Straż Miejska w Elblągu usuwa z ulic pojazdy

  • 17.01.2020, 11:23
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Straż Miejska w Elblągu usuwa z ulic pojazdy fot. Straż Miejska w Elblągu
Kto z nas nie widział starego, nieużywanego samochodu, pozostawionego na poboczu drogi. Pojazdy te nie tylko szpecą, ale również zajmują miejsca parkingowe, a co ważniejsze, często są pootwierane i stanowią zagrożenie dla ludzi oraz środowiska.

 

Zgodnie z dyspozycją art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym:

- Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi na koszt właściciela lub posiadacza.

Należy zwrócić uwagę na wskazania ustawodawcy zawarte w tym przepisie:

- pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych - pozornie zapis ten jest jasny i czytelny. Jednak należy sprawdzić, czy na przedniej szybie samochodu nie ma przypadkiem naklejki z numerem rejestracyjnym.

- pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany - na co ma zwrócić uwagę osoba, która dokonuje takiej oceny?  Czy karoseria pokryta grubą warstwą brudu jest wystarczającym powodem do usunięcia pojazdu? A może korozja nadwozia, brak powietrza w ogumieniu lub powybijane lusterka będą spełniały kryteria wraka?

Tak zapisana przez ustawodawcę dyspozycja nakazuje wzrokowe oględziny wyglądu zewnętrznego samochodu i tylko na tej podstawie należy kwalifikować pojazdy jako wraki. Z pewnością każdy przypadek należy rozpatrywać osobno.

- usunięty z drogi - ustawodawca wyraźnie wskazuje, że na podstawie art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym można usunąć tylko te pojazdy, które pozostawione są na drodze publicznej bądź wewnętrznej położonej w strefie ruchu lub zamieszkania. Jednocześnie zaznaczyć należy, że nie można zlecić odholowania pojazdu z podwórek, trawników, itp.

Pojazd może zostać usunięty z drogi - może, to znaczy, że nie musi. Funkcjonariusz nie ma obowiązku zlecenia natychmiastowego usunięcia pojazdu nieużywanego. Może najpierw wykonać szereg czynności sprawdzających, które doprowadzą go do właściciela samochodu, a jeżeli to się nie powiedzie, dopiero wtedy może zlecić odholowanie - pod warunkiem ,że znajduje się  w miejscu wskazanym przez ustawodawcę.

Źródło: Straż Miejska w Elblągu

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Podpis
Podpis 24.01.2020, 12:17
Malborska 90 czarne audi a4 stoi na chodniku wzdluz drogi pod drzewem.
bula
bula 19.01.2020, 14:44
Parking koło Biedronki na Fromborskiej,mercol już częściowo rozszabrowany .
Mieszkaniec z Sadowej.
Mieszkaniec z Sadowej. 19.01.2020, 13:45
Ulica Sadowa. Kilka aut stoi. Jeden juz od paru lat w tym samym miejscu, a wlasciciel pieli chwasty dookola bo samochod zarasta.
Monia
Monia 18.01.2020, 11:40
Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://wyspakobiet.eu/monia25
Gość
Gość 17.01.2020, 15:24
Parking cmentarza Agrykola

Pozostałe