotła gazowego parowego, optymalizacja turbozespołu parowego, opracowanie projektu budowlanego dot. zainstalowania na terenie elektrociepłowni w Elblągu mobilnych kotłów wodnych olejowych.

Otóż zestaw tych zadań nie łączy się w żadną logiczną całość: z jednej strony Energa wypowiada umowę największemu odbiorcy ciepła, z drugiej przygotowuje się do dużych inwestycji,z trzeciej zapowiada sprzedaż Elektrociepłowni. Wszystkie te wykluczające się zadania są ogłaszane są w tym samym czasie. "

- mówi Jerzy Wcisła

-"Rodzi to we mnie podejrzenie, że mamy do czynienia z pozoracją jakichś działań po to, by wywrzeć presję na władzach samorządowych. Zwracamy się do ministerstwa z prośbą o wyjaśnienie tych nielogiczności i o podjęcie działań, których celem będzie interes społeczny, a nie jakaś polityczna rozgrywka.
Gdy jeszcze dochodzą do mnie słuchy, że jakieś siły polityczne w Elblągu przymierzają się do wykorzystania tej sytuacji i przeprowadzenia referendum odwoławczego, to zaczynam dostrzegać logikę, w którą  nie chcę uwierzyć.

Mam bowiem nadzieję, że nikomu nie przychodzi do głowy, by stawiać bezpieczeństwo 100 tys. mieszkańców na szali walki z władzą lub walki o władzę. Wierzę, że mieszkańcy już się nasłuchali obietnic i na takie plewy się nie nabiorą."

- dodał senator Jerzy Wcisła.

Łukasz Nosarzewski
 

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

hyt
hyt 29.01.2020, 10:35
sorry czy nierób Wcisła miałby być tym lepszym prezydentem, a może Gelert,a może ten Missan? no chyba to żart jakiś
Albert Pierrepoint
Albert Pierrepoint 29.01.2020, 08:57
Trzech ich było. Trzech ich niosło. Ona kajak, a oni wiosło.
STOP USTAWIE 447
STOP USTAWIE 447 28.01.2020, 20:45
Won z układem magdalenkowym! Won z eskimosami!!!
lucy
lucy 28.01.2020, 20:31
Leonard Krasulski na prezydenta Elblaga .
Od razu będzie nam się żyło lepiej
vinkoi
vinkoi 29.01.2020, 10:09
chyba ci gorzej, takiego nieroba? ja się dziwię że takiego kogoś wybierają już na którąś kadencje, przecież on nic nie robi, i że jemu jet niewstyd, bleeeee
Olsztyn i Ostróda
Olsztyn i Ostróda 28.01.2020, 16:33
Wydaje się, że referendum to chyba konieczność. Takiego zdania jest wielu elblążan widzących co się dzieje w mieście i jak jest zarządzane. O obietnicach wyborczych już zapomnieli Ci co je składali. Dobrze ,że mieszkańcy pamiętają.
b
b 28.01.2020, 15:52
błagam przestańcie pokazywać tego pieniacza Wcisłę i tą panią co bierze co miesiąc 20 tysięcy pensji! na litość boską
Anty pis
Anty pis 28.01.2020, 14:47
Energa jest sp skarbu państwa więc tam rządzi pis. Odpowiedź gotowa. Prezydent nie należy do pis.
ucho
ucho 28.01.2020, 14:45
Oprócz prezydenta należy odwołać całą radę jako niewydolną.
STOP USTAWIE 447
STOP USTAWIE 447 29.01.2020, 06:51
Z zakazem powrotu i obejmowania jakichkolwiek stanowisk kierowniczych.
sdddf
sdddf 27.01.2020, 14:21
Elbląg jest dziwnym miastem
Olo
Olo 27.01.2020, 12:59
To jest nienormalne że elektrociepłownia pozostaje we władaniu firmy nie podległej miastu chociaż wykonuje usługę tylko dla tego miasta. Po co wtedy jest epec? Tak samo jest z ZKM. Zarząd utrzymywany z pieniędzy miasta a wszystkie autobusy prywatnych firm. Tym firmom opłaca się zakupić nowy tabor na potrzeby miasta a zkm stwierdziłby że nie ma środków na zakup. Co tutaj pomoże odwołanie prezydenta? Jednego już odwołano a myślenie i gospodarka miasta pozostała tak jak było.

Pozostałe