W Sylwestra ogłoszono przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną [WIDEO]

  • 01.01.2019, 12:33 (aktualizacja 01.01.2019, 12:40)
  • jesteś na express elbląg - polajkuj nas na fejsie i obserwuj na insta
W Sylwestra ogłoszono przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną [WIDEO] www.expresselblag.pl
Ostatniego dnia grudnia 2018 roku ogłoszono przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną - ogłosił minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. Rząd tym samym zrealizował zapowiedź, wedle której przetarg miał być ogłoszony do końca roku.

1. Rząd PiS robi kolejny krok w sprawie przekopu Mierzei
2. Przekop Mierzei będzie kosztował 880 mln
3. W okolicach Skowronek na Mierzei trwa budowa płotu ogradzającego teren inwestycji


Jak podkreślił Gróbarczyk, udało się już uzyskać wszelkie niezbędne pozwolenia na budowę kanału.

 

"Myślę, że w ciągu trzech miesięcy jesteśmy w stanie to rozstrzygnąć" - powiedział Gróbarczyk.

 

Zastrzegł, że przetarg został ogłoszony zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, więc zawsze mogą zdarzyć się np. protesty oferentów. Zwrócił jednak uwagę, że to specyficzna inwestycja. "Dlatego jestem optymistą" - zaznaczył.

Szef MGMiŻŚ już 5 grudnia br., podczas prezentacji dokonań jego resortu, wyrażał nadzieję "z dużą dozą pewności", że w grudniu zostanie ogłoszony przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną. Przekop nazywał wtedy "sztandarową inwestycją".

Z danych przedstawionych wtedy przez resort gospodarki morskiej wynika, że w 2018 r. odbyły się prace przygotowawcze. MGMiŻŚ wskazuje, że zakończenie robót budowlanych i "oddanie do użytkowania kanału żeglugowego planowane jest na 2022 rok".

Zgodnie z informacjami MGMiŻŚ podstawą realizacji inwestycji jest Uchwała Rady Ministrów z 24 maja 2016 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego o nazwie "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską w latach 2016-2022". Celem programu - zaznacza resort - jest zapewnienie bezpieczeństwa i obronności w regionie poprzez otwarcie Zalewu Wiślanego na Morze Bałtyckie oraz na inne istniejące drogi wodne.

Kanał żeglugowy ma doprowadzić także do zniesienia istniejących barier infrastrukturalnych, które ograniczają rozwój północno-wschodniej części Polski - informowało MGMiŻŚ. Według resortu jego realizacja będzie również gwarancją swobodnej żeglugi statków.

 

 

 

Inwestycja ma kosztować ok. 880 mln zł; będzie finansowana w całości z budżetu państwa. Według rządu przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja kluczowa, która ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, a jednocześnie projekt ten realizowany jest pod kątem bezpieczeństwa państwa.

Według proponowanych rozwiązań, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.

jesteś na express elbląg - polajkuj nas na fejsie i obserwuj na insta

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe