Co dalej z ulicą Bema? Na obwodnicę nie było pieniędzy

  • 05.12.2019, 11:23
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Co dalej z ulicą Bema? Na obwodnicę nie było pieniędzy
Radny Paweł Kowszyński złożył interpelację w sprawie bezpieczeństwa mieszkańców i dojazdu służb ratunkowych w rejonie ulicy Bema. Radny zaproponował w piśmie do Urzędu Miasta budowę obwodnicy wschodniej, dotarliśmy już do odpowiedzi na interpelację radnego PiS.

 

- "Dociekliwość mieszkańców spowodowana jest planowanym uruchomieniem strażnicy przy ulicy Łęczyckiej i w niedalekiej perspektywie oddaniem do użytku kolejnych bloków mieszkaniowych w tej okolicy. Mieszkańcy już sygnalizują, że ten rejon miasta korkuje się zwłaszcza w godzinach szczytu porannego i popołudniowego, a i przejazd w innych porach jest utrudniony.

Ostatnie publikacje w lokalnych mediach na temat planowanego zakończenia budowy siedziby strażaków przy ulicy Łęczyckiej zaniepokoiły mieszkańców tego rejonu, którzy komunikują problem przepustowości ulicy Bema. Mieszkańcy dopytują w jaki sposób wozy bojowe PSP jadące z pomocą przejadą w krótkim czasie ulicą Bema skoro ta korkuje się już obecnie uniemożliwiając przejazd. Warto dodać, że w tym obszarze powstają kolejne budynki mieszkalne, a więc pojazdów przybędzie na ulicach w tym rejonie."

- pisze radny Paweł Kowszyński.

Zdaniem radnego PiS rozwiązaniem tego problemu jest obwodnica:

- "Rozwiązaniem docelowym poprawiającym funkcjonowanie ruchu drogowego w tym obszarze miasta z pewnością byłaby Obwodnica Wschodnia, która została zaprojektowana w poprzednich latach.

Obwodnica wschodnia z pewnością rozładowałaby korkujące się ulice w tym rejonie miasta, a jednocześnie zwiększyłaby atrakcyjność terenów w tym obszarze. Warto dodać, że brakuje dodatkowej alternatywnej arterii drogowej, która pomogłaby rozładować ruch samochodowy w tej części miasta."

- argumentuje Paweł Kowszyński.

Na interpelację radnego odpowiedział Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga:

- " W odpowiedzi na Pana interpelację ws przepustowości i warunków ruchu w ciągu ulicy Bema informuję co następuje, Duże natężenie ruchu w ciągu ul. Bema i Łęczyckiej, które w godzinach szczytu porannego i popołudniowego powoduje przekroczenie przepustowości układu drogowego było jednym z podstawowych przesłanek do podjęcia działań w kierunku budowy Obwodnicy Wschodniej. W roku 2012 zawarte zostały umowy na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie pierwszego odcinka Obwodnicy Wschodniej oraz zaprojektowanie pozostałej części Obwodnicy tzw Wschodniej - bis o długości ok. 1 km rozpoczęte zostały roboty budowlane, które na skutek decyzji ówczesnych władz w pierwszej połowie 2014 roku zostały przerwane pomimo pozyskanego dofinansowania ze środków UE. Na podstawie analiz i badań przeprowadzonych na etapie projektowania, Obwodnica Wschodnia bez wątpienia przyczyniłaby się do znaczącego odciążenia ulicy Bema i stanowi rozwiązanie docelowe.

Mając na względzie sytuację finansową miasta oraz brak możliwości pozyskania dofinansowania zewnętrznego, realizacja tej inwestycji nie mogła zostać wznowiona. Z związku z pogłębiającymi się trudnościami komunikacyjnymi w ciągu ul Bema oraz uwzględniając perspektywę funkcjonowania nowych osiedli mieszkaniowych i zapewnienie przejazdu służb ratowniczych podjąłem działania w kierunku wypracowania optymalnych rozwiązań alternatywnych, które poprawią przepustowość ciągu ulic Łęczyckiej i Bema w kierunku centrum i północnych dzielnic Miasta.

Aktualnie rozważanych jest jest kilka wariantów rozwiązań komunikacyjnych mogących poprawić warunki ruchu w ciągu ulicy Bema, Należy mieć jednak pełną świadomość skutków wprowadzenia szczegółowych rozwiązań na powiązany z tymi ulicami pozostały układ komunikacyjny pod względem ruchowym i konieczności wprowadzenia niezbędnych zmian.

Kolejnym istotnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest czynnik ekonomiczny. Dlatego podjęte zostały działania w kierunku oceny skutków wprowadzenia rozważanych wariantów rozwiązań komunikacyjnych pod katem ruchowym oraz techniczno-ekonomicznym.

Efektem wykonanych analiz będzie określenie optymalnego i możliwego do realizacji rozwiązania, który zostanie wdrożony w możliwie szybkim terminie zapewniając poprawę przepustowości w ciągu ulicy Bema oraz zapewni skuteczny przejazd służb ratowniczych.

- pisze Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

Łukasz Nosarzewski

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zennon
Zennon 05.12.2019, 14:31
Konkrety, Panie Nowak, konkrety! Powtarzanie że jest źle nie pomoże. Trzeba było dłużej udawać że nie ma problemu.
Zawiedziony
Zawiedziony 05.12.2019, 12:10
Czyli dalej mydlenie oczu i nic oczywiście nie mają żadnych pomysłów żadnych konkretów

Pozostałe