Koniec dobrego. Od 2020 Niemcy wprowadzą opłaty za przejazdy autostradami

  • 3.01.2019, 07:13 (aktualizacja 03.01.2019 10:33)
  • expresselbląg.pl - najszybszy portal informacyjny w Elblągu
 Koniec dobrego. Od 2020 Niemcy wprowadzą opłaty za przejazdy autostradami www.expresselblag.pl
Minister transportu RFN Andreas Scheuer poinformował w wideo na Twitterze, że opłaty za korzystanie z autostrad przez samochody osobowe zaczną być pobierane w październiku 2020 roku - napisał w środę dziennik "Die Welt".

1. Podróż samochodem z Elbląga do Anglii będzie droższa
2. Drożej wyjdą także wakacje samochodem do Hiszpanii
3. Niemcy od 2020 zaczną kasować za przejazdy autostradami

 

"Jeszcze 30 grudnia podpisaliśmy umowę dotyczącą opłat za autostrady" - powiedział Scheuer w nagraniu. "Tym samym, jest to pewne - opłaty wchodzą w życie w październiku 2020 roku" - dodał.

Od października 2020 auta osobowe na autostradzie tylko z winietami

Od tej chwili samochody osobowe będą mogły poruszać się na niemieckich autostradach po wykupieniu odpowiedniej winiety. Jej cena będzie uzależniona od okresu ważności, pojemności silnika pojazdu i szkodliwości wydzielanych przez niego spalin. Nie są jeszcze znane orientacyjne koszty winiet.

W praktyce winiety tylko na zagranicznych autach osobowych

Opłaty będą de facto obowiązywać tylko obcokrajowców jeżdżących po niemieckich autostradach. "Wprowadzenie opłat dla samochodów osobowych to ustanowienie sprawiedliwości. W ten sposób zapłaci każdy, kto korzysta z naszej infrastruktury. Nie oznacza to jednak większych obciążeń dla mieszkańców RFN" - powiedział minister. Mieszkańcy Niemiec będą mogli odliczyć koszty winiet od podatku drogowego (KraftSt).

Opłaty za niemieckie autostrady budzą wciąż wątpliwości. Ma zapaść w tej sprawie wyrok unijnego Trybunału Sprawiedliwości

Wprowadzenie opłat dla samochodów osobowych za korzystanie z autostrad - od lat jeden z flagowych pomysłów wyborczych bawarskiej partii CSU - budzi wiele kontrowersji. Odpowiednia ustawa została przyjęta po długich sporach politycznych na początku 2017 roku. Austria zaskarżyła niemiecki projekt do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, argumentując, że dyskryminuje on obywateli innych krajów UE. Wyrok w tej sprawie ma zapaść w połowie bieżącego roku.

Według obliczeń ministerstwa transportu opłaty za autostrady - po odliczeniu kosztów - maja przynosić budżetowi Niemiec około 500 mln euro rocznie. Środki zostaną przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę.

expresselbląg.pl - najszybszy portal informacyjny w Elblągu
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Grażyna
Grażyna 6.01.2019, 13:24
w końcu sprawiedliwości stanie się za dość.
Kierowca Mm
Kierowca Mm 3.01.2019, 11:17
To i tak pewnie będą grosze przy opłatach za polskie autostrady.

Pozostałe