Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Od dziś policjanci będą zwracać na to większą uwagę!

„Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo” to kampania, która ma na celu zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów.
Od dziś policjanci będą zwracać na to większą uwagę!

Autor: fot. KMP Elbląg

 

Dziś (21.10.19 r) już po raz czwarty z rzędu Policjanci z garnizonu warmińsko - mazurskiego wspólnie z WORD w Olsztynie zainaugurowali ogólnopolską kampanię pn. „Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo”.

Prawidłowe ustawienie świateł zazwyczaj ogranicza się do wyregulowania korektora ich wysokości, ale wielu kierowców bagatelizuje tę kwestię zapominając, że niewykonanie tej czynności, przy pełnym obciążeniu pojazdu, powoduje oślepianie innych uczestników ruchu drogowego. W wielu przypadkach do prawidłowego ustawienia rozkładu granicy światła i cienia niezbędne jest przeprowadzenie badań przy użyciu specjalistycznej aparatury.

Dlatego podczas trwania akcji „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, na stacjach diagnostycznych zrzeszonych przez partnerów kampanii, kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić światła swojego auta. W ubiegłym roku do działań w Polsce przystąpiło ok. 300 stacji diagnostycznych.

Celem akcji jest przede wszystkim przypominanie i uświadamianie kierującym o wpływie stanu i jakości oświetlenia pojazdów na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, tj. kierujących oraz innych uczestników ruchu drogowego, w szczególności pieszych:

Używanie świateł mijania

Zgodnie z artykułem 51 ust. 1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym kierujący pojazdem ma obowiązek używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. W warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą lub opadami atmosferycznymi ma obowiązek włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie lub oba te światła jednocześnie. Holując inny pojazd należy też pamiętać, żeby włączyć światła mijania również w okresie dostatecznej widoczności.

Używanie świateł do jazdy dziennej

W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

Używanie świateł drogowych

W czasie od zmierzchu do świtu na drogach nieoświetlonych zamiast świateł mijania lub tez łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących lub pieszych poruszających się w kolumnie.

Używając świateł drogowych kierujący ma obowiązek przełączyć je na światła mijania w momencie, gdy zbliża się do:

pojazdu jadącego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe- drugi ma obowiązek zrobić to samo
pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może zostać oślepiony
pojazdu szynowego lub pojazdu komunikacji wodnej, jeśli poruszają się one w takie odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących takimi pojazdami.
Warto zaznaczyć, że używanie świateł drogowych uzależnione jest od oświetlenia drogi ( np. latarniami ulicznymi) i nie ma znaczenia czy droga znajduje się w obszarze zabudowanym lub poza obszarem zabudowanym. Nie można używać ich w dzień, nawet podczas ograniczonej widoczności powietrza.

Używanie świateł przeciwmgłowych przednich

Kierujący pojazdem silnikowym w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi ma obowiązek włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie –albo oba te światła jednocześnie.

Na drodze krętej, która oznaczona jest odpowiednimi znakami drogowymi kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Warto przypomnieć, że drogi kręte to takie, na których występują liczne zakręty. Są one oznaczone tabliczką T-5 wraz ze znakiem A-3 lub A-4.

Używanie świateł przeciwmgłowych tylnych

Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów. W momencie poprawy widoczności kierujący pojazdem ma obowiązek niezwłocznie wyłączyć te światła.

O czym trzeba pamiętać?

Zgodnie z polskim prawem oświetlenie pojazdu powinno być homologowane a także odpowiadać warunkom technicznym zawartym w Rozporządzeniu o warunkach technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Jeśli oświetlenie zamontowane w pojeździe nie odpowiada przepisom auto uznaje się na niesprawne technicznie.

Jakie kary?

Nieużywanie wymaganych świateł na drogach publicznych jest wykroczeniem z art. 88 kodeksu wykroczeń, który mówi o tym, że: każdy, kto to na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd bez wymaganych przepisami świateł lub pozostawia pojazd bez wymaganego przepisami oświetlenia podlega karze grzywny

Zgodnie z art. 96 § 1 ust. 5 kodeksu wykroczeń właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza pojazd do jazdy, pomimo że pojazd nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia podlega karze grzywny.

Pojazd nienależycie zaopatrzony w wymagane urządzenia lub przyrządy to pojazd, który nie posiada np. trójkąta , apteczki lub gaśnicy, natomiast pojazd, który jest wyposażony w wymagane urządzenia, ale one nie nadają się do spełnienia swego przeznaczenia to np. niedziałające światła czy zużyty bieżnik opon.

Warto także przypomnieć, że pojazd nie spełniający wymagań w zakresie wymaganego przepisami oświetlenia narusza przepisy porządkowe, a w niektórych przypadkach stwarza też zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W związku z tym, zgodnie z art. 132 ust. 1 pkt.1 lit. a i b ustawy Prawo o ruchu drogowym policjant zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu. Za zatrzymany dowód rejestracyjny policjant wyda pokwitowanie, w którym określi sposób używania pojazdu do chwili usunięcia nieprawidłowości, wyznaczy termin zezwalający na używanie pojazdu lub wyda zakaz dalszej jazdy na drogach publicznych. Jeśli kierowca nie zastosuje się do takich ograniczeń popełni wykroczenie określone w art. 92 § 1 kodeksu wykroczeń, który mówi o tym, że: kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Pamiętajmy, że ważny jest stan wszystkich elementów oświetlenia pojazdu tj. żarówek, lamp oraz ustawienia świateł. Przypomnijmy kilka podstawowych zasad związanych ze światłami:

1. Lampy powinny być sprawne i czyste.

Należy je systematycznie przecierać lub po prostu umyć samochód. Łatwo się zorientować, kiedy światła są zabrudzone patrząc na szyby samochodu - jeśli są zabrudzone poza obszarem oczyszczanym wycieraczkami, to światła na pewno też.

2. Wszystkie żarówki powinny się świecić.

Najlepiej wymieniać żarówki parami bowiem, gdy jedna się przepali, druga prawdopodobnie wkrótce też będzie niesprawna. Poza tym światła żarówki po długim okresie świecenia mogą słabnąć, więc w przypadku wymiany tylko jednej żarówki będą świecić z różnym natężeniem.

3. W samochodzie warto mieć komplet żarówek zapasowych.

Żarówki muszą być zgodne ze specyfikacją producenta samochodu i posiadać homologację. Użytkownik samochodu powinien zainteresować się jak można je wymienić za pomocą fabrycznego zestawu narzędzi samochodu. Potrzebna informacja zwykle jest zawarta w instrukcji obsługi pojazdu.

4. Zasięg widoczności w nocy może być znacznie ograniczony, dlatego zawsze należy dostosować prędkość do własnego postrzegania. Pamiętajmy, w warunkach ograniczonej widoczności, wyprzedzamy inny pojazd tylko wtedy, gdy widzimy drogę wystarczająco daleko.

5. Światła reflektorów powinny być prawidłowo ustawione.

Należy to sprawdzić w warsztacie samochodowym lub stacji kontroli pojazdów po każdej wymianie żarówki reflektora, a także po każdej naprawie mechanicznej mogącej mieć wpływ na ustawienie świateł (np. zawieszenia, naprawy blacharskiej po kolizjach) oraz sprawdzać okresowo. Jeżeli świateł nie można prawidłowo ustawić, bo uszkodzone są pokrętła regulacyjne, to usterkę trzeba naprawić.

Na tą chwilę na terenie województwa warmińsko – mazurskiego do kampanii przystąpiło:

Firma Handlowo Usługowa Bartosz Pokorzyński Mechanika Pojazdowa SKP

Jegłownik, ul. Szkolna 15

SKP NE/021/P

Elbląg ul. Gen. Józefa Bema 54

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego

Olsztyn, ul. Towarowa 6

Źródło: policja


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Cycek 21.10.2019 22:46
A co z rowerami bezkarni czy co, nic u nich nie świecinlub rzadko u którego

Milas 21.10.2019 22:12
fajnie, że yanek będzie prowadził do tych stacji, może więcej ludzi skorzysta i będzie lepiej

Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: FredekTreść komentarza: Ten " plac katedralny" to niezabudowane pierzeje ulic Rybackiej i Mostowej,nie rozumiem dlaczego władza lokalna nie realizuje ścisłej odbudowy tej historycznej dzielnicy.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:52Źródło komentarza: Remont placu katedralnego i koniec z parkowaniemAutor komentarza: ElblazanieTreść komentarza: Głupoty piszesz.to śliwka się zblaznil.my pamiętamy jak w ub.roku we wrześniu przyjechał jako wce min.rzadu PiSu i szantażował władze Elbląga.ze jak PiS nie dostanie udziałów w porcie elbląskim to miasto nie dostanie 100 mln na pogłębienie kanału.noey rząd już zapowiedział że miasto dostanie kasę bez problemu i bez żadnych warunków.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:29Źródło komentarza: Stypendium sportowe i poparcie. Sławomir Nitras w ElbląguAutor komentarza: PracownikTreść komentarza: Pracownikom zabrali internet w służbowych komputerach ograniczając pomoc w pracy lub zmuszają do używania własnego internetuData dodania komentarza: 19.04.2024, 12:28Źródło komentarza: Internet dla pacjentów w Wojewódzkim SzpitaluAutor komentarza: ElblazaninTreść komentarza: Wolimy miejscowego polityka z ega niż spadochroniarza z partii która przez ost.8 lat rozkradla Polaków na miliardy.niech ten śliwka wraca do swoich na nowogrodzka.jskie im doświadczenie w samorządzie?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:26Źródło komentarza: Stypendium sportowe i poparcie. Sławomir Nitras w ElbląguAutor komentarza: JukonTreść komentarza: Ale czemu z pieniędzy miasta a nie parafii.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:00Źródło komentarza: Remont placu katedralnego i koniec z parkowaniemAutor komentarza: MieszkaniecSadowejTreść komentarza: Znowu. Ile razy można. Może miasto zmusi Szpital Miejski do naprawy ulicy przy Sadowej 63. To obiecano mieszkańcom.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 11:57Źródło komentarza: Remont placu katedralnego i koniec z parkowaniem
Reklama