Kobiety w Elblągu oszukane na "wypadek"

  • 15.01.2020, 11:34
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Kobiety w Elblągu oszukane na "wypadek" Obrazek stanowi ilustrację do tekstu
Policjanci z Elbląga odnotowali kolejne, dwa oszustwa metodą „na wypadek”. Ostrzegamy seniorów i podajemy mechanizm działania oszustów.

 

Na numer stacjonarny zadzwoniła oszustka, przedstawiając nieprawdziwe informacje o rzekomym wypadku drogowym, jaki miała spowodować córka seniorki. Następnie kobieta poinformowała o konieczności przekazania pieniędzy na kaucję, aby rzekoma córka mogła zostać uwolniona z aresztu. Sposób prowadzenia rozmowy sugerował, że kobieta dzwoni z Policji i niestety był na tyle przekonujący, że 86-latka z Elbląga uwierzyła w opowieść.

Chwilę po zakończonej rozmowie przed drzwiami seniorki zjawiała się kolejna osoba – mężczyzna – któremu kobieta przekazała swoje oszczędności, w kwocie 15 tys. złotych.

Była przekonana, że pomaga córce, jednak po kilku godzinach, po rozmowach z członkami rodziny, kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. Opisana sytuacja miała miejsce 10 stycznia br. Dzień później podobne zdarzenie spotkało inną elblążankę. 87-latka przekazała „kurierowi” ponad 5 tys. złotych. 

Od początku roku elbląscy policjanci odnotowali trzy podobne oszustwa na seniorach. Oszustwa metodami „na wnuczka”, „na wypadek”, „na policjanta” czy na „funkcjonariusza CBŚP” wciąż się pojawiają. Dlatego Policja apeluje o czujność i rozsądek podczas rozmów telefonicznych z obcymi osobami. Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o pieniądze należy zawsze:

- potwierdzić informację u innych członków rodziny,

- osoby podające się za naszego krewnego poprosić o osobisty kontakt,

- nie działać w pośpiechu,

- odłożyć termin udzielenia pożyczki,

- nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel,

- nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym,

- o każdym podejrzanym telefonie niezwłocznie powiadomić Policję.


Jakub Sawicki, Zespół Prasowy KMP Elbląg 

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Nessa
Nessa 15.01.2020, 19:07
Około 5 lat temu moją babcie również chcieli w ten sposób nabrać. Najlepsze jest to, że ona jest z południa Polski a sprawa dotyczyla krewnej z północy. Doskonale znali imię tej osoby i podali miejcowosc zgodna z miejscem zamieszkania w której miało dojść do wypadku. Nie udało się im nic wyłudzić.

Pozostałe