Uwaga grzybiarze! Główny Lekarz Weterynarii alarmuje

  • 16.10.2019, 12:35
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Uwaga grzybiarze! Główny Lekarz Weterynarii alarmuje Ilustracja do tekstu
W związku z trwającym sezonem zbierania owoców leśnych oraz rozpoczynającym się okresem intensywnego pozyskiwania grzybów, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas pozyskiwania runa leśnego w obszarach utworzonych w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Dotyczy to obszaru ochronnego (strefa żółta), obszaru objętego ograniczeniami (strefa czerwona) oraz obszaru zagrożenia (strefa niebieska).

 

Osoby mające jakikolwiek kontakt ze świniami nie powinny uczestniczyć w pozyskiwaniu owoców leśnych i grzybów na terenach ww. obszarów ze względu na możliwość przypadkowego, niezamierzonego przeniesienia wirusa ASF na zwierzęta gospodarskie.

W innym przypadku minimalna długość karencji przed kontaktem ze świniami powinna wynosić 72h. Ponadto, należy pamiętać o konieczności całkowitej wymiany odzieży i obuwia przed wykonywaniem czynności związanych z obsługą świń oraz o zastosowaniu środków przeznaczonych do higieny i dezynfekcji.  

W przypadku napotkania zwłok padłego dzika, nie należy do nich podchodzić oraz dotykać, jak również zabierać żadnej części tego zwierzęcia z miejsca znalezienia szczątków, a o fakcie znalezienia powiadomić właściwy miejscowo powiatowy inspektorat weterynarii lub lekarza weterynarii, leśniczego, myśliwego, bądź lokalne służby policji albo straży gminnej.

Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kopytko
Kopytko 17.10.2019, 06:00
Zabierac padline ????
To tylko weterynarz moglby wziac.

Masakra
Masakra 16.10.2019, 18:52
ASF nie iest szkodliwy dla ludzi i wbijcie sobie to do glow raz na zawsze.
Rydz
Rydz 16.10.2019, 15:09
A grzybiarze mają to w wielkim poważaniu, że jest Asf. Przecież ważniejsze są grzyby.

Pozostałe